Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Gjenden mbetjet e nje monstre gjigande ne ujerat e nje liqeni misterioz

Mbetje te panjohura te nje krijese gjigande jane gjetur ne liqenin Labynkyr, pas zhytjes se pare qe eshte bere ne kete liqen.
Dymbedhjete zhytes u perballen me legjendat e montrave dhe me temperaturat shume te ftohta te dimrit ne nje aventure qe mund te futet ne librin Guinness te Rekordeve.
Duke perdorur nje skaner nenujor, ata zbuluan nje nofull dhe mbetjet skelektike te atij qe mund te jete "Djalli" shume i njohur dhe qe fillimisht eshte raportuar nga banoret e zones ne shenkullin e 19.
Akademiket e Rusise, thone qe raportimet per nje monster ne Liqenin Labynkyr jane me te hershme se sa monstra e Loch Ness-it ne Skoci.
Liqeni ne Yakutia, eshte pare soi nje prej liqeneve me misterioze ne bote, pasi edhe ne temperatura qe shkojne -60o, ujerat e tij nuk ngrijne plotesisht. Shkencetaret nuk kane arritur ta shpjegojne kete fenomen.
Liqeni eshte mesatarisht 52 metra i thelle, por ka nje ndarje te mistershme nenujore qe arrin deri ne 80 metra.
Hera e pare qe eshte arritur nga njerezit ne fundin e liqenit, temperatura e ajrit ishte -42o dhe temperatura e ujit 2o.
Raportime me te hershme pretendonin qe zhytesi rus, Dmitry Shiller, lider i Russian Georgraphical Society Underwater Research Team, dhe koleget e tij e arriten fundin e liqenit dhe u kthyen ne siperfaqe dhe qe atje poshte nuk kishin gjetur asnje shenje te monstres legjendare.
"Dmitry Shiller nuk ka gjetur asnje monster, por ka filmuar fundin e liqenit dhe ka mbledhur mostra te flores se liqenit." - tha nje zedhenes.
Por me vone me pas, u deklarua qe ekipi kishte gjetur nje skelet gjigand, duke perdorur nje skaner nenujor. Megjithate nuk u dhane detaje.
Gjeologu Viktor Tverdokhlebov shkruan ne lidhje me "Djallin": "Ka patur nga hipotezat me te ndryshme ne lidhje se cfare krijese mund te jete ky monster; nje heshte gjigande, nje zvarranik relik, apo nje amfib. Ne nuk kemi arritur te provojme apo te hedhim poshte keto versione... ne arritem te gjenim mbetje te nofullave dhe skeletit te nje kafshe gjigande."
Kjo zhytje besohet se eshte zhyrja e pare dimerore ne nje liqen natyror ne kete pjese te Siberise, qe njihet edhe si Poli i te Ftohtit.
Liqeni ndodhet ne te njejtin distrikt si Oymaykon, vendi ku jane rejistruar temperaturat me te ftohta ne bote ne nje qytet te banueshem.
Zhytesit presin te kerkojne te hyjne ne librin Guinness pasi jane te paret qe jane zhytur ne dimer ne nje liqen ne nje rajon kaq te ftohte.
Zhytja u be me kerkese te Yakutia State University ne menyre qe te filmohej fundi i liqenit dhe te mblidheshin mostra te ujit, flores, dhe faunes.
Kjo eshte zhyrja e pare ne fund te ketij liqeni qe ndodhet ne nje lartesi prej 1.020 metra nga niveli i detit.

Shumica e zhytesve, ashtu si edhe Shiller ishin nga Tatarstan.

Raportime te "Djallit" dhe lidhjet nenujore me liqene te tjera i kane intriguar prej shume koheh shkencetaret dhe vizitoret e rralle te Liqenit Labynkyr.
Testet hidrolokatore te bera nga shkencetare kane gjetur 'objekte shume te medha nenujore'.
Mendohet se do te behen kerkime te metejshme.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
interesante zbulim interesant


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
shum interesant


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons