Forumi Kuq E Zi
Bulqiza Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Bulqiza Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Bulqiza Empty Bulqiza prej Mon 19 Mar 2012, 22:53

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Bulqiza Bulqiza_per_faqen(1)
Lokaliteti i Bulqizës shtrihet në pjesën lindore të Shqipërisë, si dhe kufijtë në eastside me Big Dibrës (Maqedoni), në veri me Dibrën (Shqipëri), në perëndim me Matit rajon dhe Tiranë, ndërsa në jug kufizohet më me Librazhdi. Qendra administrative është Bulqizë me 16768 banorë. Lokaliteti ka 1 bashki dhe 7 komunave; Fushë-Bulqizë, Zerqan, Shupenzë, Gjoricë, Ostren, Trebisht dhe Martanesh. Në këtë lokalitet, shtrihet edhe qyteti i Krastën, me 5969 banorë. Në Bulqizë dhe Krasta, është të paraqesë burimet më të mëdha të kromit. Së bashku me 36 mijë hektarë të pyjeve të pishave të pemëve dhe Ah-pemë, po përbën mbështetje më të rëndësishëm për ekonominë e kësaj zone.
Bulqiza është një nga qendrat më të rëndësishme të ekonomisë së Shqipërisë për shkak të sasisë së madhe të kromit, e cila është edhe sot burim i jetës për shumë familje në këtë zonë. Për fat të keq kjo zonë është e pasur në burime por niveli i jetës është shumë e ulët. E ardhmja e kësaj zone, përveç burimeve të kromit, mund të konsiderohet edhe turizmi natyror.
Histori
Populli i këtij rajoni ka qenë gjithmonë një shembull i madh i rezistencës, kundër armikut, otomanët, serbisht, italisht dhe kështu me radhë, sepse lugina e Bulqizës është vendosur në një rrugë kryq, dhe është hyrja kryesore për të shkuar në anën e brendshme e Shqipërisë. Është shumë i njohur Beteja e Vajkali thjeshtë, (për prill 1465), i Gjoricë (1844), e Xixulla (1860), në pranverë të muros (1921) etj
në fillim të Rilindjes, populli i këtij rajoni, ka luftuar dhe fituar kundër ushtrisë së Hajredin Pashës. Njerëz të vërejtura kurajoze kontribuar në ngjarjet historike të patriotëve e këtij rajoni ka qenë pjesë e shpallja e Pavarësisë në vitin 1912.
Populli i Bulqizës ka marrë pjesë në Luftën e Parë Botërore 2 kundër pushtuesit italiane dhe gjermane, ku 68 heronj flijuan jetën e tyre.
Çlirimi e gjeti vendin në një deklaratë të varfërisë shumë të thellë. Partia komunist mori çdo pjesë të dinjitetit, duke shkëmbyer premtimet për liri të madhe dhe prosperitet, në një diktaturë të gjatë të egra. Populli i Bulqizës, mbeti shumë larg nga aspiratat e tij për lirisë, demokracisë dhe prosperitetit, e cila kishte karakterizuar atë gjatë çdo époque.
Në 1990 hap pas hapi, nga, Bulqizë inkurajuar krijimin e tregut privat dhe ekonominë, format demokratike e të gjallë dhe filloi përsëri të aspirojnë me te bashkuar e qytetërimit evropian.
Pozita gjeografike
Pjesa më e madhe e relievit është e përbërë nga malet, të cilat fillojnë nga 420 m deri 2101 m. Në këtë territor shtrihet lugina e Bulqizës 25 km e gjatë, 1 km i gjerë. Kjo luginë kufizohet më me Bualli Pass, të 842 m të lartë. Kërce tek ajo, shtrihet në rrugën kombëtare që lidh Burrelit me Bulqizës, Peshkopisë dhe Big Dibrës nëpër luginën shkon pranverë zhavorrit të Bulqizës e cila në rrjedhat e Zi Drini lumit.
Klimë
Klima e gjithë Bulqiza është kontinentale, të ftohtë në dimër dhe në verë të thatë. Lugina e është e hapur nga eastside dhe kështu, shumë wheather-rrahur. Shkallët mesme shkon në 10 ° C dhe maksimale deri në 35 ° C në verë. Gjatë dimrit shkallë më të ulët është -18 ° C. sasia e reshjeve është 980 mm.
Beteja e Vajkali
Ky fshat ka një histori të gjatë dhe është përmendur edhe në punën e Marin Barletit "Historia e Shqipërisë". Sipas Barletit, Vajkali është vendi ku në pranverën e vitit 1465 Skënderbeu hero kombëtar ka luftën kundër ushtrisë turke. Edhe shkrimtar i Rilindjes
Gavrill Dara, ka shkruar për këtë betejë. Në anën e fushës së Vajkali ka disa gurë të quajtur "Gurët e Skënderbeut". Ky term është i njohur për të gjithë goers e Dibrës.
Origjina e Bulqizës
Qyteti i Bulqizës u ndërtua në vitin 1948, për shkak të minierës së kromit dhe sot numëron 15200 banorë. Fusha e Vajkali depërtuar me pleh, ka qenë një moçal i madh, i rrethuar plotësisht nga pemët e pishave të dendura, të ahut të pemëve dhe lisi-pemë pyjet. Banorët e parë erdhi nga Dushe fshatrat Koce abd, e ndërtuar shtëpi prej guri dhe pleh, me çati druri, Mos e përbërë nga dy shkallët e tyre, poshtë për kafshët një deri për popullin. Rrobat dhe mbulon ishte i përbërë nga lëkurë, leshit dhe lëkurat e kafshëve.
Në vitin 1954 u ndërtua stacioni elektrik qendror. Cili mobiluar minierën me fuqi energjik. Në vitin 1957 pushteti kaloi në fshatin e Vajkali shumë. Në vitin 1968 është ndërtuar pushtetin e nënstacionit os energjike, të 110 kilovolt. Tani ky nënstacion meqë Bulqizës dhe të gjithë zonën rreth tij.
E kromit, pasuri kombëtare
Zbulimin e kromit në territorin e Bulqizës u bë rastësisht gjatë pushtimit italian në vitet e '40, ndërsa shfrytëzimi i minierës nisi pak vite pas çlirimit. Në fillim të vitit 1940, Hamit Duriçi, banor i fshatit Vajkali, ndërsa u punching, gjeti një gur të zi me një shkëlqim metalik, i rëndë se gurët e tjerë. Ai dorëzoi atë mbi oficerët italianë që punonin në atë zonë. Italianët filluan të mbledhin krom në sipërfaqe të fushës, dhe transportuar atë me mushka deri në rrugën që ka filluar të ndërtohet në ato kohë. Në 18 shkurt 1948 një grup specialistësh erdhi nga miniera e Rubikut, së bashku me disa djem të Vajkali, ka filluar punën për prodhimin e kromit. Gjatë hulumtimeve gjeologjike, zbuluan rezerva të kromit, të cilat warrantee punën e minierës për 25 vjet. Në vitin 1972 në Vajkal përfundoi fabrikën e përpunimit dhe pasurimin e kromit. Deri tani ka qenë i nxjerrë nga përqendrimi minave 2 milionë ton e kromit. Krejtësisht në këtë minierë ka qenë 2.6 milion nxjerrë tonet e kromit, ka qenë e hapur 600 km galeri, kanë punuar në kohë të ndryshme 7200 vreshtarët, inxhinierë, teknikë dhe sot procesi i punës zhvillon në gropa e 100 m nën nivelin e detit. 289 njerëz kanë immolated jetën e tyre duke bërë punën e tyre. 12 i këtij populli ishte nga Vajkali.
Monumentet natyrore
7.Geo të monumenteve
Shpella e urës së qytetit. Valikardhë, 650 m mbi nivelin e detit. Ajo është e përbërë nga gëlqerorë të Trias të jurasi. Pjesa më e njohur arrin gjatësi 30 m, 15 m lartësi m të gjerë dhe 30. Ka concretions e një bukuri të rrallë. Bulqizë-Zerqan itinerarin.

Shpella Shutrea. Pranë fshatit Vali, 900 m mbi nivelin e detit. Është shpellë karstike me një gjatësi prej 800 m. Ka dy hyrje, njëra në formën e mirë, rreth 100 m të thellë, të tjera është një zgavër, rreth 30 m mbi shtratin e lumë e Peshku. Pastaj vazhdon horizontalisht dhe përfundon në liqen. U eksplorua pjesë nga italian Martina speleologët Frankës dhe P. Qiriazi e prift K.. Atje vlera gjeomorfologjike mësimore, turistike. Tiranë-shqyrtuar mënyrën Dajt-fëndyell-Val-këmbësorëve në rrugë peshkut lumë.

Vali Cave. I ndodhur në afërsi të fshatit Val. Shpella është karstike në kryqëzimin e thyerjes tektonike në gëlqeror. Ajo është 250 m, 30-35 m të gjerë dhe 25 m të lartë në hyrje të saj të Bizesë hyjnë dhe dalin lumë në luginën e Matit, e cila është një tjetër shpellë paeksploruar, i cili është i lidhur me atë të Vali. Atje vlera gjeomorfologjike mësimore, turistike. Tiranë-shqyrtuar mënyrën Dajt-fëndyell-Val.

Shkëmbi i qytetit. 700 m mbi nivelin e detit, rock magmatike, në një formë piramidale. Bulqizë-monument itinerarin.

Xixëll Martanesh. Peshk, 1200 m mbi nivelin e detit. Ajo ka një formë ovale, rreth 5.1 m të gjatë, disa qindra metra të gjerë. Në mes të tij janë: mbajtja e një bredh, një burim karstike, dhe një memorial për betejën e Feze klerike Bulqizës dhe një urë e Qerbela. Pass e Buallit-Peshk itinerarin.

Shpella e Xixlla. Valikardhë, 1000 m mbi nivelin e detit. Ajo është formuar nga gëlqerorë të Trias të jurasit, nuk eksploruar ende. Legjenda e lidh atë me shenjtorëve, për këtë arsye shërben si një vend të shenjtë për besimtarët. Bulqizë-Valikardhë itinerarin.

Shpella e Ftohtë, Gjuras 920 m mbi nivelin e detit. Gur gëlqeror karstike shpella e Trias të jurasi, 25 m të gjatë, 2 m, dhe 2 m të larta. Ajo ka një shumë të concretions. Gjuras Itinerari Bulqizë.

Hidro-monumente
Tre çezmat e Zerqani. Sofraçan Krajkë, 700 m mbi nivelin e detit. Është quajtur edhe si Pond e Priftit. Ka disa burime karstike, të cilat vijnë në kontakt me gëlqeror Trias-jurasit me terrigenous. Krijon një mjedis tërheqës dhe çlodhës. Bulqizë-Krajkë-Sofraçan itinerarin.

Burimi dhe shpella e Zerqani. 900 m mbi nivelin e detit. Ajo është e përbërë nga Trias-jurasit gëlqeror, dhe terrigenous. Bulqizë-Zerqan itinerarin.

Burimi i Zerqani tempull. 850 m mbi nivelin e detit. Ajo është e përbërë nga Trias-jurasit gëlqeror, dhe terrigenous. Dallohen për ujë të pastër. Bulqizë-Valikardhë itinerarin.

Liqeni i Zi, Martanesh. 1800 m mbi nivelin e detit. Liqen akullnajore, rreth 45 ha, që ndodhet në një kompleks të cirques, 400 m të gjata, 200 m të gjerë, 60 m të thellë. Karakterizohet nga uji kristal e qartë, të ftohtë dhe i bukuri të rralla. Bashkëpunëtorët Zi ngjyra me thellësi dhe depozitat kromites brenda. Bualli pass-Batër Martanesh-Liqeni itinerarin.

Ujëvarë e Duriçit. Uji vjen nga Liqeni Zi. Me një lartësi prej 20 m, krijon vende të mrekullueshme. Bulqizë-monuent itinerarin.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Bulqiza Empty Re: Bulqiza prej Fri 15 Feb 2013, 16:51

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Bulqiza Images?q=tbn:ANd9GcSeMQ0_dOSlpqb5xYKgFhwkdSErAdTY1O0gZb6vP-pv-AT0VXUt


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

3Bulqiza Empty Re: Bulqiza prej Fri 15 Feb 2013, 16:51

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Bulqiza Images?q=tbn:ANd9GcS2hWdkXLUlfshjkYaGv7vKjpECnwz0rCYHz0jjMpyvJwvULW5H


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

4Bulqiza Empty Re: Bulqiza prej Fri 15 Feb 2013, 16:52

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Bulqiza Images?q=tbn:ANd9GcTFaunRbAYxFqxlJL-8UgJ_VFWmS5GRpBiuaRaQigfWzgaLSTKd


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons