Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 5 e 5]


1 Thenie Dashurie... prej Sat 07 Jan 2012, 14:40

Vizitor

avatar
Vizitor
First topic message reminder :

Gjuha e dashurise eshte nje gjuhe sekrete dhe shprehja e saj me e larte eshte nje perqafim i heshtur.

121 Re: Aforizma per dashurine. prej Sun 03 Feb 2013, 08:10

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Dashuria eshte nje nder te paktat gjera ne jete qe zgjat .


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

122 Re: Aforizma per dashurine. prej Thu 07 Feb 2013, 10:59

shaban cakolli

avatar
Antar Special
Antar Special
dashuria eshte here mjalte,her pelim

123 Re: Aforizma per dashurine. prej Thu 07 Feb 2013, 12:29

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Nëse rrezikon mund të humbasësh, nëse nuk rrezikon ke humbur gjithësesi


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

124 Re: Aforizma per dashurine. prej Thu 07 Feb 2013, 13:17

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Mos jeto per te kaluaren ajo ka qen dikur Mendo per te ardhmen ajo vjen shum shpejt

Është e pamundur të mos dashuroj kur egziston ti

Kur në zemer mungon dashuria, gjithçka tjetër bëhet e parëndesishme

Zemra është pasuri, që as nuk shitet, as nuk blehet por dhurohet

Fjalët e dashurisë, të cilat janë gjithmonë të njëjta, marrin shijen e buzëve prej nga dalin

Të besosh është fuqia e dytë, sepse e para është të duash..!!

Bukuria mbetet vetëm një skicë, është karakteri ai që e bën një person të jetë një kryevepër

Ka persona të cilët që nga koha që i njeh, nuk do pushosh së dashuri kurrë…sepse gjenden në atë kënd të zemrës…

Dashuria është pëlhurë që e thuri natyra, ndërsa fantazia e zbukuroi me qëndisje..!

Dashuria nuk zgjedh, madhështinë, racën, ngjyrën, fenë, moshën, Dashuria zgjedh zemrën

Dashuria është si floriri, që s’i humbet vlera asnjëherë

Pak rëndësi ka vlera e dhuratës, rëndësi ka kush të ka kujtuar

Në dashuri të kesh, nuk është asgjë, të shijosh është e tëra.

Dhuroji asaj që dashuron, krahë për të fluturuar, rrënjë për ty kthyer, motive për të qëndruar

Fjalët e mira janë të shkurtëra dhe të lehta të thuhen, por jehona e tyre është e përjetshme

Dashuria dhe dëshira janë dy gjëra të ndryshme: jo gjithçka që duam mund ta dëshirojmë dhe jo gjithçka që e dëshirojmë mund ta duam.

Truri i dashuruar ,s’ka kohë për të menduar


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

125 Re: Aforizma per dashurine. prej Fri 08 Feb 2013, 03:42

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Je endrra qe shoh c'do nate...
je mendimi qe me ndjek c'do hap...
je frymezimi qe me sjell ne jete...
je dashuria ime e vertete...
dashuria ime per ty s'ka fund...


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

126 Re: Aforizma per dashurine. prej Fri 08 Feb 2013, 03:42

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Mbi nje cop leter
po nis edhe po shkruaj
te gjitha ato qe bashke i perjetuam
kur gjithcka kishte nje tjeter kuptim
ku dhe puthjet tona s'kishin mbarim...
kur e gjithe bota ishte nje
kur ishim bashke ne te dy

He mendo nje here
sa puthja qe u dhan
sa premtime qe u ban
si triumfues ne dashuri
ishim une edhe ti

Po ti gjithcka e harrove
cdo gje e pergenjeshtrove
sa e pa shpirt paske qenete duash dike me nje ndjenje te rrem

Kur fjala te dua
per ty ishte nje ndjenje momentale
jo nje ndjenje e paster e jetes reale .
Ne ditet e sotme eshte
me mir te besosh tek mosbesimi
dhe jo tek dashuria edhe njerzimi .

Si te vdekur jetojm
Ku edhe vet dashuria pergenjeshtrohet
Ku te jetuar vdesim
Ku gjithcka harrohet e harrohet ....


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

127 Re: Aforizma per dashurine. prej Fri 08 Feb 2013, 03:42

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Dikur ndodhi nje cudi nje engjell dhe nje djall rane ne dashuri.
Ish dashuria qe habiti!
Gjithe boten se bashkoj qiellin dhe token, Zoti tundi qiellin, djajte
tunden token, por ata nuk u ndane dhe sot e kesaj dite bashke jane....Smile


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

128 Re: Aforizma per dashurine. prej Fri 08 Feb 2013, 03:42

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Ndoshta eshte budallallek te qash per dike, por eshte e mrekullueshme te
mendosh qe lotet mund te thone ate qe fjalet s'e thone dot kurre!


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

129 Re: Aforizma per dashurine. prej Fri 08 Feb 2013, 03:43

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
FORCA NJERI ZBUTE ZEMREN TENDE,
E SHNDEROJI BRENGAT NE HARE,
BEHU SYPATREMBUR KUR TE KAPLON FRIKA!
JEPI VETES FORCE!
FRESKOJE SHPIRTIN TEND ME BINDJE TE PA LUHATSHME,
DHE SHUAJE PRUSHIN E ZEMRES SE NDEZUR ME UJIN E BESIMIT!
LARGOJE O NJERI PREJ VETES MERZINE E PIKELLIMIN,
LESHO MBI SYTE E TU TE FRIKSUAR VEC SIGURI,
MBI SHPIRTIN E SHQETESUAR QETESI,
E HAPI DYERT E ZEMRES VEC PER DASHURI,
FORCA O NJERI ME SHPEJTESI...!!
VEPRO SOT SE NESER ...
JE A S'JE SE DI...


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

130 Re: Aforizma per dashurine. prej Fri 08 Feb 2013, 21:06

shaban cakolli

avatar
Antar Special
Antar Special
sec me mori etja
shkova krua me krua
smund e shuaj etejen
as kund tjeter
pos ne buzet tua

131 Re: Aforizma per dashurine. prej Sat 09 Feb 2013, 09:25

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Lukrecie: “Ti Venerë, je e vetmja mbretëreshë e gjërave
të natyrshme. Pa ty asgjë nuk ngritet në mbretërinë e gjallë hyjnore,
dhe asgjë nuk bëhet e dashur dhe joshëse. Nëpër të gjitha malet dhe
detnat, nëpër të gjithë lumenjët e shpejtë, çerdhet zogjësh dhe lugina
me bar të shtrirë, ti i dridhë krejt gjoksat me dashuri të ëmbël dhe të
gjitha i çon kah lloji i vet të vazhdojnë rasën e tyre me epshin e
ndezur. Se në sythin e pranverës, kur kopeja e ngazëllyer kërcen nëpër
kullosa të blegruara, e lumenjët e rrëpirtë buqisin, dhe gjithçka
gëzueshëm niset pas teje, të xhindosur nga magjia.

Niçe në këtë
mënyrë i shpreh dashurisë lavdi: Dans le véritable amour c’est l’âme qui
enveloppe le corps ( Në dashurinë e vërtetë shpirti e mbështjellë
trupin).

Platoni: “Kë dashuria nuk e prekë, ai ecën nëpër errësirë”.

Santajani:
“Gjithçka ideale e ka bazën në natyrë; krejt nga natyra shndërrohet në
ideal. Dashuria mos t’i turpërohet prejardhjes së saj, e epshi le të
heshtë, po qe se nuk ngritet në besnikri dashurore.”Laplas: “Gjithçka duhet të vdes, vetëm dashuria i
largohet vdekjes. Me lindje ajo i kapërcen varret dhe greminën e
vdekjes. Sesa e shkurtë duket ajo kur vijnë dëshprimet e hidhura, e sa e
madhërishme është nga këndëvështrimi i gjithë botës! Përfundimisht,
sesi ajo shpëton një pjesë tonën nga shkatërrimi e prapë brengosshëm
ruan jetën tonë në rinin dhe fuqinë e fëmijës sonë!
Pasuria jonë
është vetëm lodhje, e jeta jonë është vetëm zjarr që shuhet. Por,
dashuria e ngroh zemrën me ngushllim të pashprehur, dhe atë më shumë kur
të ipet, sesa kur të merret. Krejt tjerat janë hiçësi. Për këtë arsye
le ta ruajm dashurinë!

Burger: “Ju, o të ditur,
që keni njohuri të gjëra e të thella, që nëpërmejt një meditimi të gjatë
dini, kur dhe si gjithçka çiftohet në natyrë, dini psenë e gjithë
këtyre dashurive, të gjithë këtyre bashkimeve seksuale; ju o të urtë të
shquar, mos ma fshihni, ju lutem! Hetoni në mendjen tuaj të mprehtë dhe
thomëni ku, kur dhe si më ndodhi të dashuroj, pse dashurova?”Konfucie: “Pa dashuri nuk do të ketë kurrfarë
marrëdhënie personale, pa respekt nuk do të ketë kurrfarë marrëdhënie të
ndershme. Kështu dashuria dhe respekti janë themele të sundimit.

Spinoza:
“Amor est titillatio, concomitante idea causae externae” – “Dashuria
është ngacmim, e shoqëruar me idenë e një shkaku të jashtëm”.

Shakespeare: “Who ever lovd, that lovd not at first sight?”- “Kush ka dashuruar ndonjëherë, po qe se nuk është dashuruar në shikim të parë?”

Shopenhauer:
“Çdo dashuri, sado qiellore që të duket, në të vërtetë i ka rrënjët në
instiktin seksual, madje është përherë e për të gjithë një shtytje
vendimtare seksuale, e veçant dhe e përcaktuar në mënyrë të përafërt, e
individualizuar në kuptimin më të rreptë.”

Osho: “Dashuria dhe meditimi është parolla ime. Dashuroni dhe meditoni. Meditoni dhe dashuroni.”


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

132 Re: Aforizma per dashurine. prej Sat 09 Feb 2013, 09:26

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Ai qe s'di asgje, nuk dashuron asgje. Ai qe s'mund te beje asgj, nuk kupton asgje.
Ai qe nuk kupton asgje eshte i pavlefshem. Por ai qe kupton, ai edhe dashuron, edhe shikon...
Sa
me shume njohje te jete grumbulluar per nje gje, aq me e madhe eshte
dashuria... Kushdo qe imagjionon se te gjitha frutat piqen ne te njejten
kohe me luleshtrydhet nuk di asgje per vreshtat


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

133 Re: Aforizma per dashurine. prej Sat 09 Feb 2013, 09:26

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Me keq ne jete eshte te jeshe asgje ne syte e asaj qe per ty eshte gjithcka .


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

134 Re: Aforizma per dashurine. prej Sat 09 Feb 2013, 09:26

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Dashuria e rejshme bjen hidherime e jo lumturime .


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

135 Re: Aforizma per dashurine. prej Sat 09 Feb 2013, 11:34

Almita

avatar
Antare i ri
Antare i ri
Dashuria eshte pjes perberse e jetes, pa te cilen eshte veshtire te
jetohet.Dashuria eshte nje e mire, po ne coft se e perdorim ashtu siq
eshte pa manipulime pa interesa te veqanta.Per te folur lidhur me
dashurin na duhet kohe e gjate,na duhet te flasim edhe per degzimet e
saja, po per te mos u thellua me shume ketu do jap mendimin time:Te
dashurosh pa interes eshte dashuri e perjetshme,po dashurove me nje
qellim kjo eshte jeteshkurter.Nder gjerat qe dua te cek te cilat nuk
duhen te mirren ne dashuri jane:dashuria me interes matrijal,te
dashurosh se ndjen dhembje per ate njeri
dhe se duhet ta
dashurosh.Njersit kane mendime te ndryshme me kete qe une ceka ndoshta
do kishit shtuar dicka po mua ma merr mendja qe keto jane tri gjerat me
kryesoret qe nuk duhet ti perdorim ne dashuri.
Po mos te harroj se dashuria nuk blihet po fitohet.

136 Re: Aforizma per dashurine. prej Sat 09 Feb 2013, 15:36

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Dashurija eshte nje det qe çdo kush mund te zhytet, por ai qe sdi not mund dhe te mbytet.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

137 Re: Aforizma per dashurine. prej Sat 09 Feb 2013, 15:36

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Ne fillim te dashurise dashnoret flasin per te ardhmen, e kur ajo eshte ne fund, flasin per te kaluaren.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

138 Re: Aforizma per dashurine. prej Sat 09 Feb 2013, 15:36

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
dashuria eshte parajsa ku dashurohen demonet dhe ferri ku vuajn engjejt


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

139 Re: Aforizma per dashurine. prej Sat 09 Feb 2013, 15:36

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Aty ku shkojne syte vullnetarisht, atje shkon edhe zemra, as kembet nuk
vonojne per t´iu bashkangjitur. (Carlo Dossi)


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 5 e 5]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons