Forumi Kuq E Zi
Hasi  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Hasi  Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Hasi  Empty Hasi prej Mon 19 Mar 2012, 22:56

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Hasi  Kruma_per_faqen
Rrethi i Hasit është një zonë e vogël, i vendosur në qarkun e Kukësit, në veri të Shqipërisë, në një lehtësim interesante, të përziera me fusha të vogla, kodra, lumenj dhe lugina, që e bëjnë këtë vend tërheqës dhe të përshtatshëm për turizmin natyror.


Krumë, është kryeqyteti i distrikti ka. Kjo është një qytet i këndshëm i vogël vendosur në këmbët veri-perëndim të malit e Bjeshka Krumës simbolit Krumë malësi, Mali i Krumë), nga e cila vjen një burim të madh të ujërave të nëntokës të quajtur Vrella me ujë të pastër dhe të ftohtë që shërbejnë nevojat e popullsisë vendase për ujë të freskët. Nga ky burim në fund shumë të malit, fillon lumin Krumë me ujëra të qarta dhe të freskëta, që shkon në drejtim të perëndimit, dhe mbledhjen e degëve të tjera dhe duke u bërë më të fortë, kthesa paksa në të majtë si një hark dhe bashkohet në jug Drini lumi, tani artificial Liqeni i Fierzës. Në anën lindore të qytetit ka mali Gajrep (shqip: Gajrepi), ndërsa përpara, së bashku me lumit Krumë dhe më gjerë, fillimisht në anën e djathtë dhe pastaj në të dy anët, janë të vendosur të frytshme fushat dhe kodrat të ulët të butë e cila përhapet në male larg në perëndim.
Kjo zonë përfshin brenda 9 monumente të natyrës, në të cilat ne mund të dallojnë nga shpella fryrë në Mazrekë, burimin e Domaj, pranverë e Krumë etj

Pozita gjeografike
Rajoni Hasi është i rrethuar nga Kukësi në anën jugore të, nga Tropoja në veri-perëndim, nga Kosova në anën Lindore të dhe në jug-perëndim kufizohet nga lumi Drin dhe Fierzës Liqeni.

Klimë
Klima karakterizohet nga një dimër të ftohtë i përafërt dhe një verë të shkurtër të nxehtë. Shkallët vjetore të shkojnë në klasën 12-13 C. mesme e diplomave ekstreme të shkuar nga 3.9 deri 25.4 të klasës C. reshjet vjetore shkojnë në 700 deri në 1000 mm. Era rrjedh me një të mesme të 3.5 milion / s në dimër 3.1 milion eurosh / s në pranverë 2.3 / s në vjeshtë.

Turizmi burime
Highland e Krumë (Bjeshka d Krumës), është një pikë tërheqëse e interesit të natyrshëm, i përbërë nga një larmi e peizazhit, i cili bën të mundur zhvillimin e turizmit në këtë zonë.
Sporte të ndryshme dhe aktivitete mund të realizohet, të përkrahur nga burimet natyrore të zonës. Interesi kryesor mund të theksohet në speleologjinë, në trekking, ecje në natyrë dhe admiruar burimet e shumta përgjatë rajonit.
Gjithashtu në pyjet e fshatrave përreth Krumë, mund të jetë pikniqe të organizuara ose vende kampe, për të eksploruar zonën.
Kjo zonë nuk është zhvilluar në mënyrë dhe në të vërtetë nuk ka struktura akomodimi për të ofruar një paketë të veçantë, si gjëja më e mirë për të shijuar, por bare të ndryshme të vogla dhe restorante do t'ju tregojë cilësitë e burimeve njerëzore të kësaj zone si, nderit e mikpritjes dhe gëzim.

Monumentet natyrore
Gjeo-monumente
Shpella e pëllumba (Pëllumbave). I ndodhur në afërsi të fshatit Vlahën, në malin e Pashtriku, 1300 m mbi nivelin e detit, pranë pikës kufitare të Guri i Bardhë (White Stone). Ajo konsiston në një shpellë karstit në gëlqeror, mbi 30 m Long, 11 m të gjerë, 5 m të lartë. Kjo është një strehë e vërtetë për culvers. Nga ky fakt del emri. Ajo ka shumë vlera dhe mund të vizitohen në përputhje me itinerarin Krumë-Vlahën.

Shpella me oborrin e gjykatës. I ndodhur pranë e Krumë, 700 m mbi nivelin e detit. Krijuar nga karstit në gëlqeror i Kretës, gjatësi mbi 40 m, gjerësi 4-5 m, lartësi 8-10 m. ajo është e pashkelur ende plotësisht dhe ka një shumë të vlerave. Mund të vizitohen në përputhje me itinerarin Krumë-Kukës.

Shpella tingëllues në Mazrekë, në afërsi të fshatit, rreth 600 m mbi nivelin e detit, e krijuar nga karstit, në gëlqeror të Kretës, jo hulumtuar kaq. Ajo fillon me një karstike mirë, dhe është 50 m, 10-20 m të gjerë. Emri vjen nga tingujt goditur nga rënia e gurëve në të. Ajo ka shumë vlera dhe mund të vizitohen në përputhje me itinerarin Krumë-Mazrek.

Pik e qytetit (Maja Qytezës e). I ndodhur pranë e Krumë, rreth 800 m mbi nivelin e detit. Ajo përfaqëson gurin gëlqeror mbi territorin. Nuk është gjetur mbetjet e vendbanimit të lashtë njerëzore. Ajo ka shumë vlera dhe mund të vizitohen në përputhje me itinerarin Krumë-Kukës.

Hidro-monumente
Pranverë e Krumë. I ndodhur pranë e Krumë, 480 m mbi nivelin e detit. Pranvera karstit rrjedh nga këmbët e tektonike-lithologic rrëpirë, në kontakt me gëlqeror.
Ajo ka, turistike ekologjike, shkencore, vlerat biologjike.

Burimet e Brudi. I ndodhur në afërsi të Brudi fshatit, 450 m mbi nivelin e detit. Ka vetëm dy burime karstike në gëlqerore kontakt të magmatics. Të tjerët ka qenë i mbuluar nga ujërat e liqenit artificial të Fierzës, i përbërë nga uji kristal të ftohtë, të krijojë një pikë tërheqëse të natyrës. Ajo ka, turistike ekologjike, shkencore, vlerat biologjike.
Mund të vizitohen në përputhje me itinerarin Kukës-Brudë.

Burimi i Domaj, afër fshatit, 400 m mbi nivelin e detit. Burimi karstike rrjedh jashtë në kontakt tektonik me territorial gëlqeror me një fluks prej 300 l / sek, e ujit kristal të pastër, duke krijuar një pikë tërheqëse të natyrës. Ajo ka, turistike ekologjike, shkencore, vlerat biologjike. Mund të vizitohen në përputhje me itinerarin Krumë-Domaj.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Hasi  Empty Re: Hasi prej Fri 15 Feb 2013, 17:05

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Hasi  Images?q=tbn:ANd9GcSPnp4THBu_FxPdlPqyOONimc_g0gySSN3H9EKTv7NG_5m6FA0H8gHasi  _5182549
Hasi  Kjk422


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons