Forumi Kuq E Zi
Tropoja Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Tropoja Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Tropoja Empty Tropoja prej Mon 19 Mar 2012, 22:58

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Tropoja Kukaj-valbone
Tropoja është përmendur gjithashtu si Malësia e Gjakovës. I ndodhur në anën veri-lindje të vendit, ajo ka një perimetër kufirit prej 34 km, dhe është e rrethuar nga Hasit në jug-lindje, nga Puka në jug, dhe nga Shkodra në perëndim. Më së shumti dy pjesë përbërëse të rëndësishme janë vrima e Tropojës dhe Lindja-side Alpet.
Gropa e Tropojës ka një sipërfaqe prej 254 km2, 10 km gjatësi dhe gjerësi 8 km. Kjo është një më i madh në territorin shqiptar, i formuar për shkak të lëvizjeve neotectonic. Kushtetuta e saj, është e lidhur me tektonike Shkodër-Pejë. Ajo përbën një vrimë krijuar 150-200 mijë vjet më parë, e cila ka qenë një liqen për një kohë të gjatë. Kjo justifikon praninë e karbonit në këtë zonë. Kjo zonë gjeografike perfshin edhe territorin e banuar ku ndodhet pjesën kryesore të popullsisë së Tropojës.
Gropa e Tropojës është vendosur nga 260 m deri 700-800 m mbi nivelin e detit. Tre fusha të mëdha janë të lidhura në një mënyrë të harkuar dhe këto janë thjeshtë të Tropoja, Lluagaj të Luzha dhe Bytyçi (kjo përbërje e ka dhënë edhe origjinën e emrit të Tropojës-tre fusha). Më së shumti dunat e shprehura nga këto fusha janë Dobr ¬ ej (1280 m), Maja e Dhina simbolit 1270m). Ata kanë kushtëzuar me zbritjen graduale përgjatë liqenit të Fierzës. Elementet më të rëndësishme morfologjike e këtij rajoni, janë vrima, luginat dhe dunat.
Lindja-side Alpet, janë vendosur në anën veriore të Hole të Tropojës dhe janë pjesë e Malësisë së Gjakovës. Ata janë të përbërë nga formacionet gëlqerore që shtrihen në pjesën qendrore dhe tokave rreshpesë në anën veriore. Lindja-side Alpet janë të vendosur në lindje të Shala Luginës dhe zakon të Runicë. Ata kanë një shtrirje prej 40 km nga veri-jug dhe 30 km drejtim të zgjerimit nga lindje-perëndim drejtim. Pjesët më të zgjeruara janë shkëmbinjtë magmatike. Strukturat më mbizotëruese janë blloqet shkëmbore masive si Kollata, i Jezerca, maja e Hekurave, gropat te hapur Grykat e Hapura), i Kakia, etj, ndërsa massices luspa janë të vendosur në kufirin midis zonës tektonike e Gashi, Çeremi dhe Bradoshnica. Ndër strukturat i rrudhosur mund të përmendim të Shkëlzen Donji. The Lartësia e këtyre maleve në pjesën më të madhe është mbi 2200 m mbi nivelin e detit dhe ata kanë një lehtësim shumë i shprehur alpine. Kreshtat dhe luginat e lumenjve të ketë një drejtim të përgjithshëm, përveç Valbona luginën e cila ka një drejtim të përzier në mes të veri-perëndim dhe jug-lindje.
E gjithë kjo larmi dhe bukuri ndër majat malore, lugina, e rrethuar nga shkëmbinj të lartë, mbaron me livadhe alpine. Maja e Gusani 2451 m, maja e Korritave, janë vendosur në anën e majtë të luginës, ndërsa në anën e djathtë është vendosur kulmin e Bajraku, mes Markofca, të Trokuzi dhe Rupave 2268 m, të cilat janë mbuluar krejtësisht nga livadhet e gjelbër , ndryshe nga majat gëlqerore të Shkëlzeni dhe Kollata të cilat janë zbuluar tërësisht. Ballkon i Shkëlzeni dhe ballkon i Jezerca janë aq të ngjashme sa të ndryshëm nga njëri-tjetri. Në këto male janë vendosur vrima akullnajore apo qoshet që mbajnë borë të përjetshme.
The cirkut akullnajore janë vendosur në pjesën më të madhe të ridges dhe janë të varur në mënyrë graduale në gropat dhe luginat që i rrethojnë ata, se mbi 1500-1600 m mbi nivelin e detit. Sot një pjesë e madhe e këtyre cirkut janë të zëna nga liqenet e Jezerca, të Dobërdoli, të Sylbica, të Mojani, etj

Klima
Lindje-side Alpet dallohen nga Alpet Perëndimore nga një klimë të thatë të ftohtë. Kjo karakteristikë është reflektuar shumë mirë edhe në rrugën e drejtimin e lumenjve, një pjesë e madhe e të cilave janë karstike alpine-lloje.

National Park "Lugina e Valbonës"
Ajo ka një sipërfaqe prej rreth 8.000 hektarësh dhe ndodhet 25-30 km në veriperëndim të qytetit të Bajram Currit. Ajo zgjeron mes maleve të larta dhe tregon off një ofcolors çehre fantastike në çdo sezon, duke dhënë imazhin MKO oflabyrinths ecni plota dhe surpriza. Vlerat shkencore, turistike dhe shëndetin e tij shërohet janë të kombinuara me nje bio diversitetit së kombëtare dhe rëndësisë ndërkombëtare. Majat e saj shkëmbore dhe tërheqëse, palët të mbuluara me drurit, ofbrooks rrjedhin dhe lumit Valbona, shikuar nga lart, krijojnë gjigant MKO imazhit dhe Crater mrekullueshme si një bukuri të vogël panoramaofnatural. . Në pjesën e brendshme të Parkut ka shumë të grottos dhe shpella. Më eminent është Shpella e Dragobia, ku vë eshtrat e Bajram Currit, një hero kombëtar.

Kushtet klimatike
Klima, me dimër të ftohtë dhe verë të freskët malor me fenomenin, është e favorshme për turistët.
Ju mund të freskët fryma e agimit tonë që vjen nga malet. Shfrytëzimi i dielli lind richened me ultravjollcë, sidomos në ora 09.00, janë shumë të shëndetshme. Reshjet janë nnual 2700-3000m. Ata janë përhapur në mesin e stinëve: pranverës në 22%, insummer 8.7%, në vjeshtë 32.3 për qind dhe në 38 për qind e dimrit. Reshjet duket si bora që krijojnë një shtresë të qëndrueshme për disa muaj.

Flora dhe fauna
Parku me vlera të larta të biodiversitetit. Ajo ka pyjet e ahu, pisha, bredhi, kullota alpine pyjet gështenjës simbolit sativa Castanea) në lumenj të kushteve natyrore malore dhe lumenj etj ulët në bimë endemike dhe nën endemike. Ne gjitarët mishit të mëdha, si ariut të murrmë (Ursus arctos), ujku Canis lupus simbolit), ris simbolit Felis lynx), mal-dhi (ru picapra rupicapra), e ROE (Capreolus capreolus), Eagle simbolit Aquila chrysaetos), etj në ujërat i Valbones ne mish Lutra lutra.

Sport dhe aktivitete
Natyra e këtij parku është e plotë të varieteteve të përshtatshme për turizëm, peshkim relaksim,, zbavitës dhe ngjitje mali, si dhe sportet e dimrit Kryesisht ju mund të ecin në mes të natyrës së mrekullueshme, të bëjë ekskursione dhe të ushtrojnë sporte të ndryshme si gjuetia (gjatë sezonit), ngjitje , trekking, hipur kuajve etj kampe është një kënaqësi, por ju duhet të jenë të informuar në lidhje me vendet e drejtë. Valbona është një nga vendet më të bukura në Shqipëri dhe segmente të lumit Valbona mund të jetë një sfidë e vërtetë për pasionuar nga sportet ekstreme.

Çfarë të vizitoni rreth
Shpella e Haxhia. (Shpella e Haxhisë). I ndodhur në Maja e Thatë, në afërsi të fshatit Valbonë, në Margegaj, e 1630 m mbi nivelin e detit. Ajo është formuar nga carsti përgjatë kalimin e variacioneve tektonike. Ajo është zbuluar deri tani janë 2-3 m hyrje dhe gjatësi rreth 120 m. Mund të vizitohen nga Bajram Curri-Valbonë rrugë.
Shpella e Akullit (Shpella e Akullit.). I ndodhur në afërsi të fshatit Valbonë, në Margegaj, e 2230 m mbi nivelin e detit. Ajo është formuar nga akullnajore-karstike proceset përgjatë kalimin e variacioneve tektonike. Gjatësia e eksploruar është rreth 250 m. Është 50 m të gjerë dhe 10-15 m të lartë. Mund të vizitohen nga Bajram Curri-Valbonë rrugë.
Shpella e Dragobia (Shpella e Dragobisë). I ndodhur në afërsi të fshatit Dragobia, është i njohur edhe si Shpella e Bajram Currit, një hero kombëtar, sepse ai fsheh atje gjatë luftës së tij me armiqtë e tij. 1200 m mbi nivelin e detit. Ajo ka forme karstit, 8 m të gjatë, të gjerë 3-4 dhe 2-4 lartë. Mund të vizitohen nga Bajram Curri-Dragobi rrugë.
Lugina e varur akullnajore të Kukaj. I ndodhur në afërsi të fshatit Rragami, në Margegaj, 1200 m mbi nivelin e detit. Kjo është një e varur akullnajore-karstike Lugina gjatë procesit tektonike. 2.7 km të gjatë, 100-150 m të gjerë. Mund të vizitohen nga Bajram Curri rrugë të Valbonë të Motinë.
Lugina e varur akullnajore e Motina. I ndodhur në mesin e malin e pranga dhe grykë te hapur Grykët e Hapura), në Margegaj, 1100 m mbi nivelin e detit. Kjo është një e varur akullnajore-karstike Lugina gjatë procesit tektonike. 2.5 km i gjatë, 100-150 m të gjerë. Mund të vizitohen nga Bajram Curri rrugë të Valbonë të Motinë.
Kanjoni i Shoshani. I ndodhur në afërsi të urës Shoshanit, në Valbona luginë, 400 m mbi nivelin e detit. Formuar nga gëlqerore, erozionit lumit së dhe karstit, është 1.1 km e gjatë, m të thellë 30-40, dhe 2,5 m të gjerë. Mund të vizitohen nga Bajram Curri-Shoshan rrugë.

Lugina e Gashit
Është vendosur në rrethin e Kukësit, në qytetin e Tropojës. Vija kufitare zonë, me vlera të larta të diversitetit në bimët dhe kafshët. Ne takohemi pishe dhe ahu pemët, pyjet, të bredh alpine weadows lumenj malore të vogla, liqene akullnajore etj ajo është e pasur në bimë endemike nën endemike. Ne takohemi gjithashtu gjitarët e mëdhenj si Ursus arctos, lupus Canis, e Felis rrëqebulli, Rupicapra rupicapra, të Capreolus capreolus, të scrofa Sus, ndërsa si zogj të takohemi Tatrao urogallus Barbie chrysaetos Akuilës. Në ujërat e freskëta dhe të pastër të lumit të Gashit të takohemi Lutra lutra. Kjo zonë është shumë e rëndësishme për pikëpamjet e mrekullueshme. Sipërfaqja aktuale është 3000 hektarë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Tropoja Empty Re: Tropoja prej Fri 15 Feb 2013, 17:04

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Nga Hamdi Dega

Nju Jork - Për agjencinë e Lajmeve NOA

Parathënia e një turpi

Nuk
ka sharje te fjalorit shqip, nuk ka fyerje te enciklopedive boterore,
ne shume raste edhe ne gjuhe te huaja, qe nuk u perdoren kunder
njeri-tjetrit. Eshte turp ti themi vetes shqiptar. Eshte mashtrim ti
themi vetes qytetar. Eshte fatkeqesi ta quajne veten njerez nje pjese e
jona per te mos permendur pseudonime te ndyra e sharje qe nuk i mban
asnje faqe gazete. Eshte fjala per qindra bashkebisedimet e hapura
(catet) ne internet ne gazeta e mjete te tjera te informacionit masiv.
Ne
vend qe te diskutojme se cfare duhet te bejme per Shqiperine, per ta
bere ate me te bukur, me te mire, per ta ruajtur e perparuar se bashku
demokrati me socialistin, republikani me monarkistin, ballisti me
liberalin, Sali Berisha meEdi Ramen, Ilir Meta me Bamir Topin, Mimi Kodheli me Jozefina Topallin, Nard Ndoka me Nikoll Lesin, Leka Zogu me Sabri Godon...
Emigranti
me vendaliaun, kosovari me çamin, malesori me labin, . . ne shajmë
nenat e motrat e njera tjetrit, nxjerrim ne driten e diellit dhe faqet e
internetit injorancen tonë...
Me e keqja nje krahinizem pervers deri
ne cmenduri, qe i paraqet tropojanët si "çeçenë", "bashkejetues te
ujkut", "maloke te pagdhendur" qe u "duhen thyer kafkat" çfarë nuk i
paraqet. Pjese e kesaj loje te felliqte behet edhe ndonje tropojan
vertete i pagdhendur qe ne vend te tregoje se çfarë është vendlindja dhe
bashkevendasit e tij pergjigjet me "djegie per se gjalli " per hir te
ketij e atij. Shyqyr qe ishte beteje llogjesh interneti e jo prej
verteti se do te ishte bere hataja aq sa do te harrohej 97-a. ( ! ) Te
ndash Vloren nga Tropoja, Kukesin nga Fieri, Korcen nga Shkodra,
Prishtinen nga Tirana, Dibren nga Gjirokastra, Ulqinin nga Tetova. . . .
eshte njesoj sikur te copetosh trupin e nje njeriu, trungun e nje
kombi. . . . Kete kane bere dhe synojne ta bejne te gjithe armiqte e shqiptarizmit: serbi, greku... Te quash tropojanin çeçen eshte njesoj si
te quash vlonjatin muxhahidin apo fierakun fedain, himariotin grek apo
ulqinakun e mitrovicasin shka. . .
Liria e fjales, liria e mendimit
eshte shtylla e demokracise. Por jo liri per te share. Jo liri per te
vrare as me plumba e as me fjale! Liria ime shkon deri aty sa nuk prek
lirine tende. Përndryshe ajo degjeneron ne skllaveri te shkalles me te
ulet si per mua dhe per ty.
Perlë natyrore
Nuk eshte aspak me i
bukur Uji i Ftohte i Vlores se Lugina e kristalte e Valbones, nuk eshte
aspak me terheqes Syri i Kalter i Sarandes se Syri i Zi i burimit te
Valbones, nuk qendron aspak me lart Llogaraja e Vlores e as Ksamili i
Sarandes se Kungji i Armeve apo Bira e Kusise, nuk ka asgje me shume
Viroi i Gjirokastres se Shtrejti natyror i Shoshanit apo Lkeni ( Liqeni)
i Dashit apo Kreshta e Koigecit.
Ndofta te gjitha pyjet e Shqiperise
te marra se bashku nuk prodhon aq oksigjen sa prodhojne Tangalla
mijeravjecare dhe e virgjer e Strugit (ku edhe ne mes tedites me diell, ne mes te veres te duket sikur je ne xhunglat e Amazones
apo ne mesin e nates nga lisat gjigande mijeravjecare ku kurre nuk ka
shkelur kemba e njeriut) dhe masivi mijera hektaresh i Kurores se
Gështenjave te Tropojes. . . . Pa fole per Tyrben e Shkelzenit e Majen e
Hekurave, per Bjeshket e Nemuna, per Lugun e Thive e Markofcen, per
Sylbicen e Lugun e Vocit.
Tropoja eshte nje perle natyrore a pashoqe.
Më ka rënë rasti te shëtis shume vende te botes nga Stepat Ruse e deri
ne Patagoni, nga Alaska e deri ne Zelanden e Re, nga Muri i Madh Kinez e
deri ne Xhunglat e Amazonës. Nuk me ka rene rasti kurre te shoh nje
zonë aq te bukur sa Tropoja dhe perlat e saj natyrore. Nuk me ka rene
rasti kurre te shoh nje truall aq te pasur me pasuri te mbi e nentokes
qe nga rreth 200 lloje bimesh mjekesore e aromatike e deri tek kromi i
Rragamit e Kamit, boksitet e Valbones e Majes se Hekurave dhe kuarcin e
Kerrnajes, qe nga ushqimi i trurit- geshtenja e deri tek trofta alpine"
Pikaloshja" e biologut Rustem Cokaj.
Në pararojë të demokracisëPasuria mbi pasurite e Tropojes jane bijte e bijat e saj te shquar per
hijeshine e trupit, por edhe bukurine e mendjes qe kane bere emer te
shquar jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne mbare boten. Jane mbi 50
kurbetlinj tropojane vetem ketu ne Amerike qe jane milionere apo
multimilionere. Njeri prej tyre Hamdi Neza eshte ndofta shqiptari me i
pasur ne krejt Amerike bashke me Hasan Byberin, vellezerit Bytyci e te
tjere... Të pajisur me nje zgjuarsi natyrore dhe me nje bukuri natyrore,
atyre po u shtohen edhe shume te tjere ne Evropen Perendimore e ne
Shqiperi.
Tropoja eshte nje nga rrethet e para ne Shqiperi qe jo
vetem siguroi mbulimin e plote te saj me kuadro me arsim te larte, por
edhe "eksportoi" shume prej tyre megjithe diskriminimin qe nga fyerja
edhe sot e pranishme ne komentet e internetit dhe ne mendesine e semure
"malokë" e deri "çeçenë".
Gjate viteve 1985- 1990 pothuajse te gjithe
tropojanet qe mbaruan shkollat mesme vazhduan shkollat e larta, çka
ndikoi edhe ne faktin qe studente dhe intelektuale tropojane qene ne
krye te levizjes demokratike me heroin e demokracise Azem Hajdari,
Kryeministrin e sotem Sali Berisha, Besnik Mustafaj, Bardhyl Ukcama, e shume te tjere.
Eshte kollaj te rrahesh
gjoksin sot si flamurtar e hero i vonuar i demokracise, por eshte zor qe
perballe tankeve dhe bajonetave te diktatures me te eger komuniste ne
bote te deklarosh se " kam nje djale por per liri e demokraci jam gati
te sakrifikoj edhe jeten e tij dhe te krejt families" sic, deklaroi
Azemi ne dhjetorin e 90-es. E mbajti fjalen. Po aq heroike ishte edhe
akti i shoqes sime te klases Valbona Doci kur e gjakos nga policet e
Agim Shehut e SHIK-asit te Gazidedes ne mbrojtje te votes se lire me 28
Maj 1996. Heronjt i bëjnë aktet më shumë se situatat heroike.
Fakte të gjalla bese e burrërie
Tropojanet
jane simbol bese dhe burrerie. Ajo ishte streha apo vendlindja e
heronjve te kombit si Bajram Curri e Ise Boletini, Mic Sokoli, Hasan
Prishtina e Azem me Shote Galicen e shume heronjve te tjere. Ajo eshte
treve bese e ndershmerie.
Historikisht ajo ishte ne pararoje te
kryengritjeve shqiptare ne fillimin e shekullit te kaluar jo vetem per
lirine e pavaresine e vet nga otomanet turq, por edhe ngabarbaria sllavo- serbe kunder Kosoves dhe vet asaj si vazhdim natyror i saj.
Malesia
e Gjakoves, sic njihet ndryshe Tropoja, ishte jataku dhe streha
mikpritëse e luftetareve per liri te Kosoves brez pas brezi. Ajo u dogj e
shkrumbua deri ne themele tri here nga hordhite gjakatare serbe.
U
dogj e shkrumbua por kurre nuk u gjunjëzua as ne luften e fundit kunder
makines se terrorit te Milloshevicit kunder popullit te Kosoves, kur ajo
u kthye ne strehe mikpritese e vater e ngrohte per mijera vellezer e
motra shqiptare te Kosoves. Kullat e saj u goditen me topa e raketa, por
qendruan dhe se bashku me vellezerit tane te nje gjaku e te nje gjuhe,
te nje fati historik e nejerzor dolen fitimtare.
Bij te Tropojës si
Tahir Sinani i renditen emrat e tyre me shkronja te arta përkrah
heronjve te Kosoves, Presheves, Medvegjes e Bujanovcit, te Tetoves e
Kumanoves ne luftrat e fundit per liri. Ata jane heronj te lirise e
pavaresise se Kosoves, ku nderohen po aq ne mos edhe me shume se ne
vendlindjen e tyre natyrore, Malesine e Gjakoves.
Kullë lirie e ndershmëriePjese e kesaj historie te lavdishme eshte edhe Kulla e Rame e Zeqir
Halilit, babait dhe axhes se respektuar te Sali Berishes. Ajo u kthye ne
nje baze e strehe e sigurte e UCK-se dhe luftetareve per liri te
Kosoves.
Mund te besh shume kritika e verejtje per politiken e
mëparshme dhe te sotme te Sali Berishes. Nuk ka se si ndodhe ndryshe:
kush punon edhe gabon. Po askush nuk mund ta akuzoje Sali Berishen per
mungese serioziteti. Sa ishte serioz e skrupuloz ne fushen e
kardiologjise kur iu fut asaj, aq bile edhe me serioz e tregoi dhe po e
tregon veteven ne fushen e politikes. Asnje pune ai nuk i futet me dy
mendje. . . Kij inatin por jepi hakun edhe kundershtarit. Realiteti
eshte realitet edhe kur nuk me vjen per hosh mua.
Me gjeni nje lider
politik me serioz e me punetor se Sali Berishen dje, sot. . . . Nesër
inshalla do t'ia kalojne shume te tjere per te miren e Tropojes dhe
Shqiperise.
Nuk ka shqiptar brenda e jashte Shqiperise te sjelle nje
fakt korrupsioni ose dallavereje financiare te Sali Berishes, megjithese
personalisht jam kundërshtar politik e jo ushtar i tij(!?)
Persa i perket shpifjeve
per vajzen e dhendrrin e tij do tu thoja akuzuesve te tyre turp e faqja e
zeze per ju se cdo pasuri e tyre eshte e mbuluar teresisht nga pagat e
larta me UNMIK-un e KFOR-in ne Kosove. Mos valle djali dhe vajza e tij
duhet te rrinë papunë e te heqin dore nga profesionet e tyre vetem per
te kenaqur kundershtaret e tij!?
Mos valle femijet e tij duhet te
behen fli te "moralit proletar" dhe "dhjetë tipareve te komunistit"!? Të
përgojosh djalin e tij eshte po aq e paturpshme sa përgojimi i
sëmundjes se djalit te Edi Rames… Per ata qe përgojojnë kombësinë e
bashkëshortes se tij, turp e faqja e zeze se ajo eshte nderi i gruas
shqiptare ne te gjithë drejtimet. . .Atdheu i madh fillon te vendlindja e vogël
I sugjeroj Kryeministrit
Berisha te ndjeke shembullin e nenes se demokracise SHBA-se. Gati te
gjithe keshilltaret me te afert te Presidentit te sotem Barak Obama jane
nga Ilinoisi, shoke e miq besnike te tij. Jo nga ata qe hane te Berisha
e lehin tek Nanoja apo Rama, jo nga ata qe hane tek Lulashi e lehin tek
Marashi, sic thone lekbibasit tane. . . . Jo! Ajo eshte pabesi e jo
trimeri politike! E kam deklaruar qysh ne qershor te vitit 1992
publikisht se persa kohe pranoj karriken, rrogën e Berishes do ti
qëndroj besnik deri ne vdekje bukes se femijeve te mi dhe fjales se
dhene. . . . Edhe sikur roje garazhi
te pranoja te ishja! Ka rregulla
ne Bradozhnice, themi ne Tropojanet. Themi, por jo gjithnje veprojme
ashtu. . . . Berisha eshte vigjilent dhe nuk i ka shume qjef
vithedredhjet politike. Deri tani koha i ka dhene te drejte.
Vec
duhet te ruhet shume nga berrylat shume te gjate dhe gjuhet shume
helmuese te tropojaneve kunder tropojaneve, çka mbetet semundja me e
keqe e kesaj treve dhe e Ballkanit ne pergjithesi. Duam te jemi te
gjithe bajraktare pa qene as te paret e katrundit!Mbi 80 për qind e qarqeve drejtuese te superfuqise dhe "Mekës se
demokracise" boterore gjate tete vjeteve te fundit ishin nga vendlindja e
Bushit, Teksasi.
Keshtu ka ndodhur historikisht me te gjithe
presidentet e saj nga Uashingtoni e, deri sot. Atdheu i madh filIon tek
vendlindja e vogel. Aq me teper qe Berisha pati rastin ta shohe me syte e
tij dhe ta provoje 97- en, kur e braktisen te gjithe pervec tropojaneve
qe i qendruan besnike deri ne proven e zjarrit. . . E shoku e shok e
miku mik ne furtune e ne rrezik! Nuk mund te duash as Ameriken e as
Evropen, as Shqiperine e as Kosoven nese nuk don se pari vendlindjen
tende te vogel. Atdhe do te thote dhè i atit, i babes. Memedhe do te
thote Dhe i nenes. Pikerisht tek ai Dhe i vogel filIon Atdheu i madh.
Nuk mund te jesh as Amerikan i mire e as Evropian i mire pa qene se pari
shqiptar i mire. Nuk mund te jesh kurre shqiptar i mire pa qene
tropojan, vlonjat, tiranas, shkodran...i mirë…
Sakrificë apo privilegjNdaj te ngresh zerin kunder disa qindra tropojaneve e malësorëve te
Veriut qe u detyruan te braktisin vendlindjen e tyre si shume te tjerë
kudo ne Shqiperi dhe krijuan Bathoret e Kenetat rreth qyteteve te medha
do te thote te jesh jo vetem miop por edhe dashakeq …
Ata nuk i
sollen as gradat dhe as ofiqet e Enverit, nuk i sollen as Enveri e as
partia por i solli mundi e djersa e vet dhe ne toka e vende djerre
ngriten shtepi e katandi nga a para, duke treguar se dine te punojnë, te
ndërtojnë e jetojnë si qytetari me i mire. Fdhe mos harroni se lëvizja e
tyre nga vendlindja e tyre perle, Tropoja, eshte sakrifica me e madhe
jo
privilegj per ta. Me nje politike me te mire e me te drejte zhvillimi,
shume shpejt jo vetem ata. por edhe shume tropojane e malesore te tjere
edhe ketu ne Amerike do te ktheheshin ne perlen e tyre natyrore e
njerezore, Tropoje.
Si eshte e mundur qe ndersa i kerkojme grekut e
italianit, gjermanit e amerikanit, francezit e australianit qe te
pranojne e legalizojne, qe te punesojne e shkollojne sa me shume
emigrante shqiptare, ngreme zerin kunder shqiptareve qe jane vendalinj
ne cdo cep te Shqiperise, ne cdo cep ku i thuhet bukes buke e ujit uje dhe nuk kane pse marrin leje te asnje parti as qeveri se ku do te jetojne e punojne.
Levizja
e lire e njerezve, mallrave, ideve, sherbimeve eshte baza e
demokracise. Ajo eshte vete liria per te cilen historikisht kane
kontribuar aq shume tropojanet ndaj eshte detyre e nder për cdo qeveri
që t'ua shperbleje sadopak ate kontribut dhe sakrifice.
Ne vend tu
jepet dora e te ndihmohen me shume se kushdo nga cdo qeveri qendrore e
lokale, neperkemben e diskriminohen deri edhe gjuhesisht si "çeçenë",
maloke te trashe". Sikur tapite e Tiranes dhe qyteteve te medha ti
kishin vetem nje grusht i perzgjedhur ardhanakesh nga vende "ku pulat
hanin gure dhe u zune vilat e pronat e krijuara me mund e djerse nga
breza te tere pasunarëh.
Pak mund e shumëmend
Ndaj tropojanet nga
Kryeministri e deri tek keshilltari me i fundit ne Bradozhnice apo
Currajn e Eperm duhet te bejne me shume per Tropojen per mireqeverisjen e
saj. Eshte e pafalshme qe Tropoja qe lundron mbi lumenje e liqej drite te mbetet ne terr sot. Vetem me hidrocentralet e vegjel dhe
te mesem te lene pasdore e ndryshkuar nga korrupsoioni i qeveritareve
blu e roze, nga ministrat e korruptuar te Nanos e Berishes, nga KESH-i i
korruptuar dhe krejt i paafte, pa llogaritur Fierzen e Komanin qe kane
shtratet e tyre ne Tropoje, do te prodhonin energji sa per te furnizuar
jo vetem te gjitha fshatrat e qytezat e Tropojes por edhe deri Gjakoven,
Decanin, Pejen e deri ne  Mitrovice.
FUND
Botuar me shkurtime
Shkrimet e rubrikës "Opinion" nuk prezantojnë domosdoshmërisht qëndrimin redaksional të Agjencisë NOA


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons