Forumi Kuq E Zi
Gjiri i Kakomese Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Gjiri i Kakomese Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Gjiri i Kakomese Empty Gjiri i Kakomese prej Thu 07 Jun 2012, 20:59

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Gjiri i Kakomesë, një vizion i ri për turizmin
Nga të dyja anët e gjirit bregdeti lartësohet nga ngritje me lartësi 500-800 metra, që bien thikë mbi det, duke formuar rrëpira, shkëmbinj të zhveshur, kepa shkëmbinjsh mbi ujorë e nën ujorë të veshur me korale, guaska, iriqë e bimësi ujore me forma e ngjyra të ndryshme, me ujë të pastër e të tejdukshë.
Gjiri i Kakomese, në bregdetin e Jonit, 10 km nga Saranda, futet rreth 550 metra në brendësi të tokës dhe ka një gjatësi afro 2 kilometra. Nga të dyja anët e gjirit bregdeti lartësohet nga ngritje me lartësi 500-800 metra, që bien thikë mbi det, duke formuar rrëpira, shkëmbinj të zhveshur, kepa shkëmbinjsh mbi ujorë e nën ujorë të veshur me korale, guaska, iriqë e bimësi ujore me forma e ngjyra të ndryshme, me ujë të pastër e të tejdukshëm.
Shkurret dhe drurët e shumëllojshëm mesdhetarë pleksen me fiq deti që gati janë të pakalueshëm për njeriun dhe kafshët.
Gjiri i Kakomesë, pjesë e komunës së Lukovës, një nga perlat e natyrës shqiptare tashmë është pjesë e një investimi të madh. Projekti i firmës franceze "Club Med", që zbatohet në terren nga firma shqiptare e ndërtimit "Riviera", planifikon të ndërtojë 350 vila, me kapacitet 700 dhoma për 12 mijë turistë. Sipas projekti, ky fshat turistik do të jetë një ndër më të bukurit në Mesdhe.
Burime nga administrata e firmës së ndërtimit "Riviera", bëjnë të ditur se "300 metra larg bregut janë ngritur 10 godinat e para, ndërsa ka përfunduar rrethimi i sipërfaqes prej 65 mijë metra katror".
"Ky fshat turistik do të ofrojë shërbime cilësore me te gjitha kapacitetet, ku përfshihet transporti, akomodimi, ushqimi, zbavitja etj", thonë burimet, sipas të cilave- projekti parashikon ndërtimin e shtëpive me gurë, duke ndërthurur traditën vendase me kërkesat për një turizëm elitar".Fshati turistik i Kakomesë do të jetë funksional gjatë gjithë vitit, duke ofruar një tjetër vizion për turizmin.
Odise P., banor i komunës së Lukovës thotë se "tashmë ka ardhur koha që ky vend i mrekullueshëm të shfrytëzohet në dobi të turizmit elitar". "Do të kisha dëshirë që Kakomeja të jetë shembull për zhvillimin e turizmit, pasi ky bregdet ka nevojë të "shkundet" nga mentalitetet e vjetra", thotë Odiseja 40 vjeçar, sipas të cilit, më të fituar nga ky investim janë banorët e zonës".
Gjiri i Kakomesë me origjinë të dyfishtë tektoniko-karstike, ofron një bregdet të mrekullueshëm si dhe gjelbërim gjatë gjithë vitit. Shpresa është ringjallur se kjo zonë e militarizuar gjatë regjimit komunist me godina ushtarake dhe bunkerë pafund do të jetë imazhi i turizmit shqiptar./ATSH-Telnis Skuqi/

Gjiri i Kakomese Gjiri_i_kakomese_nje_vizion_i_


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Gjiri i Kakomese Empty Re: Gjiri i Kakomese prej Wed 13 Feb 2013, 11:27

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Gjiri i Kakomese Images?q=tbn:ANd9GcSVUnAQifge9XfwqpK6e_PmkVHtlgFYMYe2ammepxicLju_b3T_gA


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

3Gjiri i Kakomese Empty Re: Gjiri i Kakomese prej Wed 13 Feb 2013, 11:27

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Gjiri i Kakomese Normal_Gjiri_i_Kakomese


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

4Gjiri i Kakomese Empty Re: Gjiri i Kakomese prej Wed 13 Feb 2013, 11:27

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Gjiri i Kakomese Images?q=tbn:ANd9GcTw00vJ_vNVO3gShT4wnzrxeoP4JxlbMm9HBpAS-QZCSOxafCaGRw


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

5Gjiri i Kakomese Empty Re: Gjiri i Kakomese prej Wed 13 Feb 2013, 11:27

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Gjiri i Kakomese Kakome_Sarande


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

6Gjiri i Kakomese Empty Re: Gjiri i Kakomese prej Wed 13 Feb 2013, 11:28

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Gjiri i Kakomese Delvin1


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons