Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


Një teori e re e nxjerrë nga dy shkencëtare të Universitetit të Harvardit sugjeron se Hëna dikur ka qenë pjesë e Tokës dhe u shkëput prej saj pas përplasjes së fuqishme me një trup tjetër qiellor.

Në një studim të botuar në revistën ‘Science’ dy studiueset, Sarah Stewart dhe Matija Cuk janë shprehur se teoria e tyre do të shpjegonte shumë mirë edhe faktin pse Hëna ka një përbërje aq të ngjashme kimike dhe gjeologjike me Tokën.

Sipas shkencëtareve, Toka rrotullohej shumë shpejt në kohën kur është formuar Hëna dhe një ditë zgjaste 2-3 orë. Si rezultat i shpejtësisë me të cilën ajo lëvizte, mund të jetë krijuar mundësia e depozitimit të madh të materialit prej saj, nga i cili është formuar gradualisht Hëna.

Në bazë të teorisë së tyre, dy shkencëtaret pretendojnë se me kalimin kohës, shpejtësia me të cilën rrotullohej Toka u zvogëlua gradualisht për të arritur shpejtësinë e sotme të rrotullimit, falë ndërveprimit të gravitetit mes orbitës së saj rreth Diellit dhe orbitës së Hënës rreth Tokës. Teoria e tyre është shumë e ndryshme nga ajo që ekziston deri më tani mes shkencëtareve, se Hëna u krijua nga materiali i një trupi gjigant qiellor që goditi Tokën.

Megjithatë, dy shkencëtaret që kanë hedhur teorinë në fjalë janë personalitete të rëndësishme dhe të përgatitur të fushës: Stewart është profesoreshë e shkencave planetare në Harvard, ndërsa Cuk është astronome e Instituti SETI, organizatë jofitimprurëse për kryerjen e projekteve hulumtuese dhe arsimore që kanë të bëjnë me jetën jashtëtokësore.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons