Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

1960, një grup i shpërndarjë shkencëtarësh dhe njerëzish që dikur kanë qenë nën varësinë e drogave, kanë bërë thirrje për një mënyrë radikale trajtimi të varësisë nga drogat, një element halucinogjen të quajtur ibogaine që nxirret nga një bimë në Afrikë dhe që duket se shkakton zvogëlimin dhe zhdukjen e simptomës së varësisë nga heroina, kokaina dhe alkooli. Pyetja tani është se për çfarë arsye nuk përdoret masivisht?
Për 15 vjet, jeta e Thillen Naidoo qe sunduar nga kokaina. Ai është rritur në një qytet të vogël në Afrikën e Jugut, ku ra nën varësinë e drogës. Pas peripecive të shumta të përjetuara si një i droguar, ai takoi doktorin Anëar Jeeëa në një qendër sociale në qytetin e tij. Doktori i ofroi një zgjidhje radikale, drogën haluçinogjene që përdoret në ceremoni tribale në Afrikën Qëndrore. Droga e re i dha atij disa orë qëndrim në shtrat me pamjen e një peshku mbi krye. Ndjeu se dhoma u kthye përmbys dhe dëgjonte zhurmë që nuk ekzistonte në veshë.
Haluçinacionet përfundian gjatë naftës por ajo që zbuloi disa ditë më vonë qe se i droguari nuk ndjente më nevojën për të konsumuar kokainë, një nga drogat me varësi shumë të rëndë dhe nga më të vështirat për t’u lënë. Gjashtë muaj më vonë i droguari qe pastruar.
Tani ai ndjek një terapi në grup dy ditë në javë, ku mëson se si mund të kryhet një jetë pa drogë.
Doktori që e shpëtoi vlerëson se rreth 1 mijë vetë i ka trajtuar me ibogaine dhe ka patur sukses, por mjekësia konvencionale ende nuk e njeh këtë metodë. Ibogaina është përdorur përgjithësisht si drogë halucinogjene në disa fise të Afrikës që nga lashtësia, por në vitin 1962, një i ri i droguar me heroinë zbuloi mrekullinë e kësaj bime. I droguari e piu ibogainën për t’u droguar më tej, por kur efekti i saj u zbeh, zbuloi anën tjetër, mungesën e nxitjes për të marrë drogë sërish.
Pasi shpëtoi vetë, zbuluesi ia përkushtoi jetën përhapjes së ibogainës si mjet trajtimi.
Pavarësisht kësaj, ibogaina u ndalua në SHBA sëbashku me LSD-në në vitin 1967. Por në shumë vende mbetet e parregulluar dhe palicencuar. Në Hollandë është hapur një klinikë që nga vitet 1980 dhe që përdor këtë drogë për të luftuar drogën.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons