Forumi Kuq E Zi
Kukesi Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Kukesi Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Kukesi Empty Kukesi prej Mon 19 Mar 2012, 23:02

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Kukësi shtrihet në pjesën veri-lindje të Republikës së Shqipërisë, lidhur në Esat me qytetin e Prizrenit (Kosovë) përmes zakonit të Morinës, dhe në anën e brendshme të territorit, është i lidhur me Hasit në Veri, në Pukë Perëndimi, dhe Peshkopia në jug.
Kukësi i ri apo Kukësi është i vendosur në këmbët e malit Gjallica, (për 2487m) dhe është një nga qytetet më të rinj në Shqipëri. E Kukësit të Vjetër është tani nën ujërat e liqenit artificial të Fierzës, me nje siperfaqe prej 72.5 km2. E Kukësit reja përfunduar që do të ndërtohet në vitin 1976. Liqeni u krijua për hidro ri shtëpinë energjisë elektrike. Liqeni ushqehet nga dy lumenjve, Drin i Zi (nga Liqenit të Ohrit) dhe Bardh Drinit (nga malet e Rugovës, Kosovë). Të dyja këto i kalon, krijojnë lumin e Drinit, të gjatë në Shqipëri (287 km), e cila shkon në Adriatik përmes Gjirit të Lezhës. Bashkimi i dy lumenjve ka dhënë në Kukës, një formë e bukur e një gadishulli që ofron një pamje piktoreske në çdo sezon.
Zona e Kukësit, është karakterizuar nga një natyre të mrekullueshme, me peisazhet tërheqëse, monumente natyrore dhe vende pika të ndryshme, duke u bërë kështu një destinacion të këndshme për turizmin e gjelbër dhe të bardhë.
Klimë
Klima karakterizohet nga një dimër të ftohtë i përafërt dhe një verë të shkurtër të nxehtë. Shkallët vjetore shkojnë në 11.9 klasës C. mesme e diplomave ekstreme të shkuar nga 3.9 deri 25.4 të klasës C. reshjet vjetore shkojnë në 800 deri në 1100 mm. Era rrjedh me një të mesme të 3.5 milion / s në dimër 3.1 milion eurosh / s në pranverë 2.3 / s në vjeshtë.

Histori
Qyteti u zhvendos si pjesë e një skeme hidroelektrike. E Kukësit të Vjetër u zhytur nën një liqen artificial në vitin 1976, liqeni duke u mbajtur prapa nga shkatërruar kineze-ndërtuar diga. Qyteti i ri u ndërtua në vitet 1970, në platonë afër që është 320 milion mbi nivelin e detit. Kukësi i Ri është i rrethuar nga ana e liqenit artificial të Fierzës dhe kjo duket si një gadishull nga lart. Ajo është e lidhur me pjesët tjera të vendit nga tre urave. Në Lindje ajo përballet me malin dëborë mbuluar e Gjallica, i 2468m mbi nivelin e detit. Varret ilire u gjetën pranë Kukësin. Kjo ishte një vendbanim i vogël romak, një pikë e ndalur në rrugë të degës që çon në Via Egnatia, dhe një të mitur qendër Osmane tregu dhe pas tregtare në rrugën për në jug të Kosovës. Vetëm para Luftës së Parë Botërore ai ishte aty ku rezistenca shqiptare ndaloi invazionin serb në vitin 1912.
Kukës ishte shkurtimisht në skenën botërore gjatë konfliktit në Kosovë kur qindra e mijëra të meta, 500,000) e refugjatëve kosovarë kaluan kufirin dhe ishin vendosur në kampet në dhe rreth Kukës. Kukës është qyteti i vetëm për të marrë të nominuar për çmimin Nobel.
Ekziston edhe një muze lokal historik dhe një fabrikë qilim. Industria ushqimore është e kufizuar vetëm për prodhimin e pijeve alkoolike të prodhuara në një fabrikë pije, si dhe të disa punëtorive lokale të vogla prodhimin e pije dhe produkte të qumështit.
Rajoni i Gorës
Kjo është një rajon etnografik në anën e lindje së Kukësit. Dokumentuar që nga viti 1348 si në malin e Zerca, të Kacina, e Gllava Kallabaku etj rajoni i Gorës përfshin fshatrat Shishtavec, Borje;, të Oreshka, të Cernaleva, të Orgjost Zapod, të Kosharisht, në Pakisht.
Gjallica dhe Kallabaku shënojë kufirin e zonës së Gorës. Ajo ka një lehtësim i përafërt, i cili karakterizohet nga një verë të freskët dhe dimër të ftohtë gjatë. Bujqësia dhe artizanatit të bëjë ekonominë e kësaj zone. Ajo është e populluar gjatë periudhës mesjetare.
Në vitin 1923 ngjarjet politike, e ndarë Gora në dy pjesë. Nga 39 fshatrat e Gorës 28 janë pjesë e Kosovës dhe 11 kanë mbetur në Shqipëri. Banorët janë quajtur "rënkon" nga lagje. Një nga fshatrat më të përmendura dhe të rëndësishme në këtë rajon është Shishtaveci, i cili është edhe Komuna kryeqyteti i rajonit.
Shishtaveci
Shishtaveci është i njohur si fshatin e kampionëve të skijimit dhe kjo është një traditë të gjatë në këmbë në këtë vend. Rekomanduar për aktivitetet e dimrit, ju gjithmonë do të kaloni një kohë aventurë.
Rrafshi i Shishtaveci si të gjithë zinxhirin e të maleve të kësaj zone në përgjithësi, ka një klimë të ftohtë malor, i përafërt, i gjatë dhe i lagësht, ndërsa vera është e shkurtër dhe të freskët.
Të mesme i shkon në 7.1 gradë klasës C, (janar) dhe 18 C grade (korrik).
Të mesme vjetor i rreshje 858 mm, një pjesë e madhe e saj është në dëborë, e cila shkon në 1-1.60 m në vit.

Monumentet natyrore
Geomonuments


Derdhje e Çaja. I ndodhur në afërsi të fshatit Çaja, në luginën e Bushtrica, të 750 m mbi nivelin e detit. 25 km gjatësi, gjerësi 20-30 m, 100-200 m thellësi. Ajo disponon shpella pashkelur, me gjeomorfologjike, didaktike, dhe interes turistik. Mund të vizitohet duke ndjekur itinerarin Kukës-Bushtricë.

Cirku akullnajore e Zhepës. Ndodhet në malin e Zhepës, në afërsi të fshatit Arrën, 1900 m mbi nivelin e detit. Përbërë nga gëlqeror, ajo është mbi 500 m të gjatë, 300 m të gjerë, dhe me disa forma karstike. Ajo ka gjeomorfologjike didaktik, dhe interesin turistik. Mund të vizitohet duke ndjekur itinerarin Kukës-Arrën.

Guri i mëngjesit, në afërsi të fshatit Shishtaveci, 1900 m mbi nivelin e detit. Emri vjen nga një arsye të thjeshtë, ajo është vendi i lindjes së diellit në mëngjes. Kjo është një gur ranor, me formën e konit, 25 m, i gjatë, 13 m të gjerë dhe 11 m të lartë, me një sipërfaqe prej 176 m2. Ajo ka gjeomorfologjike, didaktike, shpirtërore dhe interes turistik. Mund të vizitohet duke ndjekur itinerarin Kukës-VANA-s grykë-Shishtavec.

Stone i Shqiponjës. Ajo është vendosur në afërsi të fshatit Borje Shishtavec komunës, 1580 m mbi nivelin e detit. Ajo konsiston në një shkëmb conglomeratic me gjatësi 100 m, gjerësi 80 m. Ajo është e gjatë 27 m të lartë dhe disponon gjeomorfologjike didaktik, dhe interes turistik. Mund të vizitohet duke ndjekur itinerarin Kukës-Shishtavec-Borje.

Kanioni i Bicaj, në afërsi të fshatit Bicaj. Ajo është formuar nga gëlqerore, 2,5 km të gjatë, 4-6 m të gjerë dhe 150-200 m të thellë. Ajo ka gjeomorfologjike didaktik, dhe interes turistik. Mund të vizitohet duke ndjekur itinerarin Kukës-Bicaj.

Kanioni i Vanave. Ajo është vendosur në afërsi të fshatit Rexhepaj dhe qytetit të Kukësit, në luginën e Lumës, 600 m mbi nivelin e detit. Shkëmb gëlqeror, 3,5 km të gjatë, 30-40 m të gjerë dhe deri në 300 m të thellë. Ajo përshkohet nga rruga Kukës-Shishtavec-Topojan. Ka një shumë i shpellave pashkelur. Ajo ka gjeomorfologjike, biologjike didaktik, dhe interes turistik. Mund të vizitohet duke ndjekur itinerarin Kukës-Topojan.

Kanjoni i Arni. Ajo është vendosur në afërsi të fshatit Surroi. Paraqet peizazhin karstit, plotë i formave karstike, e vuri 1,5-2 km i gjatë dhe 200-230 m të gjerë. Ajo ka gjeomorfologjike, biologjike didaktik, dhe interes turistik. Mund të vizitohet duke ndjekur itinerarin Kukës-Surraj-Arrën.

Hidromonumentet
Bogë të Kukësit. I ndodhur në anën e djathtë të Drinit të Zi, në tarracën e tretë, në afërsi të fshatit Bushat, Bicaj komune. Ajo përbëhet në sistemin pa iniciative, si mbetet e liqenit të vjetër i cili është lënë periudhën e fundit të jetës. 500 m gjatësi, gjerësi 300 m. Ajo ka gjeomorfologjike, biologjike didaktik, dhe interes turistik. Mund të vizitohet duke ndjekur itinerarin Kukës-Bicaj-Bushat.

Burimi i Kuq në Gjallicë. I ndodhur në afërsi të fshatit Dërshan, 2200 m mbi nivelin e detit. Pranvera karstit shkon jashtë përmes ndarjes tektonike-karstit të gëlqeror. Ajo ka ujë të pastër dhe krijon një pikë tërheqëse të interesit natyror. Ajo ka vlera turistike.
Mund të vizitohet duke ndjekur itinerarin Kukës-Shishtavec-Gjallicë.

Pranverë të Kolesiani. I ndodhur në afërsi të Kolesiani fshat, komunë e Bicaj, 430 m mbi nivelin e detit. Ajo ka ujë të pastër dhe krijon një pikë tërheqëse të interesit natyror. Ajo ka vlera turistike. Mund të vizitohet duke ndjekur itinerarin Kukës-Kolesian.
Pranvera Wihte. I ndodhur në afërsi të fshatit Turaj, të komunës e Topojanit, 1750 m mbi nivelin e detit. Ajo ka ujë të pastër dhe krijon një pikë tërheqëse të interesit natyror. Ajo ka vlera turistike. Mund të vizitohet duke ndjekur itinerarin Kukës-Shishtavec-Turaj.


Biomonuments

Pisha Gjegjanit. I ndodhur në afërsi të fshatit Gjegjan, 700 m mbi nivelin e detit, lartësi 20 m, diametër 1 m, perimetri i m 27-29 kurorë dhe mosha e mbi 300 vyears. Ajo ka shumë vlera dhe mund të vizitohen në përputhje me itinerarin Kukës-Gjegjan.

Acorn të Kalisi. I ndodhur në afërsi të fshatit, Kalisi 1200 m mbi nivelin e detit. Ka një grup i pemëve të një moshe mbi 150-250 vjeç, lartësi 15 m, diametër 1-3 m.
Ajo ka shumë vlera dhe mund të vizitohen në përputhje me itinerarin Kukës-Kalis.

Pyll e lisi të pemëve në Novosej. Pranë e fshatit me të njëjtin emër, në komunën e Shishtavecit, 1410 m mbi nivelin e detit. Ajo përfaqëson një pyll prej 3 hektarësh, më të larta se gjerësi normale të brezin e dushkut të pemëve. Pemët janë të rinj, 4-5 m të lartë, cm diametër 7-10. Ajo ka shumë vlera dhe mund të vizitohen në përputhje me itinerarin Kukës-Novosej.

Birch-pemë nga Shishtaveci, në afërsi të fshatit, 1300-1390 mo nivelin e detit. Ajo përfaqëson një pyll prej 33 hektarësh, gjerësi 13-17 m, të diameter 20-30 cm, mosha 40-45 vjet, të dëmtuara pas viteve '90. Ajo ka shumë vlera dhe mund të vizitohen në përputhje me itinerarin Kukës-Shishtavec.


Elm-pemë, "Laku i Topojanit", në afërsi të fshatit Tërshan, të komunës Bicaj nga, 1450-1600 m mbi nivelin e detit. Ajo përfaqëson një pyll të Elm peme, 34 ha, gjerësi prej 20-25 vjeç m, diametër 1 m, e 160-200 Vjet. Ajo ka shumë vlera dhe mund të vizitohen në përputhje me itinerarin Kukës-Kolesian-Tërshan.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Kukesi Empty Re: Kukesi prej Fri 15 Feb 2013, 17:00

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Kukesi Images?q=tbn:ANd9GcTYTIZc2TNzf0eZP1nbtmVTCuhPwMpxZhUzoOV1jrZfXS2I3Xdgxw


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons