Forumi Kuq E Zi
Monumenti i pavarësisë grabitet për skrap, pranga dy hajdutëve Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Monumenti i pavarësisë grabitet për skrap, pranga dy hajdutëve Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Tiranë- Nuk i ka shpëtuar skrapomanisë as edhe monumenti që është ndërtuar në Tiranë, për nder të 100-vjetorit të pavarësisë e që u përurua pikërisht më 28 Nëntor 2012. Pjesë metalike nga baza e monumentit janë shkulur, duke dëmtuar jo vetëm monumentin por edhe sistemin e ndriçimit.

Monumenti, i cili është i artë 6.5 metra dhe 5.5 m i gjerë dhe peshon 15 ton, ka rënë pre e grabitësve të metaleve dhe tashmë shumë pjesë të tij mungojnë.

Në njërën pjesë të monumentit duket simboli i shqiponjës, e cila nuk ndizet më, kurse në pjesën tjetër, të ndriçuar me lazer është shkruar Deklarata e Pavarësisë, dhe ku janë vënë edhe firmat jo vetëm të firmëtarëve të deklaratës së pavarësisë por edhe të arkitektëve të monumentit, arkitekti shqiptar nga Kosova, Visar Obrija dhe arkitektit gjerman Kai Roman Kikla. Por duket se nuk kanë mjaftuar këto firma. Shumë njerëz kanë nxituar të shkarravisin mbi deklaratën e pavarësisë dhe të hedhin firmat e tyre “historike”, apo duke shkruar emrat e dashurve e të dashurave, shoqëruar edhe me vizatimin e zemrave.

Ndërsa disa e përdorin këtë “kthinë” për nevojat personale duke e shndërruar në një tualet publik që sot qelbet nga aroma e keqe. Një përdhosje totale e një simboli që duhet të jetë jetë krenaria e çdo shqiptari.

Në dëmtimin e shumë objekteve, shpesh e drejtojmë gishtin e përgjegjësisë tek autoritetet që duhet ta ruajnë. Por në të tilla raste nuk mund të ketë asnjë përgjegjës veç njerëzve të paedukuar, njerëzve me gen shkatërrimtar, barbar dhe pa pikën e edukatës dhe respektit për vendin e tyre dhe figuart e shquara që i kanë shërbyer vendit. Kujtojmë se në Durrës një vit më parë një monumenti ia grabitën kokën vetëm një ditë pasi e vendosën, për ta shitur sërish për skrap.

Në asnjë vend të botës monumentet nuk ruhen nga policia, pasi askund dhe askush nuk mund ta mendojë se monumentin mund ta vjedhin, mund ta shkatërrojnë e përdhosin duke urinuar e duke e shitur metalin për skrap. Heronjtë dhe simbolet e popujve janë nëpër parqe, sheshe qytetesh dhe janë kudo krenaria e tyre.

Ky monument, i cili ka kushtuar rreth 355 mijë euro dhe tashmë nuk dihet se sa do të kushtojë duke u shitur për skrap.

Vodhën Monumentin e Pavarësisë, arrestohen dy persona

Ndërkohë vetëm mesditën e sotme policia nëpërmjet një deklarate për mediat informoi se grabitja ka ndodhur para dy ditësh dhe sot u bë arrestimi i dy personave të dyshuar si autorë të ngjarjes.

Ata janë Amarildo Demiri dhe Qemal Mustafa, ndërsa arrestimi u bë i mundur vetëm pas rikthimit të tyre tek monumenti për të vjedhur sërish pjesët e tij. Gjatë marrjes në pyetje ata kanë thënë se pjesët metalike i kanë shitur për skrap dhe prej tyre kanë përfituar 2 mijë lekë të reja. Dy të arrestuarit pllakat i kanë shkëputur duke përdorur sqepar dhe një thikë.

Monumenti i pavarësisë grabitet për skrap, pranga dy hajdutëve Dsc05310

Monumenti i pavarësisë grabitet për skrap, pranga dy hajdutëve Monume10


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
esht per tqesh e jo x tqar ky vepreim i till pamundsia ben qe njerzit tkryejn veprime tilla shum shum turp tbetohem eh nca vendi jetojm veq na rujt zoti nga trut e kokes


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
njerez me te degjeneruar ske ku i gjen


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons