Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Buzekuqi... prej Wed 13 Mar 2013, 10:55

luani

avatar
Administrator
Administrator
Buzekuqin mendjme se e njohim te gjithe por ne fakt mbi te ka shume mistere.
Ja disa kuriozitete per buzekuqin:
- Ne Greqine antike, i kuqi i buzeve ishte atribut i prostitutave.
Femrat e tjera e shmagnin kete atribut bukurie.
- Ne periudhen Romake ,buzekuqi perdorej per te trguar rangun social te personave qe e perdornin.
Kishte edhe meshkuj qe lyenin buzet me buzekuq.
Gerge Washington -presidenti i SHBA ne disa raste vendoste buzekuq.
- Ne vitin 1915,ne Kensas,perdorimi i buzekuqit konsiderohej veper penale e cila denoheshin ata qe e perdorin pasi krijonin pershtypje te keqia.
- Gjate kurorzimit mbreteresha Elizabete-II- ne vitin 1952 perdori buzekuq te vecante krijuar posacerisht per tu pershtatur me fustanin e saje. Ky buzekuq u quejt " The Balmoral Liptick".
- Ne vitet 2000 buzekuqi filloi te perdorej gjersisht ,sipas studimeve 70% e francezeve perdornin si dhe ne SHBA perdorej ne masen 80 %.
- Gjate luftes se dyte boteroere te gjitha produktet kozmetike shperndaheshin me racion pervec buzekuqit sepse Winston mendonte produktin se lidhej se tepermi me moralin.
- Buzekuqi me kalimin e kohes u shendrrue edhe ne simbol te besimit,zbukurimit dhe feminilitetit.

2 Re: Buzekuqi... prej Fri 19 Apr 2013, 12:05

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
mu mpelqen me i majt buzet natyrale e jo me u lyy


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons