Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Kupa e Afrikës, Mali kalon me 11-metërsha  Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....

Vizitor

Anonymous
Vizitor
Kupa e Afrikës, Mali kalon me 11-metërsha  Keita-Mali

Seydou Keita, mesfushori i Barcelonës, i ka dhënë kualifikimin kombëtares së Malit duke shënuar 11-metërshin përcaktues ndaj Gabonit dhe duke e kaluar në gjysmëfinalet e Kupës së Kombeve të Afrikës.

Kjo është hera e katërt në histori që Mali arrin në këtë fazë të këtij turneu dhe të mërkurën do të përballet me Bregun e Fildishtë.

Gaboni, një nga mikpritësit e Kupës së Afrikës së bashku me Guinenë Ekuatoriale, kaloi në avantazh me anë të Moulongui, por për Malin barazoi Diabate në minutën e 84 duke e çuar ndeshjen në shtesë.

Pas përfundimit të 30 minutave shtesë me rezultatin 1-1, ekipet iu drejtuan pikës së 11-metërshit dhe vetëm Aubameyang humbi penalltinë duke lejuar që Keita të kualifikonte kombëtaren e tj në goditjen e fundit.

Gana mund Tunizinë falë gabimit të portierit

Një gabim i portierit tunizian Aymen Mathlouthi në shtesë bëri që Gana të fitonte 2-1 dhe të arrinte për herë të tretë radhazi gjysmëfinalet e Kupës së Afrikës ku do të ndeshet me Zambian.

Në shtesë, gabimi i portierit Mathlouthi u shfrytëzua më së miri nga sulmuesi i Marseille, Andre Ayew dhe e gjithë puna e mirë e ekipit tunizian shkoi dëm.

Ndeshja ka qenë e ekuilibruar, me shumë pak ritëm e raste për gol. Gana shënoi e para që në minutën e dhjetë me anë të futbollistit të Lyon-it, John Mensah. Ndeshja u barazua në minutën e 42 nga Khelifa.

Gana e ka fituar katër herë Kupën e Afrikës (1963, 1965, 1978 dhe 1982), ndërsa në edicionin e kaluar arriti finalen ku u mund nga Egjipti.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]