Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Duke filluar nga 25 prilli e deri më 25 maj do të jetë e mbushur me fenomene.
Jeni kuriozë të mësoni se kur do ndodhin Eklipset më të afërta për këtë vit? Më 25 prill do të ketë një eklips të Hënës, që do të shikohet në pjesën më të madhe të Evropës, në Afrikë, në Azinë qendore dhe në pjesën perëndimore të Australisë. Një hije e errët do të fshehë një pjesë të Hënës, kur Toka të jetë e vendosur mes saj dhe diellit. Eventi astronomik do të zgjasë rreth 4 orë: që kur Hëna të hyjë në hijen e Tokës në ora 19:03 deri kur të dalë në 23:11. Momenti i errësimit maksimal do të jetë në ora 21:07, kur do të ketë edhe madhësi maksimale në hijen e eklipsit. Ndërsa eklipsi i ardhshëm i Hënës do të ndodhë gjatë muajit të ardhshëm, saktësisht më 25 maj.
Mirëpo, më përpara, 10 maj do të ketë një eklips diellor anular. Në këtë lloj eklipsi, Hëna është në pikën më të largët të orbitës së vet dhe koni i hijes nuk mbërrin deri në sipërfaqen tokësore. Kjo, sepse diametri këndor i diskut të Hënës është më i vogël sesa ai diellor. Gjatë një eklipsi anular diellor, Dielli shfaqet si një unazë e shndritshme gjatë fazës qendore, me Hënën tepër larg nga Toka, pa pasur mundësinë ta fshehur plotësisht.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons