Forumi Kuq E Zi
Google: Po fitojmë “luftën” me Apple  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Google: Po fitojmë “luftën” me Apple  Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Google: Po fitojmë “luftën” me Apple  Empty Google: Po fitojmë “luftën” me Apple prej Sun 20 Jan 2013, 11:37

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Google: Po fitojmë “luftën” me Apple  205958_561963150481777_2134293924_n
Google: Po fitojmë “luftën” me Apple


“Po fitojmë betejën tonë me Apple”. Ky është vlerësimi i Eric Schmidt, presidenti i Google që në një intervistë për revistën ekonomike “Bloomberg” dha të dhëna, që sipas tij, tregojnë gjithnjë e më shumë fitimin e terrenit ndaj gjigantit tjetër amerikan të teknologjisë.

Dhe “lufta” mes dy kompanive amerikane është zhvendosur në tregun e telefonisë celulare. Apple në vitet e fundit ka dominuar këtë treg falë risisë iPhone dhe sistemit të operimit iOS. Por tendenca në vitin 2012 tregoi për një braktisje të “Mollës” nga ana e klientëve dhe dyndje të tyre drejt sistemit Android të Google.

“Çdo ditë aktivizohen mesatarisht 1.3 milion sisteme android, e përkthyer në thuajse gjysmë miliard në vit dhe përqindjet në treg tashmë janë në favorin tonë”, thotë Schmidt.

Në fakt, numri një i Google bazohet tek të dhënat e publikuar së fundmi nga revista e studimit të tregjeve Gartner. Sipas kësaj reviste, në 3 mujorin e fundit të vitit 2012, 72 përqind e telefonave të shitur, mbartnin sistemin Android dhe vetëm 14 përqind iOS e Apple.

Schmidt në analizën e tij bën edhe një krahasim duke paralelizuar konkurencën mes kompanisë së tij dhe Apple me atë mes Apple dhe Microsoft 20 vite më parë. Tregu i pakët i kompjuterave në ato vite ishte i dominuar nga Apple, por Microsoft dalëngadalë revolucionarizoi këtë shërbim duke ofruar sisteme kompjuterikë që mund të bliheshin nga një shtresë më e gjërë.

E njëjta taktikë po aplikohet tani edhe nga Google me Android-in e saj. Kompania ofron falas këtë sistem për të gjithë përdoruesit, dhe fitimet mbërrijnë vetëm nga palë të treta të interesuara për reklamim apo për shpërndarje të shërbimeve të tyre nëpërmjet këtij sistemi.

Sigurisht në bazë të këtyre të dhënave Apple duhet të frikësohet, e pse jo ndoshta të ndryshojë dicka, megjithëse në Wall Street vlerësohet si kompani më e vlefshme se Google dhe Microsoft të marra së bashku.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
e ke fitu se google esht i perdorshem nga tgjith


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons