Forumi Kuq E Zi
Nje mesazh. - Faqe 2 Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Nje mesazh. - Faqe 2 Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Nje mesazh. - Faqe 2 Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Nje mesazh. - Faqe 2 Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shko tek faqja : Previous  1, 2

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 2 e 2]


1Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Nje mesazh. 25/2/2012, 13:01

Infinit

Infinit
Princeshe
Princeshe
First topic message reminder :

Ti me bere te vuaj
Kjo pse ndodhi valla
Asnjeher ne te kaluaren
S´kisha dashuruar djal

31Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:24

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Edhe pse do pendoheshα , ndonjehere do dojα t'i trregojα dikujt gjithe historine e jetes time , c'do sekret ,c'do enderr dhe ndjenje te fshehur , c'do njeri qe dojα dhe qe nuk me pelqenin , t'i trregojα deri ne detαjin e fundit vetem qe te mund te shfryheshα diku . Por me nje kusht ; qe vetem ne fund mund te me thonin se njeriut te cilit po i flisjα , nuk mund te degjonte ...

32Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:24

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Mos i beso asgjeje ,ska rendesi ku e ke degjuar apo kush e ka then ,pranoje rastin vetem atehere nese eshte e pranueshme dhe e kuptueshme per arsyen tende ....
....Te sotmen mund ta shash mire ne emer te se nesermes,nderkaq ki pak meshire per shpirtin e se djeshmes....Nje mesazh. - Faqe 2 1141667947

33Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:25

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Te pyes, ku po shkojm,me thua, s'e di,
me pyet, pse jetojm,pergjegjien s'e di.
Te dua, te them , Te dua a e di,
te puth ne buz, me puth dhe ti.
E pastaj, heshtje, qetesi,
...dy zemra degjohen,here une here ti,
Te dua, degjohet perseri.
Te pyes, pse jeton, me thua, per ty,
me pyet c'fare do,
te them... TE DUA vetem ty.

34Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:25

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
U mundova te shkoja sa me larg.....smunda.Deshirova zhurmen e shiut ne
xhama ...se arrita dot. Dashurova gazin ne pranvere...dhe se zura dot.
Pelqeva jeten si nje vese trendafili....ah se kapa. U mundova shume per
gjithcka por....smunda....

35Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:25

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Kam falur gabime gati te pafalshme,kam provuar te zevendesoj persona te pazevendesueshem dhe kam harruar persona te
paharrueshem Kam vepruar sipas momentit, jam zhgenjyer nga persona qe nuk e mendoja kurre se mund te zhgenjehesha, por dhe une kam zhgenjyer. Kam mbajtur dike mes kraheve te mi per ta mbrojtur, jam bere mik perjete.Kam qeshur kur nuk ka qene e nevojshme, kam dashuruar, me kane dashuruar, por edhe me kane refuzuar. Me kane dashuruar dhe nuk kam ditur si tua kthej dashurine. Kam bertitur dhe jam hedhur perpjete per kaq shume gezime, per kaq shume,,, Kam perjetuar dashurine e kam bere premtime te perjeteshme, por me eshte thyer zemra kaq e kaq here! Kam qare duke degjuar muzike e duke pare disa fotografi te mbushura me kujtime. Kam telefonuar thjesht per te degjuar nje ze. Jam dashuruar perseri me nje buzeqeshje. Kam besuar perseri me nostalgji dhe... kam pasur frike te humbas nje person shume te vecante ( te cilin kam perfunduar duke e humbur)... por kam mbijetuar! Dhe jetoj akoma! Dhe jeta , nuk me lodh! Dhe ti... nuk duhet te lodhesh nga jeta. JETO! Eshte mrekulli te perpiqesh me bindje, te perqafosh jeten dhe ta jetosh me pasion. Te humbesh me klas dhe te fitosh me guxim. Sepse bota i perket atij qe guxon!

36Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:25

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Ka momente kur ajo cka eshte jashte zhduket...kur cdo fjale humb kuptimin...kur ...dielli qe shkelqen papritmas zhduket...Ka momente kur rete mbulojne te gjithe qiellin...ku nuk arrin ti japesh nje kuptim loteve...Ka momente kur edhe pse nuk arrin ti japesh nje kuptim loteve te tu,ato perseri bien...kthetrat te gervishtin nga brenda...dhimbja behet e forte...Ka momente kur je e rrethuar nga njerez special te cilet i do shume...& pikerisht atehere e vetmja gje qe mendon eshte:"Te Jetosh..."!!!

37Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:26

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Jeta
eshte nje enderr vere e harruar ne cdo zgjim, per ta prishur qofte
padashur mjafton thjesht nje peshperime.Jeta eshte nje kenge e embel mes
nje zhurme plot tmerr, arrin nje cast zemerkeq dhe nga gjiri vjen ta
merr.Jeta eshte nje pikez loti e hutuar neper sy, dore e ftohte kur e
fshiu e rrembeu ate nga ti....

38Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:26

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
je lule ti, gjithmone te thoja Me ngjyre te bardh, qe shume e doje Keputur tani, si nje lule e eger Po mbijetoj.. Hapi syte, diell shiko Vetem hapi syte, dhe beso Se engjejt per ne do qajn Nese sjemi prane Dhe do shohim te tjere ne ne sy Se veten e kemi vrare

39Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:27

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Mos u shqeteso kur gjithcka shkon keq,as kur gjithcka shkon mire,as kur do qe te tjeret te kuptojne kur s'kuptojne.

Shqetesohu kur ajo qe do nuk mund te te doje dhe ajo qe urren nuk mund te te urrej.
Shqetesou kur ajo qe te donte te te kaloj perpara e te mos vej re as edhe 1 veshtrim tendin.
Shqetesohu kur te jesh i lumtur dhe nuk mundesh ta ndash lumturin tende me askend.
Shqetesohu kur te mos shkosh me ne shtepi ...Kurre.
Shqetesohu kur nuk mund te sherohesh.
Shqetesohu kur te mos kesh ne shtepi 1 gote uje XD.
Shqetesohu kur ne njefar pike nuk do dallosh te miren nga e keqja ,dhe qetesia e erresira do te mbizoterojne ne shpirtin tuaj.
Shqetesohu kur te pushosh se shkruari ,kenduari e buzeqeshuri.
Shqetesohu kur te kuptosh se eshte shume vone per ti thene dikujt "te dua"
Shqetesohu kur do te perqafosh babain/nenen por ai/ajo sjetojne me.
Shqetesohu kur do ti kerkosh "falje" por tashme se di se ku banon ai personi.
Shqetesohu kur te mos kesh me deshire per te bere 1 foto.
Shqetesohu kur sapo te zgjohesh ne mengjes syte e tu do fillojne te qajne.
Shqetesohu per qetesine konstante.
Shqetesohu se si nje mik ka qene per ty e ti jo per te.
Shqetesohu per nje nene qe te do por qe nuk te flet me.hqetesohu per ate person qe dikur ishte ne krahet e tua e tani eshte ne krahet e dikujt tjeter per shkak te xhelozis.
Shqetesohu kur nje person i mire te thote: me ke zhgenjyer , me ke lenduar.
Shqetesohu nese Cmenduria dhe Aventurat nuk te pelqejne.
Shqetesohu nese do vazhdimisht te dallosh realitetin nga fantazia.
Shqetesohu nese nuk beson te asnje.
Shqetesohu nese nuk ke te pakten 3 objektiva ne jete.
Shqetesohu nese urren dike.
Shqetesou nese nuk ke falur kurre.
Shqetesohhu nese te pakten 1 here ne jete ske bere 1 budallek.
Shqetesohu nese nuk je i lire.
Shqetesohu edhe shume madje sepse 1 dite do te kuptosh qe eshte mizori qe me vetedije ti besh keq atij qe te do.
Shqetesohu nese kurre nuk ke enderruar me sy hap.
Shqetesohu nese Kurre ske dashuruar.Me te vertet qe ske jetuar.Do te ndodhi :
Te qash-te te lendojne-te te tradhetojne-te te zhgenjejne-te te genjejne-te luajne me ty-te te tallin-te qeshin me ty-te te shkoje cdo gje keq.Mire!!!!
Dil edhe pse bie shi,bie bore e ben ftohte,,vrapoo...me shume sec mundesh ,deri sa te arrish te duash akoma ate qe te ka bere keq edhe pa arsye,
ti vrapo,deri ne fund te rrugeve,me drita fikur,ngri volumin,vrapo,merr frym e vrapo,kalo shiun,kalo limitet e tua,vazhdo te vraposh deri sa zemra jote te vazhdoje te rrah... Nese vazhdon te vraposh edhe pas te gjitha te kqijave ateher ti ke zgjedhur te Jetosh!!

40Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:27

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Dhe jane disa persona qe nuk mund te besh dot pa to..me ate qe sapo je ndare edhe perseri ja ndjen mungesen me ate qe kalon ore duke folur ne tel pa thene asgje konkrete...me ate qe te ka qendruar prane ne lot e ne buzeqeshje...me ate qe ke kaluar momentet e tua me te bukura e me te veshtira..me ate qe njeh jo vetem anen tende me te mire por mbi te gjitha edhe ate me te keqe...me ate qe e di, qe pavaresisht se cfare do te ndodhe do jeni gjithmone bashke

41Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:27

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Buzeqesh edhe pse zemra po te dhemb
Buzeqesh edhe pse perbrenda po thyhesh ..Buzeqesh kur ke frike dhe dyshime...Buzeqesh se e nesermja me shpejt do te vije...Mbulo cdo gjurme te trishtimit.Vazhdo perpara perpiqu edhe me teper .Do ta kuptosh qe jeta ja vlen te jetohet...Buzeqesh se cdo gje do kaloje

42Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:28

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Ajo nuk eshte e keqe, thjesht eshte e lodhur qe ta marrin neper kemb! Ajo nuk eshte indiferente, mbyll syte per te mos pare!Ajo nuk eshte antipatike, thjesht kerkon te mbroj veten dhe ke ka per ! Ajo eshte xheloze, posesive! Urren ke prek ate qe eshte e vetja! AJO BUZEQESH GJITHMON, dhe askush nuk e kupton kur ajo eshte keq!

43Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:28

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Femrat,e kush i kupton?!!
Ne fillim te shkruajne pastaj, papritur nuk te kujtojne me. Ne fillim te thone se jane te interesuar per ty, pastaj zhduken sikur te mos kishte ndodhur asgje. Thone qe te duan shume por sjellja e tyre tregon krejtesisht te kunderten. E pastaj thone qe jemi ne meshkujt ata qe nuk kuptohen!

44Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:28

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
E pranojë, ndjehem i lodhur, ndjehem si ai që i ka thënë të gjitha dhe ka filluar të bezdiset nga përsëritja e të njëjtave thënie. Kam filluar të ndjehem si ai Tersi i Pojanit, të cilit asgjë nuk i pëlqen. Kam ndjenjën se fjalët kanë humbur kuptimin, se kam flijuar veprimtarinë krijuese, se në shoqërinë e këtushme shqiptare nuk prodhohet debat e politikë, por vetëm zhurmë, se të gjithë flasin e askush nuk dëgjon.

45Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:29

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Dhe papritur.......Gjithcka ndryshon, fillon te duash njerez te cilet me pare s kishin fare rendesi per ty...fillon te degjosh muziken qe me pare e kishe quajtur zhurme acaruese...fillon te vleresosh gjera qe me pare i quaje budallalleqe..fillon te besh miq pa vene re se si jane ...fillon te ndjesh te afert keta kalimtare rasti ne rrugen e jetes tende...fillon te duash me shpirt..dike,diku....ate.. askush !

46Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:30

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Kur e doni dikend, të gjitha dëshirat e ruajtur-brenda fillojnë të vijnë jashtë.

47Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:30

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Shpirt i plotëson shpirtin në buzë te dashuruareve

48Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:31

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Nuk ka zemra jote Hekura te me mbaj
Nuk ka zemra jote hrkura qe te me burgosi

pa dashur nuk mundem te me mbaj
nuk shpres te te dua nuk kam me durim te te dua
NJe dit e di mir qe do te kthehesh nje her
dhe qe te do me thuash qe u bere pishmend per kete
iki i pari une qe te gjej rrugen time qe te mundem pa ty

49Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:31

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
A t'kujtohet dita e parë Ishte ftoht,shumë më kishte marr malli,n'mendje isha bllokuar! pritjes i kërkoja diçka? ndoshta afërsin tënde që arsyet t'mi mbuloj, i përkëdhelur nga ethet,dukesha si një imazhë i stolisur me buzëqeshje, e dija se ti po vjen...,por m'vjen keq,atë pritje...nuk di mirë ta shpjegoj. Ti erdhe,më shtrëngove fort,ndjehesha i kompletuar se të doja shumë!!! nga mërzia e tepërt që kishim,mbretëronte një heshtje e pa njohur më parë!? t'përqafoja leht,dridheshim nga frika e asaj ndjenje të çmendur,s'kishte emër, mallkuar qofshin akrepat e orës,mbase e dija...me ty,më s'mundesha të dal. S'doja që ti të shkoje,e dija se mu servua pritja më e gjatë n'jeten time, e urreja atë gjendje,nuk doja t'më ofrohej ndonjë rol në vetmin time, krejtësisht ishe një dhimbje e re,anash kësaj,edhe"TI"e përkulur nga mërzia, tani ti po largohesh,m'kujtohet një fjalë që m'the,faleminderit për këto kujtime. N'thellësi,shpirtnisht lahesha me lot,me ne,lotonte edhe stina e dimrit, imtësisht me fjolla bore,të dyt ndjeheshim mire bashkë,t'ngujuar n'atë situatë, u ishim përplasur miliona mëkateve,harruam gjithçka,familjen,çdo egzistenc!!! ndoshta...mrekullia qiellore frymonte me ajër,sikur t'na thot?! jetë të gjatë.

50Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:31

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Jetoja
lumturine e perdicme, edhe pse dashurine e kisha varrosur thelle ne
shpirt prap e lumtur isha me jeten qe beja... Tani ti erdhe ne jeten
time dhe ma prishe ate qetesi, me bere Te Dua, Te mendoj, Te kerkoj kur
nuk je me mua.. Cfare te bej tani nuk e di? Te dua ty dhe fantazin, apo
ti kthehem jetes qe jetoja dikur pa dashurine...

51Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:32

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Përmirësoni paragjykimet tuaja!

Një vajzë e mashtruar nuk ështëë,
një djalë i sjellshëm, nuk është homoseksual.
Një njeri me duart kallo, nuk është injorant,
një njeri me syze nuk është patjetër intelektual.

Një njeri muskuloz, nuk është i fortë
një njeri që nuk , nuk është serioz.
Një njeri i paditur, nuk është i pafajshëm
një njeri që di të ë, nuk është karagjoz.

Një njeri egoist, mund të jetë altruist
një njeri tolerant nuk është i dobët.
Një njeri altruist mund të jetë egoist
një njeri që fal, nuk ka botë të vogël.

Një njeri njeri i ndjeshëm, nuk pret vetëm dhimbje,
një njeri i vrazhdë, nuk pret ëmbëlsi.Një njeri i tradhëtuar, nuk është pa faj
një njeri , nuk është në verbëri.

Një njeri ateist nuk është detyrimisht komunist,
një njeri besimtar nuk është domosdoshmërisht trutharë.
Një njeri verbërisht militant, edhe mund të vetënumërohet si qytetar,
një njeri pa interes rreth politikës, edhe mund të vetëndjehet atdhetar.

Një njeri i urtë, nuk është i humbur,
një njeri që shpejt humb durimin, është i padurueshëm.
Një njeri llafazan, nuk është i fituar
një njeri i mendjengushtë, është i pashërueshëm.

Një njeri i sinqertë, nuk jeton i shqetësuar
një njeri i vetmuar, nuk mund të jetë i zgjuar.
Një paragjykim, është gjykimi ynë i parë,
një gjykim i parë, nuk mund të jetë detyrimisht i gabuar.

52Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:32

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Hyra gabimisht ne nje mendje intriguese,gabimisht dashurova nje
mashtruese,dashurova marrezisht nje fraze dashurie,jetova me plot
shprese ndjenjat e nje nje femije.Dua te hakmerren por zemra me thote;
IK, nuk ja vlen te merresh me nje njeri te pashpirt....

53Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:33

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Bukuria nuk është e përjetshme...

Lëkura bëhet me rrudha, flokët bëhen të bardha dhe ditët transformohen në vite. Prandaj, mos u përpiq me çdo kusht të jesh i rrethuar me njerëz të bukur nga jashtë. Mbaj afër vetes personat qe vërtet ja vlejnë, ata që të bëjnë të ndjehesh mirë, ata që kanë në shpirt diçka të vyer dhe që të bëjne të ndjehesh me fat që je pranë tyre!

54Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:33

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
E perseri JETA eshte e bukur...Dielli qe lind dhe ndrin trupin tend teksa ti zgjohesh per te jetuar Shiu qe bie dhe lag token e i jep asaj shkelqim...Bora qe zbardh boten dhe krijon boten e endrrave ...Njeriu qe jeton me intensitet cdo sekonde...E perseri JETA eshte e bukur. .

55Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:34

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Nuk e di sa kohe kisha pa gjume e vetmja gje qe dija ishte se ne mendje
te kisha ty, nuk e di sa e gjate do te ishte ajo nate po e dija qe
mengjesi do te vinte perseri, e dija qe pritja do te mbaronte dita do te
agonte ne ate toke te bukur, erresire e gjate ....me ne fund mbaroi,
ngrihem ngadale dhe shoh ate yll te bukur qe kishte lindur. O Hyperion
drita jote u be nje me fytyren time dhe rruga filloi...premtim per vitet
e vona...shprese se fantazia nuk kishte vdekur...dashuria ishte ne
drite, ti ndricove per nje dite per te me kujtuar te ardhmen, se
dashuria krijon cdo aventure...

56Nje mesazh. - Faqe 2 Empty Re: Nje mesazh. 20/1/2013, 06:34

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Ka gjithmonë kohë për një kafe me miqtë e tu!
Një profesor, përballë klasës së filozofisë, pa thënë asnjë fjalë, merr një vazo të madhe dhe bosh dhe vazhdon duke e mbushur me topa golfi. Më pas pyet studentët nëse vazoja ishte plot. Studentët janë dakort dhe thonë se po. Ateherë profesori merr një kuti me topa qelqi dhe i hedh brenda vazos. Topat e qelqit mbushin hapësirat boshe nga topat e golfit. Më pas profesori i pyet sërish studentët nëse vazo ishte plot dhe ata përgjigjen se po. Profesori merr një kuti me rërë dhe e hedh brenda vazos. Pa dyshim rëra mbush hapësirat boshe dhe profesori pyet nëse vazo është plot. Këtë herë studentët përgjigjen njezëri po. Profesori, me shpejtësi, i hedh një filxhan kafe vazos dhe padyshim që mbushen hapësirat e lëna bosh nga rëra. Studentët nisin të qeshin nga ky rast...

Kur e qeshura mbaron profesori thotë: -“Dua të kuptoni se kjo vazo përfaqeson jetën, topat e golfit janë gjërat e rendësishme si familja, fëmijët, shëndeti, miqtë, dashuria, gjërat që na pëlqejnë. Janë gjëra që, edhe sikur të humbisnim gjithçka dhe të na mbesnin vetëm ato, jetët tona do të ishin ende plot. Topthat e qelqit janë gjërat e tjera që na interesojnë, si: puna, shtëpia, makina, etj. Rëra është gjithçka tjetër: gjërat e vogla. Nëse para së gjithash do të vendosnim rërë në vazo, nuk do të kishte vend as për topat e golfit as të qelqit. E njëjta gjë ndodh me jetën. Nëse harxhojmë gjithë kohën dhe energjitë tona për gjërat e vogla, nuk do të kemi më hapësirë për gjërat vërtet të rëndësishme.

Bëj kujdes me gjërat që janë thebësore për jetën tënde: luaj me fëmijet e tu, gjej kohë për të shkuar tek mjeku, dil për darkë me partnerin/en tënd/e, praktiko sportin tënd të preferuar. Do të ketë gjithmonë kohe për të pastruar shtepinë, për të prerë barin, për të rregulluar gjërat e vogla... Merru më parë me topat e golfit, me gjërat që vërtet kanë rëndësi. Vendos prioritetet e tua: diferenca është vetem rërë...

Nje nga studentet ngre dorën dhe pyet se çfarë përfaqeson kafeja.

Profesori buzeqesh dhe thotë: “Jam i lumtur që më bën këtë pyetje. Është vetëm për të treguar se nuk ka rëndësi se sa e zënë është jeta juaj, ka gjithmonë kohë për një kafe me miqtë e tu!"

Kur gjërat e rëndësishme të jetës të shkasin nga duart, kur ndihesh i stresuar, kur 24 orë ne ditë duket se nuk të mjaftojne më, kujtohu dhe reflekto mbi historine e vazos..

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 2 e 2]

Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons