Forumi Kuq E Zi
Mati  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Mati  Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Mati  Empty Mati prej Mon 19 Mar 2012, 22:52

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Mati  Mati_per_faqen
Mati është një nga rrethet më të mëdha në Shqipëri. Ajo është e njohur edhe në mesin e shqiptarëve si "Toka e Mbretërve", si babai i Gjon Kastrioti, i njohur më mirë si Skënderbeu, ka lindur atje, një princ trashëgimore e një lagje të madhe të Epirit që përfshira Mat. Një amtare i famshëm i Burrelit ishte Ahmet Zogu, mbreti i parë i Shqipërisë. Ajo shtrihet në pjesën qendrore të Shqipërisë dhe është konsideruar një nga zonat më të pasura në lidhje me historinë dhe rrënojat arkeologjike. Me një lehtësim të përzier dhe të ndryshueshme, natyra e pasur dhe të gjatë-në këmbë traditat kulturore, Mat, zë një pozicion të konsiderueshme në historinë e Shqipërisë. Brenda këtij rrethi, shtrihen një prej 15 parqeve kombëtare shqiptare, të parkut të Zall Gjocaj. Kryeqyteti i rrethit është Burreli dhe qytetet kryesore janë Burreli, Klosi, Shkopetit, Ulzës, dhe 72 zonat rurale.
Histori
Kërkimet e fundit arkeologjike ka zbuluar shtigje të ndryshme të cilat tregojnë popullsinë e zonës deri në Paleolitit dhe pas. Në shpellat e Blazi në Bruc, ju mund të gjeni disa nga këto shtigje. Lugina e Matit, ka qenë e populluar gjatë të gjitha periudhave historike. Banori kryesor ishin fis ilir i Pirusts. Ata kundërshtuan të pushtimit romake deri në shek e dytë Edhe pas pushtimit të përgjithshëm, populli i zonës, vazhduan të ndjekin traditat e tyre në rroba, jetës sociale, bujqësisë, zejtarisë, topografi, duke respektuar fenë e tyre, varreve, shtëpitë, etj
Rajoni i Matit është një muze i vërtetë arkeologjik dhe djep i lashtë një i kulturës ilire. Këtu ka qenë e zbuluar objekte që tregojnë faktet për të gjitha periudhat e lashta historike, të zhvillimit kulturor jo vetëm nga rajoni i Matit, por edhe për të gjitha rrethinat. Tani kjo zonë është e njohur jo vetëm brenda Shqipërisë, si një zonë e rëndësishme për studimin e kulturës ilire.
Në rrethin e Matit ka qenë e hulumtuar dhe zbuluar 53 mounds deri në vitet e fundit. Kultura e kodrinat përfshin periudhat e bronxit e Mesme, deri në shekujt e parë të pes Përveç studimeve të këtij varreve ilire kolektive, është studiuar edhe disa banesa shpella në pjesën veriore të Bruci fshatit, dhe Blazi, të Këputa, të Pëllumbaj dhe Neziri. Gërmimet e ndryshme arkeologjike kanë zbuluar vestiges nga paleolitike abnd pas.
Kultura e Matit është e pranishme në territore të ndryshme të Shqipërisë duke filluar nga jugu, dhe duke përfunduar në Lezhë Shkodër, Bujan simbolit Tropojë), Kukës etj popullsia ilire mund të ekzistojnë dhe të ruajë veten pa u asimiluar nga Roma dhe nga dyndjet e ndryshme. Kjo vazhdimësi e kulturës etnike na çon deri në periudhën e hershme mesjetare kur populli ilire filluan të quajnë veten e tyre me emrin e ri "Arbër".
Pozita gjeografike
Mati shtrihet në pjesën qendrore të Shqipërisë. Kufiri natyror i Matit fillon nga lindja, me mal Deja, tokat në Pass Murra, ngjitet nëpër majat e maleve të Balgjaj, vazhdon në jug në Pass Bualli, më në jug encloses Malësia Martaneshi, dhe ndan kufirin me Dibrës dhe Bulqizë. Kufiri vazhdon me vrima Mountain, tokave në Pass Murriza, përtej të kalojë ndan kufirin me Tiranën dhe tokës në Shtama Pass, ku ndan kufirin me Krujës, nëpërmjet maleve të Skënderbeut. Në veriperëndim janë malet Kulmi i Dervenit, më në veri vazhdojnë kodrat e Proseku, dhe në fund, kufiri është bërë me rrethin e Mirditës.
Ulëz Shkopet është zona ku ne gjejmë kanione të thella dhe ato më të rëndësishme në Shqipëri. Relievi në pikën më të lartë është 2246 m mbi nivelin e detit, e cila është Peak Deja. Ne e shohim katër nivele tarracë të cilat përbëjnë walley e Matit, nga Klosi, deri në Ulëz. Në një nga këto tarraca shtrihet qyteti i Burrelit.
Klimë
Në luginën e Matit klima është afërsisht si mesatare e klimës e gjithë Shqipërisë, e cila interconnects me klimën mesdhetare karakterizohet nga vera e nxehtë të thatë, brightening diellin, dhe dimër relativisht të butë në luginë dhe me dëborë të ftohtë në male. Shkallët mesatare vjetore në këtë zonë shkon deri në 14 0 C, duke arritur në 38 0C në korrik (maksimal). Muaji më i ftohtë është janari, në një medium të +4 - 0 klasa C. Ditët me diell zënë 88-90 për qind të gjithë vitit.
Transporti
Rrethi i Matit ndodhet 100 km larg nga | Tirana, 30 km nga Bulqiza dhe 80 km nga Peshkopia. Itinerari për të ndjekur është i njëjtë që keni ndjekur për të Dibrës, duke u ndalur në Burrel apo në fushat që ju doni të ndaluar. Bileta kushton 500 lekë (4 euro). Të ardhurat largimit nga Laprake (tremujori i Tiranës).
Kalatë e shumta e Matit
Si pika të fortifikuara me mure përmendim: Varoshi (Stelushi), Guri i Bardhë-White Stone (Petralba), Xibrit, Ceruja, Bruci, Shkopetit Komsia etj vendbanimet e fortifikuara të rritet kur qytetërimi ilir arriti një nivel të zhvilluara të jetës. Kjo vendbanimet fortifikuara janë përhapur nëpër luginë. Rrënojat e tyre janë tashmë sot një vërtetim që jetojnë e historisë së kësaj zone. Ne mund të përmendim: kalaja e Xibrit, në afërsi të fshatit me të njëjtin emër, i Ceruja Ceruja kështjellë në fshat, në rrëzë të malit të Balgjaj, Kalaja e Shkopetit, mbi të tunelit aktuale në pengesën e energjisë hidrike stacionit, The Kalaja e Bruci, në veri të fshatit Bruci, Kalaja e Bardhë idhuj, dhe (Guri i Bardhë, Petralba), nën të njëjtin fshat, Kalaja e Skënderbeut në Varosh të Stellushi, në pikën ekstreme të verilindjes në luginën e Matit, të quhet ndryshe Varoshi kështjellë.
Ura e Mbretit Zog
Ndërtuar 82 vjet më parë, inauguruam në 26 maj 1927, është projektuar nga inxhinier zviceran Schnitter Erwin, 30 vjeç në atë époque. Ura ka 6 harqe, secila nga ato 54 m të gjatë. Përbëhet nga hekur dhe çimento, me sistemin e fundit të teknologjisë për ndërtimin e urave në atë periudhë, ura është sot një masiv i bukur metalik. Ajo është konsideruar si një nga urat më të bukura në Gadishullin Ballkanik.
Ahmet Zogu
Ahmet Zogu ishte një politik shqiptar (8 tetor 1895 - 9 prill 1961) që mbretëroi nga 1928 në 1939. Ai ishte më parë Kryeministri i Shqipërisë, midis 1922 dhe 1924 dhe President i Shqipërisë, midis 1925 dhe 1928. Ai lindi në Burgajet, një fshat i rrethit të Matit dhe vdiq në Suresnes të Francës. Ai wa mbreti i parë i shqiptarëve.
Gjon Kastrioti
Ishte babai i heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti - Skënderbeu. Nga dokumentet e époque, Mati është vendlindja e familjes Kastrioti. Duke qenë edhe vendlindja e mbretit Ahmet Zogu, Mati meriton emërimin që kemi dhënë për të në kopertinën e këtij rrethi, si "Toka e Mbretërve".
Pjetër Budi (1566 - 1623)
Pjetër Budi është një nga personalitetet më të shquara të historisë shqiptare, duke marrë parasysh periudhën e jetesës. Ai i përket atyre klerikëve që ka qenë dalluan për një veprimtari të dendur atdhetare. Ai lindi në White idhuj, dhe (Gur te Bardhë) e Matit, duke zbritur nga një familje e vjetër të njohur. Veprat e tij "Doktrina e krishterë", "Doktrina e krishtenë", "Rituali Roman" dhe "The Mirror i rrëfimit" ("Pasqyra e te rrëfyemit") janë kryesisht përkthime ose përshtatje të lira fetare të teksteve fetare, por qëllimi i tij është parë e të gjitha, një qëllim të fortë kombëtar.
Monumentet natyrore
Gjeo-monumente

Stone Long, Urxuall, Derjan, 600 m mbi nivelin e detit. Sandy-conglomeratic përbërjen, me formë Rick, 20 lartësi 10-15 m të gjerë, është formuar nga erozioni dhe agjentët atmosferik. Këtu kalon rrugën në Dukagjin. Derjan itinerarin Burrel.

Kepi ​​i Skënderbeut në Varosh, Vig, 800 m mbi lavel detit. Quajtur si kështjellë Skënderbej. Përbërja e gurit gëlqeror, formë kërpudhe, lartësi mbi 140-width 25 m, gjatësia 120 cm, 2 ha sipërfaqe, e formuar nga veprimi i faktorëve atmosferikë. Legjenda e lidh atë të Skënderbeut, të cilët e përdorën atë si pikë shikojnë. Shoshaj (Burrel),-Pass e itinerarit Murra.

Kulmi i Boshtra, Macukull, 1118 m mbi nivelin e detit. Përbërja rërë me tortorian moshën dhe piramide në formë, e formuar nga erozioni. Është më shumë se 900 deri në 500 m të gjerë dhe 100 m të lartë. Shoshaj (Burrel)-Macukull itinerarin.

Guri i Girl, Vig, 850 m mbi nivelin e detit. Përbërja e gurit gëlqeror, mosha Kretak, ajo është mbi 30 të gjatë, me 20 m të gjerë, si dhe 40 m të lartë, në formë kërpudhe, e formuar nga karstike dhe era. Shoshaj-Bunari fushë-Mbasdejë itinerarin.

Puset e Valca. Macukull 900 m mbi nivelin e detit. Karstike puset, ende paeksploruar, me diametër 2 m, 2-3 m thellësi. Shoshaj (Burrel),-Macukull itinerarin.

Canyon nga Uraka. rreth 150 m mbi nivelin e detit, rreth 3 km i gjatë 4-7m gjerë, thellësi 100 m. Ajo është formuar në gëlqerorë, nga lumi karstike, pashkelur ende. Shoshaj-Urakë ose Derjan-Urxuall-Dukagjin itinerarin.

Canyon Flimi së. Dukagjin, Derjan 600 m mbi nivelin e detit. Ajo është formuar në gëlqerorë të Kretës, nga erozioni dhe karsti, rreth 1 km e gjatë, 150 m të thellë dhe disa dhjetëra metra të gjerë. Shoshaj Burrel Itinerari Dukagjin.

Hidro-monumenteve.
Burimi i gjeneralit, Vakëf, guri i bardhë. 850 m mbi nivelin e detit. Burim karstike uji është i pastër dhe të ftohtë, dhe vjen nga kontakti me gëlqeror terrigenous. Klos-White Itinerari Stone

Burimi i Shutrea. Urakë, Rukaj, 250 m mbi nivelin e detit. Burim karstike uji është i pastër dhe të ftohtë, që vjen nga kontakti me gëlqeror dhe terrigenous. Shoshaj-Urakë itinerarin Burrel.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Mati  Empty Re: Mati prej Wed 13 Feb 2013, 11:33

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Mati  Images?q=tbn:ANd9GcRFMJdKRngZ9EmTdpeXOiLof9ZdzviBePiaygsleZ326__cH9z3
kepi skenderbeut


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

3Mati  Empty Re: Mati prej Wed 13 Feb 2013, 11:33

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Mati  Images?q=tbn:ANd9GcR-vKONyBxuzo27S-JMpQwCSfcf0AbztZT6OWhZ4rslO8TS5cdIlwuraka


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

4Mati  Empty Re: Mati prej Wed 13 Feb 2013, 11:33

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Mati  Images?q=tbn:ANd9GcTbQvv5Kz9duZn5n57JyNnm0-4iKh8ZLkRU6hc4dy6p4Y080w_kIAfshati fshat


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

5Mati  Empty Re: Mati prej Wed 13 Feb 2013, 11:34

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Mati  Images?q=tbn:ANd9GcT4tV_-cP3Q7cxOPFtJ3-x93O9McPa3UxgTdESwnXyd8DVGdmVQnA


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

6Mati  Empty Re: Mati prej Wed 13 Feb 2013, 11:34

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Mati  406510_10150578299862386_348765527_n


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons