Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Në Kanada mungon graviteti...! prej Wed 06 Feb 2013, 16:38

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Prej më shumë se 50 vjetësh shkencëtarët po përpiqen të zbulojnë se përse në një pjesë të madhe të Kanadasë e sidomos në Hudson Bay, graviteti është më i dobët. Fenomeni për herë të parë është zbuluar në vitin 1960 kur ishte matur graviteti i fushës së planetit të Tokës. Janë dy teori që përpiqen ta shpjegojnë këtë fenomen. Teoria e parë përqendrohet në procesin që quhet konveksion e ai zhvillohet në koren e Tokës Koren e përbën shtresa e magmës e cila gjendet ndërmjet 100 dhe 200 kilometra nën sipërfaqe. Magma është tepër e nxehtë dhe vazhdimisht shpërthen, ngrihet e ulet për të krijuar rryma konveksioni. Konveksioni tërheq pllakat kontinentale të tokës poshtë dhe kjo e zvogëlon masën e këtij rajoni dhe për pasojë ka gravitacion të pakësuar. Teoria e re merr para sysh pllakën e akullt e cila ka mbuluar pjesën më të madhe të Kanadasë tashme dhe pjesën veriore të SHBA. Pllaka e trashë më shumë se tre kilometra ka mbuluar këtë rajon, ndërsa rajoni Hudson Bay ka qenë i trashë pothuaj katër kilometra. Ka qenë relativisht e rëndë dhe e ka shtyrë Tokën për poshtë e në periudhën prej 10 mijë vjetësh është shkrirë gradualisht dhe para 10 mijë vjetësh është zhdukur tërësisht. Këto ndryshime më ngadalë po kthehen në gjendjen e parë dhe për pasojë është ky fenomen. Megjithatë, disa teori të reja tregojnë se gravitacioni i zvogëluar është rezultat i dy teorive e parashihet që brenda pesë mijë vjetësh ky fenomen në atë rajon mund të zhduket tërësisht.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Në Kanada mungon graviteti...! prej Sun 10 Feb 2013, 12:16

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
si ka mundsi gjith ai vend qe esht ai tmungoj dicka e tille


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons