Forumi Kuq E Zi
Si te vendosim titrat ne nje film? Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Si te vendosim titrat ne nje film? Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Si te vendosim titrat ne nje film? Empty Si te vendosim titrat ne nje film? prej Mon 25 Feb 2013, 13:45

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Në këtë tutorial do të ju tregoj se si ti futni titrat në film, pra ti shikoni të dyja së bashku pa bartur titra me vete me formatin .srt .sub etc, pra ti keni titrat të integruara në filmin tuaj.

Për ta bër këtë të mundur ju duhen disa aplikacione të thjeshta dhe të vogla, ku kan më së shumti 1MB, dhe subtitle/titrat e filmit.


Kodi:
VirtualDub--> http://www.virtualdub.org/download.html

VobSub-->  http://www.afterdawn.com/software/video_software/subtitle_tools/vobsub.cfm

xVid-->  http://www.xvid.org/Downloads.15.0.htmlI shkarkoni që të tre.

VirtualDub nuk ka nevoj të instalohet, sepse vëtëm duhet të ja bëni extract dhe e hapni dosjen me emrin virtualdub.exe
Ndersa ato dy programet tjera duhet te instalohen.

KUJDES!
Kur bëni instalimin e programit VobSub duhet të keni kujdes se a jan selektuar të gjitha PLUGINS qe jua kërkon gjat instalimit si në foton e më poshtme.

Si te vendosim titrat ne nje film? 3-02-210

Po ashtu kur vini tek hapi si në foton e më poshtme,aty duhet ta gjeni lokacionin se ku keni bër extract programin e më hershëm më emrin VirtualDub,pra selektoni atë lokacion dhe vazhdoni next,dhe përsëri NEXT.

Si te vendosim titrat ne nje film? 3-02-211

Nëse diqka nuk shkon në rregull provoje edhe një her ta instalosh programin që përmenda tani:VobSub me të njëjten mënyrë që ju tregova.

Tani shkoni tek lokacioni/folderi ku keni bër extract VirtualDub,dhe hapni file-n me emrin VirtualDub.exe,dhe veproni si në foton e më poshtme.

Pra së pari e hapni programin dhe shkoni tek Opsioni VIDEO që e keni lart,dhe merrni filmin që dëshironitë ja vendosni titrat.

Si te vendosim titrat ne nje film? 3-02-212

Pasi ta keni vendosur filmin duhet të vazhdoni me hapat e më poshtëm.

Si te vendosim titrat ne nje film? 3-02-213


Kur të klikoni OPEN ju duhet ti gjeni titrat e filmit që zgjodhet më heret dhe vendosët në program,tek hapi i mësipërm që sa po përfunduam.
Po sa ta përfundoni,Shtypni gjithë katrorët me OK.


Si te vendosim titrat ne nje film? 30220011

Kurse tani te i njejti program që ishim më heret klikoni në VIDEO si në foton e më poshtme veproni ashtu.


Si te vendosim titrat ne nje film? 3-02-216

Kur të klikoni COMPRESSION duhet ta zgjidhni njërin prej CODECAVE në listen e më poshtme,ju duhet të zgjidhni të fundit dhe veproni si në fotot e më poshtme.


Si te vendosim titrat ne nje film? 30220010

Kur ta përfundoni këtë hap,ktheheni te programi i më parshëm dhe veproni si në foto.

Si te vendosim titrat ne nje film? 3-02-215

Dhe hapi i fundit është që ta ruani filmin me përkthim të integruar brenda tij.
Veproni si në foto.

Si te vendosim titrat ne nje film? 3-02-214


Dhe ky është përfundimi

Si te vendosim titrat ne nje film? 19685810

Duhet të keni durim sepse deri sa të bën kompresimin në AVI mund të zgjat me 1 deri në 2 orë varësisht gjatësia e filmit.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons