Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Ne meshir te fatit, ne detin e reres... prej Sat 30 Mar 2013, 23:53

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


Anija e humbur e shkretëtirës është objekt i legjendave rreth anijeve të lashta të gjetura në Kolorado ne shkretëtirën Kalifornisë. Që pas Luftës Civile Amerikane, tregime janë thënë në lidhje me anijet e varrosur në tokat shkretëtirë në veri të Gjirit të Kalifornisë.
Historitë kan filluar menjëherë pas përmbytjes se lumit Kolorado ne 1862. Kolonel Albert S. Evans ka raportuan se kishin parë atë në 1863. Në Los Angeles Daily News e gusht 1870, ai u përshkrua si një Hulk gjysmë e varrosur në një kënetë apo liqen i kripur, në perëndim të "Dos Palmas", Kaliforni dhe 40 kilometra në veri të Yuma, Arizona. Kjo shum lehtë mund të shikohet në një distancë prej disa miljesh.
Ekspedita u dërguan në kërkim, por anija ishte zhdukur në rërë dhe baltë përsëri. Galion, sipas timers vjetra, është tani nën ujërat e detit aktuale Salton.

Ka nga ata që pretendojnë kjo anije është Content Cavendish së (anije) mbushur me plaçka pirate, të tjerët, se ajo është Iqueue, një anije e mutineers spanjisht.

Tregimet Viking filluar diku rreth 1900 nga meksikanë dhe Indians që jetojnë në rajonin e lumit Kolorado deltën pranë basenit Salada Laguna. Anija është përshkruar vazhdimisht si një barkë të hapur me mburoja metalike të rrumbullakëta mbi anët e saj në Badlands diku perëndimi i Mexicali, Meksikë.

Rreth 1933, Myrtle botes, një bibliotekari nga Julian, Kaliforni, kishte një takim me një Prospector vjetër që tregonte fotot e saj të asaj që ajo e quan një anije Viking. Ai i dha vendin e saj dhe drejtime bashkëshorti i saj, por një tërmet penguar botes nga pas gjurmë të Prospector-së në anije. Muzeu ka Pioneer Julian, i cili trashëgoi letrat Myrtle botes ', trashëguar edhe ato drejtime.


Ship Pearl mund të jetë anija e njëjtë si galion humbur, por ajo ka qenë gjithmonë raportuar në afërsi të kodrat rërë perëndim të El Centro, California. Përshkrimet e tij kur të jepen janë më afër me madhësinë e një prej Caravels vogla Kolombos.

Ship Pearl thuhet se janë parë më së fundmi në 1970. Historia shkon se në vitin 1615 spanjisht explorer Juan De Iturbe lundruar një cekët-hartuar karavelë deri Gjirin e Kalifornisë, dhe një lindi lartë baticës çuan nëpër një ngushtë në Liqenin Cahuilla, e cila ishte në procesin e tharjes deri. Në pamundësi për të lundrojnë jashtë përsëri, Iturbe beached zeje e tij dhe bëri rrugën e tij kthehet në zgjidhjen më të afërt spanjolle duke lënë një pasuri në perla zi prapa.

Kjo anije është parë dhe ka humbur disa herë dhe ka disa tregime në lidhje me këtë anije që janë plaçkitur. Një shofer mushkë i ekspeditës Anza de u tha se kanë hequr perla në 1774. Rreth një bujk 1917 Centro El quajtur Jacobsen u tha se kanë gjetur një gjoks shumë të vogël e bizhuteritë që ai të shitura në heshtje në Los Angeles dhe se ai përdoret druri nga anija për të ndërtuar perla stilolapsa tij derr.


Kjo histori me të vërtetë u rrit nga një përpjekje për të shpjeguar apo demaskoj histori Lost galion. Ajo ishte menduar se një trageti braktisur ose gjemi që kishin thyer larg gjatë një përmbytje lumit Kolorado dhe e la të thatë në rërën e madhe e deltën e lumit ishte fillimi i thashethemeve. Të tjerë pretendojnë se kjo ishte një gotë birre që kërkuesit ari që dëshirojnë për të kërkuar më të paarritshëm pjesë e lumit Kolorado kishte ndërtuar në Los Angeles dhe tërhoqi nëpër shkretëtirë nga një mushkë apo lopë ekipit derisa kafshët u zhdukën duke e lënë varkë zhytet në rërë të butë.

Historia ferribot ndryshuar me kalimin e kohës më shpesh sesa histori Lost galion. Një mishërim tha se një traget të vogël (një dy spastrim njeriu) është ndërtuar larg nga lumi në një vend të njëqind metra apo më shumë mbi nivelin e detit, ku një burim i drurit u gjet dhe se një ekip i gjashtë dema (ose më shumë) zhdukën transportin atë nëpër rërë pranë Los Algondones.


Nga një sasi e vogël e llogarive të parë, të dytë dhe të tretë të dorës, një shumëllojshmëri e variacioneve imagjinar (sidomos grafike dhe kinematografisë) të historive Ship Lost janë krijuar, por së pari të dorës llogaritë janë jashtëzakonisht të rralla. Shumë nga referencat e mësipërme përshtatet minierat e humbur dhe legjendat urbane bukur, ku historia kalon nga veshi në vesh, me të gjitha provat zhduket gjatë rrugës.

Kërkimin dhe gjetjen mbetjet e një anije të humbur tani do të jetë mjaft problematike. Pjesa më e madhe e lavamani Salton është zhytur nën (shumë i ndotur) ujë. Toka shumë ngjitur është nën kontroll ushtarak dhe ka qenë përdorur edhe si vargjet e bombardimeve, pasqyrim në-terren-heton shumë të rrezikshme. Ushtria ka kryer padyshim mbikqyrje intensive ajrore të zonës, por me sa duket nuk ka lëshuar asnjë informacion në lidhje me anijet e humbura.

Tokat ngjitur në Laguna Salada në Baja California (Meksikë), dhe në mes të Gjirit të Kalifornisë dhe Detit të Salton, rregullisht marrin era çelur rërë nga delta e lumit desiccated shumë të shmangen Colorado, gjenerimin e sistemeve të mëdha dune rërë. Kërkimet nga ajri duke përdorur tokë-thekshëm fuqinë radar (ose mund të mos) zbulojë eshtrat Anije.

Nëse janë apo jo ndonjë anije të tilla kanë ekzistuar në të vërtetë, legjendat janë padyshim këndshëm, siç janë historitë e objekte të tjera të humbura dhe thesaret. Shih Anije më të humbur nën-faqe në Oliver Qendra faqe Fan Harry për tregime të nëndetëseve, një aeroplanmbajtëse, dhe wagonloads të pirë, në shkretëtirat jug të Kalifornisë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons