Forumi Kuq E Zi
Tatuazhet.... Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Tatuazhet.... Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Tatuazhet.... Empty Tatuazhet.... prej Sun 17 Feb 2013, 04:57

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Gjuha e tatuazheve
SHPESH SHPREHIN DESHIRA DHE FRIKERA TE MEDHA

Motivet
qe i shtyjne njerezit te tatuohen jane te shumta dhe shpesh te zorshme
per t'u identifikuar. Nje njeri tatuohet per t'u shquar nga te tjeret,
per te deklaruar identitetin e tij, por nderkohe per te treguar se i
perket nje grupi te caktuar. Por njeriu mund ta doje tatuazhin edhe per
devocion, si nje instrument fetar, apo sic ndodh ne kulturat tribale si
nje prove, si nje rit iniciacioni apo perkatesie ndaj nje grupi. Me tej
ka nga ata qe permes tatuazhit realizojne nje deshire ndeshkimi,
shprehin nje fajesi reale apo imagjinare sic benin dikur marinaret qe i
perdornin tatuazhet si nje stampe te nje fati te veshtire te perbashket.

Nje zgjedhje elokuente
Mundesite
e ofruara ne tregun e tatuazheve jane te shumta. Mund te tatuosh
sirenat, anijet, delfinet dhe thikat e pirateve, te zgjedhura per te
sfiduar vdekjen. Ka tatuazhe
dashurie, nje shigjete qe pershkon nje Tatuazhet.... 871976,
iniciale te dy te dashuruarve, lule, vizatime komplekse te formuara nga
pika, vija dhe forma gjeometrike. Bime dhe kafshe aludojne per nje
identifikim me to. Shume te modes jane dhe dielli, hena, simbolet
zodiakale qe quhen si fatsjelles me veti magjike dhe mbrojtese. Edhe
ngjyrat kane gjuhen e tyre.

Historia
Ne fakt, tatuazhi eshte
nje praktike shume e vjeter. Historiani latin Plini tregon se populli i
Troci e konsideronte nje shenje lirie te kishte lekuren e tatuuar. Po
keshtu mendonin popullatat parakolumbiane, egjiptianet e vjeter,
indianet dhe kinezet qe tatuonin ne lekure fytyra vajzash, lule dhe
flutura. Se fundi, per Maoret, te tatuoheshe ishte nje rit dhe nje
oferte ndaj perendive, qe finalizohej me mbrojtjen nga ana e tyre te te
tatuuarit dhe te familjes se tij. Tatuazhi eshte nje "veshje" qe s'hiqet
me, gati te na kujtoje deshirat tona me sekrete. Ideograma kineze "Wen"
qe perfaqeson tatuazhin do te thote shkrim, pra nje thirrje permanente,
nje lutje e vazhdueshme e aktivuar fale pamjes simbolike, me te cilen
njeriu identifikohet. Ai qe ka nje tatuazh apo qe mendon te tatuohet, le
te lexoje me poshte se cdo te thone format, ngjyrat, pjeset e trupit ku
behet tatuazhi per te kuptuar nese zgjedhja eshte ne te vertete ne
harmoni me personalitetin e tij. Eshte e rendesishme te besh tatuazhe
vetem tek profesionistet qe respektojne normat higjeno-sanitare te
nevojshme per te evituar semundje.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

2Tatuazhet.... Empty Re: Tatuazhet.... prej Sun 17 Feb 2013, 04:58

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Tatuazhet.... Images?q=tbn:ANd9GcRP3MAN4At3PCcHoTUQ26bKv2KMx3GA214ueyNNtxxy6P1_jbYzdw


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

3Tatuazhet.... Empty Re: Tatuazhet.... prej Sun 17 Feb 2013, 04:58

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Tatuazhet.... Pishman_per_tatuazhet_e_bera


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

4Tatuazhet.... Empty Re: Tatuazhet.... prej Sun 17 Feb 2013, 04:59

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Tatuazhet.... Tatooo


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

5Tatuazhet.... Empty Re: Tatuazhet.... prej Sun 17 Feb 2013, 04:59

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Tatuazhet.... Tatuazhet_mund_te_shkaktojne_k


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

6Tatuazhet.... Empty Re: Tatuazhet.... prej Sun 17 Feb 2013, 04:59

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Tatuazhet.... Tatuazhet-e-shumta-ne-trup-terheqin-vemendjen-e-pushuesve-ne-karaibe-foto-4


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons