Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

inxh.marjo

avatar
VIP
VIP
Me cfare do t’i pergjigjet shkenca rreziqeve kercenuese kozmike


Renia e meteoritit ne rajonin e Celjabinskut (Chelyabinsk) ka nxitur komunitetin shkencor global per te zhvilluar sisteme te reja paralajmeruese te kercenimit kozmik. SHBA-ja synon te vendose ne Toke dhe ne kozmos disa komplekse vezhgimore. Ne Rusi, jo larg Kazanit (kryeqyteti i Republikes se Tartarstanit), do te vihet ne veprim teleskopi i ri unikal "Megatortor", i afte per te monitoruar objekte te vogla kozmike qe levizin me shpejtesi shume te larte.

Pas fluturimit te asteroidit mbi qytetin rus te Celjabinskut u shprehen shume kritika ne adrese te shkencetareve, te cilet nuk munden te paralajmeronin qasjen e tij. Njerezimi doli krejtesisht i paafte per te parashikuar rrezikun kercenues kozmik. Ky fakt i detyroi nje sere shtetesh qe te pershpejtojne zhvillimin e sistemeve te ndryshme te mbikeqyrjes se hapesires kozmike. SHBA-ja ka ndermend te leshoje ne kozmos nje teleskop te ri, te vendose ne orbite nje rrjet te tere satelitesh vezhgues dhe te krijoje nje sistem te plote monitorimi te kozmosit. Ai do te jete i bazuar ne Hawaii.

Rusia ka ne plan te lansoje nje projekt alternativ - teleskopin e ri "Megatortor". Sic vuri ne dukje Juri Nefedjev, Drejtori i Observatorit Astronomik, i cili mban emrin Engelhardt, pajisja e re do te realizoje njekohesisht monitorimin me nente objekte te posacme dhe nuk do te lere pa fokusuar asnje objekt kozmik:
- I gjithe problemi konsiston ne faktin se pajisja apo instrumenti 1-kanalesh mbulon vetem nje pjese te gjysme hemisferes se dukshme qiellore. Kurse me ndihmen e teleskopit 9-kanalesh ne do te mund te mbulojme gjithe gjysmen e hemisferes. Dhe meqenese ne do te kemi mundesi te vezhgojme ne te njejten kohe gjithe kupen qiellore, atehere cdo dukuri te shpejte kalimtare do te mund ta fiksojme patjeter.
Por efektiviteti maksimal i ketyre pajisjeve mund te arrihet vetem ne qofte se ato do te bashkohen ne nje rrjet global teresor vezhgimi. Per kete eshte mese i bindur Drejtori i Observatorit te Zvenigorodit, Sergei Barabanov:

- Sisteme te zbulimit, pikasjes se asteroideve ka ne Amerike, ne Evrope, ekzistojne edhe shume organizata nderkombetare. Kina zoteron sistemin e vet te zbulimit te trupave qiellore. Rusia planifikon te hyje ne nje sistem te tille, por ne nuk do te na pranojne si te barabarte ne te ne qofte se nuk kemi nje kapacitet mbikeqyres tonin. Prandaj ne sot po perpiqemi me te gjitha menyrat te konstruktojme teleskopet tane.

Megjithate, lufta kunder rrezikut kercenues te asteroideve nuk do te kufizohet vetem me sistemet e vezhgimit, monitorimit. Juri Nefedjev vijon:
- Deri tani po vazhdojne debatet per kete. Ekzistojne disa opsione per shkaterrimin e asteroidit dhe moslejimin e renies se tij ne Toke. Varianti i pare: hedhja ne ere e asteroidit thjesht me ndihmen e nje mbushje berthamore ose ne ndonje menyre tjeter. Nje skenar i tille aktualisht nuk mund te merret ne konsiderate per vete faktin se fragmentet e asteroidit te shperthyer do te shkaktojne gjithashtu mjaft probleme ne Toke. Varianti i dyte: prane asteroidit te rrezikshem pozicionohet nje aparat kozmik, i cili me forcen e vet terheqese do te ndryshoje orbiten e tij. Kjo do ta beje asteroidin te anashkaloje Token gjate fluturimit te vet hapesinor.

Ne te njejten kohe Juri Nefedjev vuri ne dukje se shkenca bashkekohore nuk eshte ende ne gjendje per t’i zbatuar keto projekte. Prandaj detyra prioritare sot per sot eshte krijimi i sistemit te paralajmerimit ne kohe te kercenimeve potenciale qe mund te vijne nga qielli.(zeri i Rusise)

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Tema kalon te kategoria e Astronomis


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
eh medet e kto shkenctaret sja paskan haberin hic mduket ktyre gjerave kot lodhen


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons