Forumi Kuq E Zi
SI JANE ZHDUKUR CIVILIZIMETE E PARA  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
SI JANE ZHDUKUR CIVILIZIMETE E PARA  Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
SI JANE ZHDUKUR CIVILIZIMETE E PARA  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
SI JANE ZHDUKUR CIVILIZIMETE E PARA  Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

INERCIALpeace

INERCIALpeace
Moderator
Moderator
Ashtu si zhdukja e shumë specieve gjallesash, historia ka përjetuar gjatë kursit të saj zhdukjen e shumë civilizimeve dhe banorëve të ndryshëm të Tokës. Bota lëviz, ndryshon, zvogëlohet, zhduket dhe sërish krijohet

Si janë zhdukur civilizimet e lashta

Harrojeni teorinë e evolucionit biologjik si një proces linear që avancon drejt formave të jetës gjithnjë e më të shumta në numër dhe gjithnjë e më komplekse deri në kulminacionin e shfaqjes së qenieve njerëzore. Nuk ka ndodhur kështu! Ka qenë një rrugëtim i mundimshëm, pa asnjë adresë finale, me shpërthime të mëdha organizmash të reja dhe me zhdukje të tmerrshme të atyre të vjetra, gjithçka e karakterizuar nga paparashikueshmëria. Në më shumë se një rast eventet gjeologjike, klimaterike dhe astronomike kanë kushtëzuar drastikisht kursin e historisë. Nëse ato nuk do të kishin ndodhur, aventura në jetë do të kishte marrë drejtim tjetër dhe ndoshta ne njerëzit nuk do të ishin sot këtu për ta studiuar atë. Ashtu si zhdukja e shumë specieve të ndryshme gjallesash, historia ka përjetuar gjatë kursit të saj zhdukjen e shumë civilizimeve dhe banorëve të ndryshëm të Tokës. Bota lëviz, ndryshon, zvogëlohet, zhduket dhe sërish krijohet. Nëpër botë ekzistojnë dëshmi të shumta materiale se bëhet fjalë për jetë nga e kaluara dhe zhvillim të ndryshëm civilizues.

Olmekët

Olmekët kanë banuar në pjesën tropikale të Meksikës Jugore dhe Qendrore. Të dhënat e para për civilizimin e olmekëve janë gjetur rreth 1400 vite para erës sonë. Kanë qenë ndërtues shumë të mirë, që mund të vërehet nga njëra prej dy qendrave kryesore, Tenoktitlan. Ndërtonin lagje, piramida, qendra kulturore, ndërsa më të njohur janë për kokat kolosale prej guri. Janë marrë me tregti dhe si kulturë më e re e këtyre hapësirave, konsiderohen si bazë e të gjitha civilizimeve të tjera, që më vonë janë zhvilluar në regjionin e Meksikës së Mesme.

Një prej teorive thotë se olmekët janë zhdukur kur aktivitetet vullkanike dhe ndryshimet klimatike në pjesën lindore ua kanë bërë jetën të papërshtatshme. Sipas një teorie tjetër, bëhet fjalë për pushtim, por nuk dihet kush ishin ata që i kanë sulmuar. Rreth 400 vjet para erës sonë, olmekëve u humbet gjurma plotësisht.

Nabatekët

Kultura nabateke ka qenë me prejardhje semitike dhe është zhvilluar në territorin e Jordanisë së sotshme, gjatë shekullit të gjashtë para erës sonë.

http:// http://hqtestforum.bulgarianforum.net/.albanianforum.net

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons