Forumi Kuq E Zi
Zbulimi më i madh shkencor i shekullit të 21-të (VIDEO) Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Zbulimi më i madh shkencor i shekullit të 21-të (VIDEO) Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Zbulimi më i madh shkencor i shekullit të 21-të (VIDEO) Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Zbulimi më i madh shkencor i shekullit të 21-të (VIDEO) Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Shkencëtarët në Large Hadron Collider (LHC), kanë zbuluar një pjesëz të re nën-atomike në përputhje me Higgs boson.

Konfirmimi i grimcës do të dalë si një nga arritjet më të mëdha shkencore të shekullit të 21-të deri tani.

Por çfarë është saktësisht Boson Higgs, dhe pse fizikanët për gjetjen e kësaj grimcë kanë shpenzuar më shumë se 40 vjet kërkim për të?

Çfarë është Higgs boson?

Higgs deri tani përfundimisht ekziston teorikisht vetëm në mendjet e fizikanëve Ka një teori të guximshme mbi atë që sa Universi punon - të gjitha grimcat që përbëjnë atomet dhe molekulat dhe gjithë materia që ne e shohim, shumica e forcave që drejtojnë ato, si dhe një kopsht zoologjik të vogël të grimcave më ekzotike. Kjo është quajtur Modeli Standard. Megjithatë, ka një vrimë të shndritshme në teori: kjo nuk shpjegon se si disa prej këtyre grimcave kanë fituar masë. Mekanizmi Higgs u propozua ne 1964 nga fizikantet, përfshirë teoricienin Peter Higgs, si një shpjegim për të mbushur këtë vrimë.

Shpjegimi më i mirë i Higgs boson?

Teoria më e mirë e shkencëtarëve, për çështjen pse gjëra të ndryshme kanë masë është "fusha Higgs" - ku masa mund të shihet si një masë e rezistencës ndaj lëvizjes.
"Fusha Higgs" është treguar këtu si një dhomë e fizikanëve që bisedojnë mes tyre.

Mekanizmi Higgs propozon që ka një fushë që përshkon universin - fusha Higgs - që lejon grimcat për të marrë masën e tyre. Ndërveprimet me fushën - me Higgs bosons që vijnë prej saj - janë supozuar t'i japin masë grimcave. Kjo nuk është ndryshe nga një fushë me dëborë, ku këpucët bashkëveprojmë me grimcat e borës ngadalësojnë ecjen tonë shpejt.
Fizikanti John Ellis theksoi: “Është kaq emocionuese që pas shumë vitesh supozimi, pritjeje dhe kërkimi, më në fund se mund të kemi zbuluar hallkën e munguar që e bën të arsyeshëm këndvështrimin tonë ndaj universit. Mbase është grimca Higgs, mbase jo, por mendoj se mbetet i rëndësishëm fakti që ne do të arrijmë ta shohim.”


http://www.lajme.gen.al/photos/12/07/perplasja-e-2-fotoneve-energjia-e-tyre-vijat-e-kuqe-maten-me-nje-calorimeter-elektromagnetik-linjat-e.jpg
Përplasja e 2 fotoneve. Energjia e tyre(vijat e kuqe) maten me një calorimeter elektromagnetik. Linjat e verdhë janë gjurmët e matura të grimcave të tjera të prodhuara në përplasje.Vëllimi i zbehtë blu tregon rrugën që grimcat janë dërguar.

Zbulimi më i madh shkencor i shekullit të 21-të (VIDEO) Zbulimi-me-i-madh-shkencor-i-shekullit-te-21-te-video

Zbulimi më i madh shkencor i shekullit të 21-të (VIDEO) Modeli-standard-dhe-boson-higgs

https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons