Forumi Kuq E Zi
Miti i gruas Papë Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Miti i gruas Papë Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Miti i gruas Papë Empty Miti i gruas Papë prej Mon 11 Mar 2013, 17:44

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Miti i gruas Papë 16676010
Miti i gruas Papë

Rrallë herë mitet jashtë matricës klasike kanë pasur në qendër figurën e Papeshës Giovanna, që historia e përgënjeshtron, por që në kohë i ka dhënë jetë rrëfimeve dhe filmave.

Mund të kujtojmë këtu tregimet e Boccaccio, Apollinaire ose Lawrence Durrell, si dhe filmin e Snoke Wortman në vitin 2009, për të mos harruar shfaqjet e shumta teatrale.

Legjenda, e përhapur kryesisht në shekullin e 13-të, tregon se mes viteve 853-855, një grua e veshur si burrë u zgjodh Papë dhe qeverisi kishën, derisa gjatë një proçesi ndjeu dhimbje, u dërgua në San Klemente dhe solli në jetë djalin e saj, duke shkaktuar tërbimin e besimtarëve.

Giovanna, sipas legjendës, ka qenë një vajzë me origjinë angleze por e lindur në Magonza të Italisë, që ra në dashuri me një djalë të ri, të dedikuar pas studimeve.

Për të qëndruar pranë tij, ajo vendosi të vishej si grua dhe t’u përkushtohej studimeve njësoj si ai. Studimet teologjike mbi figurën e saj tregojnë se ajo vazhdoi të vishej si mashkull, duke kaluar nga Athina, Roma e më pas në zgjedhjen Papë, me emrin Giovanni VIII.

Pavarësisht detyrës, ajo nuk hoqi dorë nga dashuria dhe pati rezultatet e sipërpërmendura. Variantet për fundin e saj janë të ndryshëm. Një prej tyre thotë se pasi u zbulua, ajo u lidh nga këmbët me një kal që e tërhoqi zvarrë jashtë mureve të Selisë së Shenjtë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Miti i gruas Papë Empty Re: Miti i gruas Papë prej Mon 15 Jul 2013, 14:22

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
grat jan shum misterioze edhe nese mitet flasin shum per ta


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons