Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Zbulohet nje “Hyrje per ne Ferr” ne Turqi prej Mon 01 Apr 2013, 17:47

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Arkeologet italiane kane deklaruar se kane zbuluar nje “hyrje per ne Ferr” ne disa rrenoja ne pjesen jug-perendimore te Turqise.

E njohur si Hyrja e Plutonit, shpella eshte pagezuar si nje portal drejt botes se nendheshme ne mitologjine Greke dhe Romake.

Burimet historike e kane vendosur vendin ne qytetin e Hierapolis, qe tani quhet Pamukkale, dhe e pershkruanin,dhe e kane pershkruar hyrjen si te mbushur me avuj vdekjeprures.

“Ajo hapesire eshte e mbushur me avuj aq te dendur sa nuk mund te shihet dyshemeja. Cdo kafshe qe kanol aty brenda vdes menjehere.” – gjeografi grek Strabo ka shkruar.

Zbulimi qe u shpall kete muaj ne nje konference te arkeologjise italiane ne Stamboll, Turqi, eshte bere nga nje ekip i drejtuar nga Francesco D’Andria, profesor i arkeologjise klasike ne Universitetin e Salentos.

D’Andria ka zhvilluar kerkime te zgjeruara arkeologjike ne Hierapolis. Dy vjet me pare ai deklaroi qe kishte zbuluar varrin e Shen Filipit, nje prej 12 apostujve te Jezu Krishtit.

Themeluar rreth 190 Pr.E.S. nga Eumenes II, Mbret i Pargamum, Hierapolis iu dha Romes ne vitin 133 Pr.E.S.

Qyteti Helenik u zhvilluar si nje qytet Romak, me tempuj, nje teater dhe me kroje qe besohej qe kishin aftesi kuruese.

“Ne e gjetem Plutonin duke rindertuar rrugen e nje kroi termal. Ne fakt, krojet e Pamukkale, e kane origjinen nga kjo shpelle.” – tha D’Andria per Discovery News.

Pas germimeve te bera, arkeologet zbuluan disa kollona dhe mbi to ishin mbishkrime me dedikim per zotat e nentokes — Plutoni dhe Kore.

D’Andria gjeti gjithashtu edhe mbetjet e nje tempulli, nje rezerve dhe nje seri shkallesh te vendosura mbi shpelle– te gjitha keto perputhen me pershkrimin e vendit neper burimet antike.

“Vetem prifterinjte mund te qendronin para portalit.” – tha D’Andria.

Kishte ceremoni qe perfshinin cuarjen e kafsheve brenda ne shpelle, dhe me pas i terhiqnin jashte ne ngordhur.

“Ne mund te shihnim aftesite vdekjeprurese te shpelles gjate germimeve. Shume zogj ngordhen nderkohe qe perpiqeshin t’i afroheshin hyrjes se ngrohte.” – tha ai.

Vetem eunuket e Cybele dhe perendesha antike e pjellorise mund te hynin ne hyrjen e Ferrit pa asnje demtim.

Sipas D’Andria, ky vend ishte nje destinacion i famshem per ritet e inkubimit. Pelegrinet merrnin ujin e rezerves prane tempullit, flinin jo shume larg prej shpelles dhe merrnin vizione dhe profeci. Dhe ne fakt, tymi qe dilte nga thellesia, prodhonte halucinacione.

“Ky eshte nje zbulim i jashtezakonshem pasi konfirmon dhe qarteson informacionet qe kemi nga burimet letrare dhe historike,” – tha Alister Filippini, nje kerkuese e historise Romake ne Universitetin e Palermos ne Itali dhe Kolonjes ne Gjermani.

“Plotesisht funksional deri ne shekullin e 4 P.E.S dhe here pas here i vizituar edhe gjate dy qindvjecareve te mepasshem, vendi perfaqeson nje destinacion pelegrinazhi te rendesishem per intelektualet e fundit pagane te Antikitetit te Vone.” – tha Filippini.

Gjate shekullit te 6, Plutoni u shkaterrua nga te Krishteret. Termetet mund te kene plotesuar dhe te kene kontribuar dhe me shume ne shkaterrimin e ketij vendi.

D’Andria dhe ekipi i tij tani jane duke punuar ne rindertimin dixhital te vendit.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons