Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 NASA: Ne Mars mund te kete patur jete prej Thu 14 Mar 2013, 01:09

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Agjensia amerikane e hapesires, NASA, thote se planeti Mars mund te kete mbeshtetur forma fillestare te jetes ose mikro-organizma. Keto te dhena vijne nga analizat e mostrave te para, si kurre ndonjehere, te pluhurit te gureve ne Mars, te kryera nga sonda Curiosity.

NASA thote se ka prova te reja se Marsi dikur mund te kete mbeshtetur jeten mikro-biologjike.

Sonda e NASA-s, Curiosity, ka shpuar ne nje shkemb, prane nje zone qe duket si shtrat i nje lumi te lashte ne planetin e kuq, dhe ka analizuar mostren e pluhurit te nxjerre nga brendesia e shkembit.

Shkencetaret thone se mostrat e marra ne gjirin marsian Yellowknife permbajne disa elemente kimike kyc per jeten, duke perfshire oksigjen, hidrogjen dhe karbon.

Drejtori i programit per kerkime ne Mars, Michael Meyer, e shpalli kete zbulim te marten ne seline e NASA-s ne Uashington.

"Marsi eshte nje mjedis i lashte me elementet e duhura. Mineralet tregojne se dikur planeti i kuq ka qene nje mjedis thuajse neutral me uje pak te kripur, me te gjitha parakushtet per te mbeshtetur jeten - mjedis i banueshem"

Shkencetaret thone se guret marsiane tregojne deshmi te periudhave te shumta ne kushte te lageshtires. Mineralet argjilore, te cilat tregojne se uji dikur ka qene i pranishem, ndodhen ne mostren e analizuar.

Tani, sonda Curiozity eshte duke eksploruar ne thellesi, ne nje grope 150-kilometra te gjere e quajtur Krateri Gale. Sonda do te eksploroje pastaj nje koder marsiane e quajtur Mali Sharp. Sonda Curiosity zbarkoi ne planetin Mars ne muajin gusht per nje mision dy-vjecar, qe kushton rreth 2.5 miliarde dollare, per te eksploruar planetin e kuq, por sonda nuk eshte pajisur per te kerkuar per mikro-organizma te cilat mund te jetojne ne Mars sot ose fosilet e atyre qe jane zhdukur.

Shkencetaret besojne se Marsi dikur ishte nje mjedis i ngrohte dhe i lagesht para se te kthehej ne nje shkretetire ngrice.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons