Forumi Kuq E Zi
Zbulohet një gjuhë 2.800-vjeçare e panjohur deri më sot Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Zbulohet një gjuhë 2.800-vjeçare e panjohur deri më sot Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Zbulohet një gjuhë 2.800-vjeçare e panjohur deri më sot Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Zbulohet një gjuhë 2.800-vjeçare e panjohur deri më sot Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Zbulohet një gjuhë 2.800-vjeçare e panjohur deri më sot A-pllaka
Një gjuhë të panjohur deri më sot, mbi 2.800-vjeçare pretendojnë se zbuluan arkeologët në një temopull në Lindjen e Mesme. Ky zbulim konsiderohet i një rëndësie të veçant nga arkeologët, pasi falë tij mund të zbulohen rrënjët e kombësisë dhe politike të popujve të parë që jetonin në atë rajon, e që më pas u “zhdukën”. Në mesopotami dihet se lindën civilizimet e para më të zhvilluara.

Gjurmët e gjuhës së panjohur, u zbuluan nga studiues të Univeristetit të Kembrixh, në një pllak balte, gjatë punimeve arkeologjike në një pallat perandori në Asiri të qytetit të lashtë Tusan, që ndodhet në Turqinë jugperëndimore.
Kjo gjuhë, sipas gjuhëtarëve, konsiderohet se flitej nga një popull, i cili jetonte në vargmalet Zagros, në Iranin perëndimor.

Në tabel -e cila u zbulua në arshivat e pallatit, ku dhe ruheshin protokolla përkatësisht për çdo këshill drejtues, për çdo vendim politik, ekonomik dhe veprim që merrej nga pushtetarët kryesor- ishin shënuar emrat e 60 femrve, të cilat ose ishin pengje lufte, ose viktima të lëvizjeve apo shpërnguljeve të deyrueshme të Asirianëve.

Kur arkeologu Dr. John MakGkinis, filloi të studionte hollësisht të gjitha emrat, diktoi se 45 prej tyre nuk ngjanin aspak me ato mijëra emra të njohur të regjistruar në Lindjen e Mesme. Duke patur parasysh se në lashtësi, në rajonin në fjalë, emrat ishin të ndërlikuar dhe përbëheshin ose nga fjalët e plota të së përditshmes, ose nga shkurtimi i tyre. E veçanta e 45 emrave që përfshiheshin në pllak, shtyn arkeologët dhe gjuhëtarët që të konsideojnë se pas tyre fshihet një gjuhë e panjohur deri më sot./albobserver/

https://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
hmmm duket si dicka abraskte kjo

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons