Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Arkivolet misterioze te vendosura ne shkemb ! prej Wed 27 Feb 2013, 19:26

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Gjate vitit 1941, një grup i ekspertëve te antikitetit kinez, duke përfshirë Liang Sicheng, Lin Huiyin, Liu dhe Chen Dunzhen Mingda,kane arritur ne Sumawan,sot Rajoni Gongxian. Keta experte tregojnë që ju shfaq papritmas para syve te tyre ne nje shkemb nje pamje e pazakontë me rreth 100 arkivole druri,te cilet ishin mberthyer e vendosur në një shkëmb 600 metra të lartë. Akoma të tjerë pane në terren. Kush i kishte vënë ato? Pse? Si i kishin bërë?

Disa arkivole dukej qe i kishin varur poshtë me litarë nga maja e malit. Të tjerë sugjeruan hipotezën se ata që kishin bërë atje direkt në shkëmb. Ende të tjerët vënë si zgjidhje edhe perdorimin e shkallëve.

Li Jing, gjatë dinastisë Yuan (1279-1368), sugjeron një version te tijin se "arkivolet janë vendosur atje larte ne shkemb per te provuar nje profeci,ato arkivole që do të bien të paret në terrenin e poshtem, do të jenë ato më me fat.

" Kjo traditëi atribuohet pakicave etnike të Bo-ve, te cilat nuk ekzistojne më,por qe se kane banuar dikur ne zonën malore përgjatë kufirit midis Sichuan dhe Yunnan. Në vitet e fundit, përkatësisht në shtator të vitit 2002, dërgesat janë organizuar për të ruajtur këtë traditë të lashtë të cilat kanë humbur tashmë gjurmët.

Në vitin 2003, studimet janë në fund. 43 arkivole janë restauruar dhe 16 te tjere u gjetën në këtë zonë. Gjatë kësaj pune, detaje të reja kanë dalë në lidhje me kulturën e mistershme të Bo. Sipas Cui Chen, Yibin kurator Muzeu, arkivolet e varura janë tre lloje. Disa janë të vendosura në sipërfaqe prej druri. Disa janë të vendosura në shpella, ndërsa të tjerët janë bllokuar thjesht në shkëmb. Një Gongxian ju mund të gjeni të gjitha tre llojet e arkivolit.


Por ende ngelet perfundimisht mister se kush ka qene qellimi i vendosjes se arkivoleve ne faqen e shkembit 600 metersh te larte,kjo ishte tradita e varrosjes se popullit te etnitetit Bo,apo atje vendoseshin parija e fisit,ndoshta ne shkemb vendoseshin ata njerez qe denoheshin pas vdekjes..?Ende asnje pergjigje per te verteten


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons