Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Ne te katerta anet e botes ndodhin disa fenomene natyrore te jashtezakonshme Ja cilat jane disa prej tyre.
Bota është e mbushur me kuriozitete. Ane e mbanë botes, nga një shtet tek tjetri, nga një oqean ne tjetrin ndodhin gjera te jashtëzakonshme dhe shpesh te pabesueshme. Ja 10 prej tyre, te shoqëruara edhe me foto.

1. Batica e kuqe. Ajo krijohet kur algat grumbullohen shpejt ne breg te detit. Disa mund te jene te padëmshme, por mund te ketë edhe nga ato qe mund te jene vdekjeprurëse për jetën nënujore për shkak te toksinave te shumta. Kina preket shpesh nga ky fenomen.

2. Tornadot e zjarrit. Njihen zakonisht me emrin Firenados dhe ndodhin gjate rënies se zjarrit neper pyje.

3. Stuhia e rërës. Haboobs-et (term arab) janë stuhi rëre qe ndodhin zakonisht neper shkretëtira.

4. Fairy Fires. Ato njihen ndryshe edhe si “zjarri magjik”. Ky fenomen vjen si rezultat i bioluminishencës natyrale te myshqeve qe ndodhen tek drurët.

5. Basaltet ne kolona. Këto kolona hekzagonale janë krijuar nga ftohja e shpejte e llavës. Gjenden ne Islande, Gjermani dhe ne Ishujt Feroe.

6. Ylberi i zjarrte. Ky ylber është një fenomen optik i shkaktuar nga kristalet e akullta neper re. Piklat ne te vërtete janë kristale akulli horizontale te cilat reflektojnë dritën ne mënyrë homogjene duke krijuar “rrudha” shumëngjyrëshe.

7. Retë “me pupla”. Ky fenomen mund te krahasohet me formën qe merr qumështi kur hidhet ne një filxhan me çaj.

8. Lëvorja ylber. Lëvorja eucalyptus mund te ketë një shumëllojshmëri ngjyrash. Pema e ka origjinën ne Filipine, por kultivohet edhe ne France.

9. Gropat (vrimat) blu. Këto gropa janë krijuar nga guvat nënujore. Marrin ngjyre blu te erret kur thellësia është shume e madhe. Gropa te tilla ka ne Egjipt dhe Karaibe. Me e thella ndodhet ne Bahamas dhe quhet gropa “Dean”.

10. Briniclat. Ato janë disa stalaktite akulli qe krijohen ne det. Për here te pare ky fenomen u vu re ne 2011-ën. (marre nga Gentside)


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
6. Ylberi i zjarrte. Ky ylber është një fenomen optik i shkaktuar nga
kristalet e akullta neper re. Piklat ne te vërtete janë kristale akulli
horizontale te cilat reflektojnë dritën ne mënyrë homogjene duke krijuar
“rrudha” shumëngjyrëshe.
kam deshir qe njeher ne jeten time te shoh ket dukuriiii


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons