Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Befasohen astronomët, zbulojnë vrimë të zezë gjigande që rrotullohet me shpejtësinë e dritës!


Një ekip shkencëtarësh ndërkombëtar, bënë një nga zbulimet më të vlefshme të dekadave të fundit. Zbuluan një vrimë të zezë gjigande që rrotullohet gati me shpejtësinë e dritës.
Më shpjet nuk bëhet!

Një ekip shkencëtarësh nga Qendra e Astrofizikës në Harvard-Smithsonian të SHBA-ve dhe të Observatorit Arcetri në Firence, përdorën observatorët hapësinorë të NuSTAR dhe të XMM-Newton X-ray për të studiuar vrimat e zeza që ndodhen në qendër të galaktikës spirale NGC 1365.
Galaktika ndodhet në një distancë 60 milionë vite dritë nga sistemin diellorë dhe vrima e zezë në qendër të tij, llogaritet se ka dimensione 3.2 milionë km. Shkencëtarët llogaritën se vrima e zezë rrotullohet me shpejtësinë marramendje, që i afrohet asaj të dritës.
“Është hera e parë që kemi një matje të saktë të rrotullimit të një vrime të zezë gjigande”, pohoi Guido Rizalti, kreu i hulumtimit.
Vlera e zbulimit!
Vetëm dy parametra përcaktojnë një vrimë të zezë, masa dhe rrotullimi i saj. Siç dhe pohojnë specialistët, nëse dikush i njeh këto dy parametra, di gjithçka për një vrimë të zezë. Madje, të dhënat rreth rrotullimit të një vrime të zezë janë më të rëndësishme nga ato të masës së saj. Kjo për faktin se të dhënat e rrotullimit mund të zbulojnë fakte për të shkuarën e galaktikën në të cilën ndodhet vrima e zezë.
“Rrotullimi i një vrime të zezë, përbën një lloj memorie, një arshivë të historisë së gjithë galaktikës në të cilën ndodhet”, referon Rizalti. Vrima e zezë NFC 1365 ka masë miliona herë më të madhe se ajo e diellit tonë.
Nuk lindi kaq e madhe, pasi siç duket me kalimin e kohës “gëlltiti” shumë yje dhe materie kozmike të pallogaritshme (gazra, pluhur), ndërsa studiuesit konsiderojnë se ekzistuan dhe bashkime të disa vrimave të tjera të zeza me njëra-tjetrën, që të arrij në madhësinë e sotme gjigande. Hulumtimi u publikua inspektimin “Nature”.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons