Forumi Kuq E Zi
13-vjetori i bombardimeve, Thaçi, pritje zyrtare  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
13-vjetori i bombardimeve, Thaçi, pritje zyrtare  Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
13-vjetori i bombardimeve, Thaçi, pritje zyrtare  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
13-vjetori i bombardimeve, Thaçi, pritje zyrtare  Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Vizitor

Anonymous
Vizitor
Me rastin e 13-vjetorit të bombardimeve të NATO-së në Kosovë që shënoi edhe fillimin e çlirimit të Kosovës, kryeministri Hashim Thaçi organizoi një pritje për zyrtarët më të lartë shtetërorë, si dhe përfaqësuesit ndërkombëtarë që veprojnë dhe punojnë në Kosovë.

Me këtë rast kryeministri kosovar tha se fale rezistencës qytetare, vizionit politik perëndimor, luftës së pa kompromis së UÇK-së dhe nderhyrjes se NATO-së, Kosova arriti çlirimin dhe fillimin e një jete të mirëfilltë demokratike.

Thaci shprehu ndjenjat më të larta të respektit për aleancën ushtarake NATO-n dhe bashkësinë ndërkombëtare, që u vunë në mbrojtje të Kosovës në ditët më të vështira dhe më vendimtare. Por ai i beri elozhe edhe luftes se drejtë,- sic tha,- te popullit të Kosovës se udhëhequr nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës, e cila bëri që aleanca ushtarake më e fuqishme në botë të vihet në mbështetje të mbrojtjes së vlerave më të larta të civilizimit perëndimor në Kosovë, lirisë, paqes dhe demokracisë.

“Duke ju falënderuar rezistencës qytetare, vizionit politik perëndimor dhe politikës kosovare, luftës së pakompromis së UÇK-së, rezistencës gjithë qytetarëve të Republikës së Kosovës dhe intervenimit të NATO-s, Kosova arriti çlirimin dhe fillimin e një jete të mirëfilltë demokratike. Kosova kaloi vështirësitë e një shoqërie të dalë nga lufta me një vizion të qartë me ndihmë e shteteve mike, Kosova kaloi në procesin e tranzicionit dhe të krijimit të institucioneve legjitime, zhvillimit të demokracisë dhe përparimit ekonomik”, ka thënë ai.

Duke folur per periudhen post-konfliktit, kryeministri permendi arritjet duke kujtuar se 13 vjet nga fillimi i fushates ajrore te NATO-s, Kosova është shtet i pavarur dhe sovran i njohur nga 89 vende është shtet i konsoliduar që po fuqizohet çdo ditë.

Ai nuk ka lënë pa përmendur kontributin e madh që ka dhënë dhe po jep NATO, duke theksuar faktin se e njëjta po vazhdon të jep kontributin e saj edhe me trajnimin dhe ngritjen e kapaciteteve të FSK-së, si forcë profesionale, moderne me aspiratë të qartë që Kosova të anëtarësohet në NATO.

Presidentja Jahjaga falenderon Aleancën

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, me rastin e 13-vjetorit të ndërhyrjes së trupave të NATO-s ndaj spastrimit etnik serb, ka përshëndetur operacionet e Aleancës.

Me anë të një deklarate për shtyp, zonja Jahjaga ka vlerësuar se, përmes kësaj ndërhyrjeje të suksesshme, Aleanca mbrojti vlerat e lirisë, demokracisë dhe qytetërimit.

“NATO, në 50-vjetorin e krijimit, dëshmoi se është në gjendje të ndërmarrë operacione të suksesshme në mbrojtje të paqes dhe mënjanimit të hegjemonisë, shtypjes dhe diktaturës”, është shprehur Jahjaga.

Presidentja ka vlerësuar përkrahjen ndërkombëtare në ato momente të vështira për Kosovën, kur qytetarët e saj shpërnguleshin me dhunë dhe binin pre e genocidit serb.

“Populli i Republikës së Kosovës ndien respekt dhe nderim të veçantë për angazhimin e Shteteve te Bashkuara, Bashkimit Evropian dhe NATO-s, që duke mbrojtur parimet e lirisë, barazisë dhe demokracisë, dolën kundër një regjimi shtypës, në mbrojtje të qytetarëve të pafajshëm, duke vendosur vlerat e qytetarisë në këtë pjesë të Evropës”, ka nënvizuar Jahjaga.

Më tej kryetarja e shtetit më të ri të Evropës ka shprehur admirimin e saj maksimal për angazhimin e përkushtuar të trupave të Aleancës, “që për 78 ditë më radhë luftuan për vënien në jetë të parimeve në të cilat besonin dhe që për ne si popull ishin vetë jeta”.
TCH

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons