Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Konfirmohet prania e ujit ne hene prej Tue 26 Feb 2013, 14:08

inxh.marjo

avatar
VIP
VIP
Konfirmohet prania e ujit ne hene


Eshte konfirmuar zbulimi i 'nje sasie te konsiderueshme uji' ne mostrat e shkembinjve te mbledhur nga astronautet ne misionin Apollo. Zbulim qe ve ne dyshim teorine sesi eshte formuar hena, sipas shkencetareve.
Eshte qe ne epoken e misionit te pare te Apollos qe shkencetaret mendojne se hena eshte formuar pasi nje trup qiellor me madhesine e Marsit u bashkua perfundimisht me token, duke formuar keshtu ate qe ne e quajme 'hene'.
Ky lloj procesi, sipas shkencetareve, ka projektuar ne hapesire hidrogjenin, elementin thelbesor per formimin e ujit. Por nje studim i ri sugjeron se ky lloj skenari eshte i mundur duke pasur parasysh sasine e ujit te gjetur ne shkembinjte henore te mbledhura ne siperfaqen e henes qe ne fillim te viteve '70 me misionet e Apollo 15, 16 dhe 17.
Kur flitet per uje, shkencetaret nuk flasin per nje gjendje te lenget, por per hidrosil, nje element kimik qe perfshin hidrogjenin dhe oksigjenin, pra elementet e ujit. Studime te se kaluares tregojne se elementet qe formojne ujin mund te kene arritur ne hene nga burime te jashtme pas ftohjes se kores se henes.
Ererat diellore, meteoritet dhe kometat jane pare si agjente te mundshem mbartes. Por gjithsesi, kjo nuk shpjegon gje per sasine e ujit te gjetur ne mostrat e misioneve te Apollos, kane deklaruar shkencetaret.
Meqenese hidrosili gjendet ne thellesi te mostrave te mbledhura, shkencetaret kane eleminuar teorine e ererave diellore. Ndikimet nga asteroidet dhe kometat do te kishin sjelle uje me ne thellesi, por kjo nuk do te ishte ne kushte perfekte sic kane mundur te vezhgojne shkencetaret, sepse perberja e saj do te kishte ndryshuar si pasoje e temperaturave te larta.
Gjurmet e hidrosilit jane gjendur ne cdo shkemb ne misionet e Apollos, i cili sugjeron se uji nuk gjendet vetem ne nje pike te siperfaqes. Kerkimi i ri duket se pergenjeshtron kerkimet e meparshme, por duhet te kemi parasysh se mjetet e viteve '70 dhe '80 nuk ishin kaq te sakta dhe moderne sa jane sot.

2 Re: Konfirmohet prania e ujit ne hene prej Tue 26 Feb 2013, 17:32

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Tema kalon te kategoria e Astronomis


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

3 Re: Konfirmohet prania e ujit ne hene prej Wed 27 Feb 2013, 13:26

inxh.marjo

avatar
VIP
VIP
e di tani po e kaloj $EB@$TJ@N

4 Re: Konfirmohet prania e ujit ne hene prej Thu 28 Feb 2013, 13:16

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
interesante kjooo po tket uj i bie qe tket e ajer e jet po se besoj se eswht e mundur dicka e tille


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

5 Re: Konfirmohet prania e ujit ne hene prej Thu 28 Feb 2013, 13:30

inxh.marjo

avatar
VIP
VIP
eshte e mudner po atje dimri eshte shume i ftohte . dhe ene se ka uje nuk od te thote se ka oksigjen kure te kete peme pastaj po

6 Re: Konfirmohet prania e ujit ne hene prej Thu 28 Feb 2013, 18:45

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
@inxh.marjo shkruajti:eshte e mudner po atje dimri eshte shume i ftohte . dhe ene se ka uje nuk od te thote se ka oksigjen kure te kete peme pastaj po
Inxhi Mario nga se perbehet uji?


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

7 Re: Konfirmohet prania e ujit ne hene prej Sat 02 Mar 2013, 11:08

inxh.marjo

avatar
VIP
VIP
e di se nga per behet uji ne hidrogje dhe oksigjen por eshte shumeeeee i paket se nqs e keni lexuar ato kane marre disa grimca kristali qe verteton qe ka uje .

8 Re: Konfirmohet prania e ujit ne hene prej Sat 02 Mar 2013, 11:13

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
@inxh.marjo shkruajti:eshte e mudner po atje dimri eshte shume i ftohte . dhe ene se ka uje nuk od te thote se ka oksigjen kure te kete peme pastaj po
e kam parasysh kte po mesa kam degju thon se marsi esht planet i ngroht jo i ftoht


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

9 Re: Konfirmohet prania e ujit ne hene prej Sat 02 Mar 2013, 18:06

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
@inxh.marjo shkruajti:e di se nga per behet uji ne hidrogje dhe oksigjen por eshte shumeeeee i paket se nqs e keni lexuar ato kane marre disa grimca kristali qe verteton qe ka uje .
ok e kuptoj po je shprehur gabim me siper, pasi nuk do te thot qe po nuk pati pem nuk ka jet, ashu si dhe en tok jeta si fillim lindi ne uj dhe duke evoluar kaloi ne tok dhe nuk lindi direkt ne tok


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

10 Re: Konfirmohet prania e ujit ne hene prej Sun 03 Mar 2013, 18:25

inxh.marjo

avatar
VIP
VIP
e kuptoj tek po e lecoja e pash qe ishin disa gjera pa kuptim.0 ju kerkoj ndjese per informacionin e gabuar

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons