Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


Richard Turere është emri i një 13-vjeçari “shpikja” e të cilit për mbrojtjen e bagëtive nga kafshët e egra, po përhapet me shpejtësi në të gjitha fermat e Kenias. Turere është autori i një sistemi mbrojtës vecanërisht ndaj luanëve. Ai rrëfen se si për vite me radhë shihte të dëshpëruar familjen e tij cdo herë që luanët gllabëronin natën bagëtitë e shtëpisë. “Kisha vënë re, thotë ai, se sa herë që dikush lëvizte me elektrik nëpër fermë, luanët trembeshin. Aty nisa të mendoj për sistemin tim mbrojtës”. Sistemi i tij mbrojtës është pak a shumë i thjeshtë. Përbëhet nga llampa të vendosura në një tel. Energjia e tyre sigurohet nëpërmjet disa baterive të karikueshme nga panelet diellore dhe një perimetër sigurie.Gjatë natës, kafshët e egra afrohen për të gjetur ushqimin e tyre mes bagëtive të familjes. Sapo luanët kalojnë perimetrin e sigurisë, i ngritur nga një fill i hollë, llampat ndizen dhe zhvendosen horizontalisht në telin mbajtës duke krijuar përshtypjen e një njeriu me elektrik që lëviz. Kjo ka rezultuar efikase sepse një luan trembet. Familja e 13-vjeçarit rrëfen se që nga vënia në punë e këtij sistemi sigurie, nuk ka humbur asnjë kafshë të saj. Sistemi i tij mbrojtës u përhap me shpejtësi në të gjithë vendin, ndërkohë që së fundmi ai ishte i ftuar në Kaliforni në një forum shkencor për të prezantuar punën e tij.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
mendim shum i shkelqyer por mbi tgjitha inteligjent


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons