Forumi Kuq E Zi
Kapet “peshku top” helmues në Sicili Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Kapet “peshku top” helmues në Sicili Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Kapet “peshku top” helmues në Sicili Empty Kapet “peshku top” helmues në Sicili prej Tue 13 Mar 2012, 23:29

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Kapet “peshku top” helmues në Sicili 425944_378755658815975_236304299727779_1323019_929201109_n
Peshkatarë italianë mëngjesin e së premtes, midis peshqve të zënë, kanë vërejtur edhe një specie që nuk e kishin parë kurrë më parë.

Ata e kanë dërguar peshkun e çuditshëm në Guardia Costiera të Messinës, në Sicili, ku është verifikuar se për çfarë lloj peshku bëhet fjalë.

Peshku 35 cm i gjatë është ‘peshku top’, një peshk helmues që i përket familjes Tetradontidi, dhe lëkura e tij, veshka e organet riprodhuese të tij përmbajnë një substancë toksike, e cila, nëse të pickon, arrin të paralizojë totalisht dhe të bllokojë frymëmarrjen, duke sjellë edhe vdekjen.

Bëhet fjalë për një lloj peshku të shpërndarë para së gjithash në vendet tropikale dhe ekuatoriale të oqeanit Atlantik e Paqësor.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Kapet “peshku top” helmues në Sicili Empty Re: Kapet “peshku top” helmues në Sicili prej Fri 19 Apr 2013, 11:42

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
nsiqili spaska veq mafje njerzish po e mafje gjallesash


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons