Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Europa do të eksplorojë Hënat e Jupiterit prej Thu 03 May 2012, 07:57

Vizitor

avatar
Vizitor
Agjensia Hapësinore Europiane miratoi një mision me kosto prej një miliardë eurosh, për eksplorimin e Jupiterit dhe Hënave të tij të mbuluar me akull. Ndërtimi i sondës, e cila do të quhet ndryshe “Lëngu”, u aprovua në një takim të delegacioneve me përfaqësues të shteteve të ndryshme pjesëmarrëe në AHE, në Paris.Projekti ka një afat dhjetë-vjeçar, pasi sonda do të jetë gati për lëshim në vitin 2022, ndonëse do të ketë nevojë edhe për tetë vjet të tjera shtesë për të mbërritur deri në sistemin e Jupiterit.

Ideja për një mision të tillë shqyrtohej që prej vitit 2007, si pjesë e planeve të Europës për eksplorimin e planeteve të mëdhenj.

I pajisur me sisteme të shumta zbulimi, sateliti do të peshojë mbi pesë tonë, më shumë se çdo satelit i tjerë më parë.

Detyra e tij do të jetë të hetojë nga pranë tre satelitët e Jupiterit, Kaliston, Europën dhe Ganimedën, nga ku do të dërgojë të dhëna në kohë reale në Tokë.

Për vetë natyrën e këtyre Hënrave dhe faktin që janë të mbuluara me akull, prej kohësh janë cilësuar si vendet më të mundshme për zbulimin e formave të jetës në Sistemin Tonë Diellor.
tch

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
ouuuuuuu kam pershtypjen se sdo munden dot jo per gjoooo


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons