Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Suksesi i baletit "Zhizel" prej Fri 17 Feb 2012, 07:09

Vizitor

avatar
Vizitor


Marlon Dino është solist kryesor në teatrin e Mynihut. Nxënës i shkollës shqiptare të baletit, në vitin 1998 ai iu bashkua Qendrës të Baletit të Gjenevës.

Tre vjet më vonë hyri në trupën e baletit të Operas shtetërore të Vjenës, kurse një vit më vonë u transferua në Mynih. Në këtë teatër në vitin 2005 u bë solist dhe në sezonin 2009-2010 balerin kryesor. Si i ftuar special në rivënien në skenë të Zhizelit, Marlon Dino do të luajë rolin e Albrehtit, që bie në dashuri me Zhizelën.

Ai është në Shqipëri, pas kërkesës së Greta Hushit për ta pasur partner:

“Doja një partner me eksperiencë që të më ndihmonte dhe të kishte frymë europiane”, thekson Hushi.

“Do doja të vija edhe më parë në Shqipëri dhe sa me dhanë mundësinë erdha menjëherë”, daklaron Dino.

Por, godina e teatrit nuk është edhe aq mikpritëse. Provat zhvillohen në një sallë të ftohtë kallkan.

“Është shumë ftohtë, kushtet nuk janë, por balet është bërë gjithmonë dhe gjithmonë do të bëhet. Salla do të ngrohet dhe publiku do të provojë emocione nga ky artist i madh me famë siç është Marlon Dino”, theksoi koreografi Agron Aliaj.

Kuriozitet apo jo, natën e shfaqes publiku është i pranishëm. “Zhizel” është historia e dashurisë së pamundur mes një fshatareje të re me Albrehtin, një i ri nga një familje e kamur, i fejuar me një vajzë tjetër. Përpara varrit të Zhizelës, Albrehti është i dënuar të kërcejë deri në vdekje. Por Zhizel, që vjen nga bota e përtejme, arrin ta shpëtojë atë nga ky mallkim.

Ndonëse e përgatitur në kushte të vështira, shfaqja ia arriti të ngjallë emocione.

“Mezi e kemi pritur të vijë në Shqipëri. E kemi parë edhe jashtë shtetit, por këtu në Shqipëri na pëlqeu më shumë”, shprehen prindërit e balerinit të shquar.

Tek e fundit, emra të tillë si Eno Peçi, solist në Vjenë, Edi Blloshmi, solist i parë në Montreal, Erion Kruja, balerin në një kompani private në Londër, apo Marlon Dino, solist i parë në Mynih, kanë dalë të tërë, nga shkolla shqiptare e baletit.

2 Re: Suksesi i baletit "Zhizel" prej Sat 09 Feb 2013, 15:57

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
nvende tbotes preferohen ndersa nvendin ton i qujm budallen j ata qe merren me te tilla aktivitete


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons