Forumi Kuq E Zi
PARKUKOMBETAR i "VALBONES" Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
PARKUKOMBETAR i "VALBONES" Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1PARKUKOMBETAR i "VALBONES" Empty PARKUKOMBETAR i "VALBONES" prej Mon 21 Oct 2013, 21:01

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
PARKUKOMBETAR i "VALBONES" 13786510

Pranvera ne Valbone

Lugina e Valbones eshte shpallur Park Kombetar ne janar te 1996. Ky park ka nje siperfaqe prej 8000 hektaresh. Konsiderohet si mrekullia e Alpeve. Ndodhet 25-30 km ne veri - perendim te qytetit Bajram Currit, qendra e rrethit te Tropojes.
Kufizohet me Parkun Kombetar te Thethit dhe zonen natyrore strikt te mbrojtur”Lumi i Gashit”. Territori i tij pershkohet nga rruga automobilistike Bajram Curri-Dragobi-Valbone e Çerem.
Ka maje te larta e te thepisura dhe per çdo stine nderron koloritin e ngjyrave dhe duke paraqitur nje dinamike te jashtzakonshme imazhesh ne kushtet e nje lugine plot te papritura e me shume labirinte.Ka vlera te larta shkencore,turistike,shoqerore rekreative,te cilat pasurohen me nje biodiversitet me rendesi kombetare e nderkombetare.

PARKUKOMBETAR i "VALBONES" 13837710

Vera ne Valbone

Ketu bukurite e natyres marrin formen e majave shkembore te lartae imponuese me faqe te veshura me pyje mes te cilave shtrihen e ndihet rrjedha e perrenjeve edhe e lumit te Valbones.
E pare nga lart te ofron imazhin e nje krateri gjigand te zbukuruar mrekullisht me te gjitha ngjyrat e natyres se gjalle.Ne hyrje te kufirit lindore,ne afersi te Shoshanit te impresionon nje peisazh i rralle per nga bukuria.
Ketu lumi i Valbones ngushtohet dhe duket sikur pret shkembin si me thike.Valbona buron nga shpatet e malit te Jezerces,me e larta e Alpeve Shqiptare(2693.5m).Valbona eshte lumi me i madh i Alpeve qe derdhet ne Drin.Zbritjet e lumit nga Bjeshket Ragamit e Çeremit plot zhurme e shkumezim.Ai gjen qetesi ne fshatin Valbone per te hecur plot gjalleri drejt Dragobise. deri ne 1m uji eshte i paster,i kthjellet dhe mjaft i tejdukshem.

PARKUKOMBETAR i "VALBONES" 13919210

Vjeshta ne Valbone

Ne natyren e larmishme ,te ketij terreni ju mund te praktikoni te gjitha llojet e sporteve ,te beni turizem e te argetoheni .Ketu do te gjeni deboren e perjetshme edhe gjate veres ,do admironi ujvarat magjepse .Parku eshte i pasur me guva e shpella ,ku ne njeren prej tyre ne shpellen e Dragobise eshte strehuar Bajram Curri udheheqes i shquar popullor i kesaj treve .
Eshte zona me e ftohte e vendit me dimer te gjate e te ashper.Periudha me e ftohte eshte dhjetor – shkurt .Ne disa raste temperaturat zbresin ne – 10° C deri ne – 20°C . Ka 70 – 100 dite te akullta .
Bora arrin trashesine nga 1,5m – 5m dhe zgjat 60 – 160 dite .Vera eshte mjaft e fresket ,muajt me te nxehte jane korriku dhe gushti me temperature 18 – 22°C.Sasia e reshjeve vjetore shkon 2000 – 2500 mm dhe ne zonat e vecanta mbi 3000 mm.

PARKUKOMBETAR i "VALBONES" 13792310


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons