Forumi Kuq E Zi
Lushnja Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Lushnja Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Lushnja Empty Lushnja prej Mon 19 Mar 2012, 21:10

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Lushnja Lushnja_per_faqen
Lushnje Distrikti qëndron në Ultësirën Perëndimore të Shqipërisë rrethuar me rrethin e Kavajës në veri,, Fier në jugperëndim dhe Detit Adriatik në perëndim. Relievi i vetëm janë kodrat Darsia, i mbushur me ullishte dhe pemë frutore. Lushnja është i famshëm për pjepër e saj, një fruta e preferuar, të verës. Rrethi i ka dy bashki dhe 14 komuna me 119 fshatra.
Histori
Qyteti është përmendur për herë të parë në vitet 1430-1432, me emrat "Lusna", "Lusnie" dhe nuk ishte më shumë se një fshat me rreth 15 shtëpive. Historia e ilirëve të lashtë ia atribuon këtë zonë, nga të cilat quajtur "Gylakion Field", në bazë të Gylak princit. Ajo u quajt më vonë "Fusha e Iliriku" dhe pas viteve 1480 u quajt Fusha e Saura. Të gjitha fushat e Myzeqesë gjatë Mesjetës, i përkiste familjes mbretërore të Muzakaj, nga e cila mendohet të ketë lënë Myzeqe emrin. Banorët Th të Myzeqesë e quajnë veten Lale. Ashtu si të gjithë qytetet e Shqipërisë, pjesa aktive e popullit të Lushnjës ka kontribuar në periudha të ndryshme të historisë të shquar për vendin. Një detaj historik mbahet mend dhe shënohet në historinë e Shqipërisë, përveç se i qytetit, është Lushnjes Kongresi, të mbajtur në 21-31 janar 1920, pas Konferencës së Paqes në Paris, ku delegacioni shqiptar ishte kundër ndarjes së Shqipërisë në vitin 1913. Një nga vendimet që doli nga ky Kongres, ishte kolapsi i qeverisë së tanishme të Durrësit dhe deklarata e Tiranës si kryeqytet të Shqipërisë. Lushnja ka nxjerrë shumë personalitete të shquara në fushën e artit, të cilët kanë tejkaluar kufijtë e Shqipërisë, këngëtarja Vaçe Zela, shkrimtari Vath Koreshi, aktorët Margarita Xhepa, Ilia Shyti, e Pavlina Mani etj
Klimë
Lushnja dhe e gjithë zona e Myzeqesë karakterizohet me klimë të butë me verë të thatë të gjata, dhe dimër të lagësht të shkurtër. Këshilluar kryesisht veshje të lehta pambuku në verë, veçanërisht në zonën bregdetare, por duhet të marrin masa për praninë e insekteve të mëdha, në parkun e madh të Divjakës, të cilët është duke udhëhequr në destinacionin turistik të Lushnjës.
Kultura dhe etnografinë
Lushnja është një qytet shumë aktive me tradita në dërgimin e kulturës. Ajo aktualisht ka një qendër kulturore që pret ngjarjet e të gjitha zhanreve, për të mbajtur gjallë aktive në jetën artistike të qytetit. Pasuria etnografike e zonës përbëhet nga shpirtëror dhe material. Ky i fundit është treguar më së shumti përmes veshjeve popullore. Pasi veshjet endeshin në tezgjah dhe çdo shtëpi kishte një lloj, të sajin dhe dresses atje nga këmisha të holla të brendshme për gratë dhe burrat, liri, perde mëndafshi, veshje të trashë si xhaketa, të guna, çorape, qilima, qilim, çanta etj.
Çfarë të vizitoni
Padyshim pika më të vizituara turistike të qytetit është Manastiri i Ardenicës, rreth 10 km në drejtim të rrugës Lushnje-Fier. Lidhur ngushtë me historinë e Shqipërisë, për shkak të Skënderbeut martesë me Donika, nga fisi i Aranits, manastiri është një akt fetar i shekullit të XV-XIX. Ajo shërbeu si kult fetar, por është përdorur edhe si qendër arsimore në fillim të shekullit XX, dhe një tjetër të veçantë që mund të jenë të përmendur, është se nuk janë luajtur në shumicën e filmave shqiptarë të regjimit komunist, kur Fabula e filmit duhet të përfshijë një Tema e fetare. Pranë i manastirit është gjithashtu një burim i ujit të kripur të ngrohtë, për të cilin vendasit thonë se është vend i shenjtë.
Kalaja Karbunara s, të vendosura në kodrën e fshatit Karbunara, i rrethuar nga një sipërfaqe prej 1.7 hektarësh. Muret e trasha guri ka shërbyer si mbrojtjen nga armiqtë në periudha të ndryshme. Historia thotë se ajo u ndërtua në shekullin e. IV-VI e.s.
Darsia kodrat, pika më e lartë e qytetit, të vendosura në rrethinat lindore. Aty do të gjeni edhe një kompleks shumë i bukur turistik, ku banorët e qytetit të kaluar kohën e lirë në ajër të hapur, me pyllin e Divjakeon horizont.
Parku Kombetar "Pisha e Divjakës"
I ndodhur në rrethin e Lushnjës, ai qëndron në një sipërfaqe prej 1250 hektarësh, 5 km larg nga Divjaka, në breg të detit Adriatik dhe 40 km nga Lushnja. Parku është pjesë e Lagoo Karavastasë dhe shpallur zonë e mbrojtur me Konventën Ndërkombëtare të Ramsarit në vitin 1994. Me këto karakteristika, ato patjetër ofrojnë bukuri të rralla natyrore që kanë zhvilluar në një mënyrë modeste dhe të gjitha llojet e turizmit, ekoturizmit, sport gjueti, etj meditim Në Laguna e Karavastasë rritet pelikani kaçurrel, i vetmi i këtij lloji në Evropë dhe llogaritë për rreth 6% e faunës të lagune me 229 lloje të zogjve. Divjaka është i vetmi vend ne Shqiperi ku rritet një numër të kufizuar të bizonë të njohura për të tyre yndyrna të qumështit të pasura dhe proteinat.

Kushtet klimatike
Parku ka klimë tipike mesdhetare me verë të nxehtë të thatë dhe dimër të ngrohtë me shi. Shumë zogj që nuk emigrojnë, kanë shtëpinë e tyre në ambjentet e parkut.

Flora dhe Fauna
Bimësia është kryesisht halore me bimë si pisha pemë të egra dhe një sasi më pak të kultivuar të ndryshme. Gjëja e veçantë është karakteri i saj multilayered e bimëve, duke filluar nga barishtor dhe në vazhdim e sipër me pemët e pishave të larta me krye si cadra. Parku Divjaka është një nga ekosistemet më të rëndësishme në të gjithë Shqipërinë, në sajë të faunës së pasur mbështetur nga banorët e shumta dhe të ndryshme brenda këtij ansambli, i ligatinous bregdetar. Këto banorët janë përdorur si destinacione të dimrit për fole ose migrim nga shumë lloj i zogjve. Pra, fare janë zbuluar se në këtë zonë rriten dhe qëndrojnë 229 lloj zogjve. Një përfaqësues tipik i ekosistemit është pelikani curl (pelicanus crispus), dhe rreth 6,4% e saj të foleve të gjithë popullsisë në Laguna. Karavastaja është pika më e largët perëndimore të shturë e këtij lloj shpendi në Evropë. Specie të tjera në rrezik zhdukjeje kanë vendndodhjen e tyre në këtë park shumë. Zona e Divjakës është i vetmi vend ne Shqiperi ku rritet lopë të egra. Në ditët e sotme numri i këtyre kafshëve është shumë i vogël.

Sport dhe aktivitete
Në këtë park ka shumë të mundësive për zhvillimin e ekoturizmit, blu-turizmit, gjuetia sportive, shikuar shpendëve, peshkim, duke hipur në kuaj etj gjuetisë është me zë të lartë vetëm në sezonin e gjuetisë, por është plotësisht
Ndalohet gjuetia e pelikanit kaçurrel. Kampe është me zë të lartë shumë, por ju nuk mund të përdorë barbeque
për shkak të bimësisë të pasur në çdo paqe e katit të gjelbër të pyllit. Restorante dhe hotele të ndryshme mund të ofrojë shërbimin hipur në kalë, duke ju ofruar një kënaqësi shumë të madhe për të ngasin nëpër pyll të thellë.


Ushqim dhe strehim
Hotelet në Lushnje janë dhënë kryesisht nga disa hotele të vogla, me kushte komode. Kështu që ju mund të gjeni strehim në El'Don Park, blerimi, të Pilo Lala etj në bregdetin e Divjakës, ne do të sugjerojë, hotel ndryshme, Laguna Park, Pisha komplekse etj. Kuzhina është e bazuar kryesisht në produkte të freskëta dhe enët tradicionale të vendit, zogj fshati, të peshkut dhe ngjalat ne lagune, të detit, etj. Raki nga vreshtat e zonës është shumë e mirë dhe verë janë shërbyer mundësisht edhe nga vendi.
Monumentet natyrore
Gjeo-monumente
Ishulli i Pelikanit, Laguna e Karavastasë, rreth 0.5 m mbi nivelin e detit. Ishulli është i formuar nga akumulime të mbeturinave organike. Nuk jeton pelikani kaçurrel, zog i madh në Evropë, dhe në rrezik për zhdukje. Divjaka National Park.

Ishulli i Kulari. 0.5 m mbi nivelin e detit. Ajo është formuar nga akumulime të mbeturinave të lumenjve. Mbuluar me shkurre, pemë, i egër plep, hirit, kullota dimërore. Ne takohemi zogj ujore, në mesin e tyre pelikani kaçurrel. Divjaka National Park.

The bishtalec bregut të Lagunës së Re e Karavastasë. Në anën perëndimore të lagunës së vjetër, 0.5 m mbi nivelin e detit, e formuar nga akumulime detare. Mbuluar me bar dhe bimësi të rrallë shkurre. Kjo është disa km i gjatë, 30 m të gjerë. Divjaka National Park.

Dunat e Divjakës oazë. Ka 4 dunat 600 m të gjatë dhe 1-3 m të lartë. Divjaka National Park.

Hidro-monumenteve.
Ujërat termale e Karbunarë. 50 m mbi nivelin e detit. Ka 4-5 burimet e ujit, të cilat përmbajnë gaz sulphydric dhe forma të dy vrima 3-5 m të gjata, 2-3 m të gjerë 0.30 deri në 40 cm thellë. Lushnjë-Karbunarë itinerarin.

Godullat e pishe. Pyjet e Divjakës, 50 m mbi nivelin e detit. Përbën në lagunën 1.8 km të gjatë dhe 400 m të gjerë, ku përfundon kanalin kullimit e Tërbufit. I rrethuar nga pyje pishe dhe duna me mjaft shkurre dhe pisha. Divjaka National Park.

Bio-monumenteve.
Aeroplan-pema e Zonjës.

Pisha e pemë-e Divjakës.

Lisi-pemë nga Sena.

Dardhe-pema e Kryekuqit.

Qiparisi-pema e Ardenicë.

The lisi-pema e Manastirit.

Aeroplani-drurët e Ngurrza.

The-elm drurët e Zharneci.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Lushnja Empty Re: Lushnja prej Fri 15 Feb 2013, 16:49

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Lushnja Lushnje%20Luna%20Parku-96331


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

3Lushnja Empty Re: Lushnja prej Fri 15 Feb 2013, 16:50

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Lushnja Images?q=tbn:ANd9GcQTkBV1sToc2lkHy5g4mivXES2jeiFaDc4AiAj9TAsoxxhQaU0U


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

4Lushnja Empty Re: Lushnja prej Fri 15 Feb 2013, 16:50

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Lushnja 1lushnja_001


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

5Lushnja Empty Re: Lushnja prej Fri 15 Feb 2013, 16:50

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Lushnja Images?q=tbn:ANd9GcQQbAHsDna9uZ90JlPCys4Uw8hfNTX7Mc6SYeAVIf_DhEzcw3jc4g


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons