Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Gënjeshtra i ka këmbët e shkurtra dhe hundën e madhe. Pikërisht kështu! Gënjeshtra vërtetë nuk do tua rrisë hundën, siç ndodh me Pinokun në përrallë, por me siguri, dhe kjo është e provuar në mënyrë shkencore, do ta rrisë temperaturën në zonën e hundës dhe rreth saj duke vërtetuar kështu se hunda vërtetë reagon pas një gënjeshtre.


Ky fakt është vërtetuar nga shkencëtarë të Universitetit të Granadës, në sajë të disa eksperimenteve të zhvilluara me teknikën e termografisë, e aplikuar edhe në hulumtimet psikologjike.

Termografia është një teknikë përmes të cilës paraqitet temperatura e një pjese të caktuar të trupit përmes ngjyrave të ndryshme në një grafik, duke nxjerrë në pah zonën me temperaturë më të lartë.

Kjo teknikë, në momentin që u aplikua mbi disa subjekte të cilat u bënë pjesë e eksperimentit, pikërisht kur ata artikulonin një gënjeshtër, tregoi se pjesa e hundës dhe zona rreth saj pësonte një rritje të menjëhershme të temperaturës, çka tregohet me ngjyrë të kuqe në grafik.

Ja pra, pse hunda merr flakë kur gënjejmë; mitet dhe përrallat bazohen gjithmonë në diçka reale.
10 dhjetor 2012 (gazeta-Shqip)


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
aaahahhaahahahhaha ehe kot sthon qe genjeshtra e ka hunden e gjate


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Similar topics

-

» Galeri? Ku është?

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons