Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Zoti apo Big Bang? E provon superkompiuteri prej Tue 03 Apr 2012, 14:26

Vizitor

avatar
Vizitor
Gjigantët e teknologjisë së lartë, IBM, janë duke ndërtuar një kompiuter në gjendje që të përpunojë dy herë më shumë informacion se i gjithë interneti marrë bashkë, i cili bashkuar me valët radiofonike që do të dërgohen në hapësirë, mund të zbulojë origjinën e universit. Superkompiuteri do të jetë i lidhur edhe me të dhënat që do t’i japin mijëra antenat e teleskopëve të fuqishëm, të shtrirë në 1,3 kilometra katrorë.Nëpërmjet kësaj pajisje ende në zhvillim, IBM mund të jetë në gjende që nëpërmjet vëzhgimeve të shtrira në skaje të panjohura më parë, të arrijë të kthehet pas në kohë deri në krijimin e universit, rreth 13 miliardë vite më pare.Kompiuteri do të ketë procesorë që do ta bëjnë atë miliona herë më të shpejtë se një kompiuter i zakonshëm i ditëve të sotme.Ton Engbersen, një kërkues i IBM-së, deklaroi: “Nëse merr parasysh trafikun e përditshëm të rrjetit në një ditë dhe e shumëzon me dy, atëherë mund të arrish një shumë të përafërt me të dhënat që do të përpunojë çdo ditë kompiuteri, në ndërveprim me telekopin dhe valët radiofonike”.Lajmi i vetëm i keq është se duhet të kalojë më shumë se një dekadë që një pajisje e tillë fantastike të vihet në punë. Projekti ka përfunduar dhe ndërtimi pritet të nisë së shpejti, por ai do të përfundojë vetëm në vitin 2024.
TCH

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons