Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Rusia, në Hënë me 50 vjet vonesë prej Sun 20 Jan 2013, 11:30

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Rusia, në Hënë me 50 vjet vonesë

46 vjet pasi humbi betejën për dërgimin e njeriut të parë në Hënë, Rusia planifikon të “barazojë” llogaritë me SHBA-në, duke dërguar në satelitin e vetëm të Tokës një robot në vitin 2015.

Rusia, e cila krenohet me faktin se vendosi për herë të parë një njeri në hapësirë në vitin 1961, kur Juri Gagarin u shndërrua në një hero kombëtar duke fluturar në orbitën e planetit, u la pas nga programi hapësinor i NASA-s në luftën më prestigjioze, atë të dërgimit të një njeriu në Hënë, me Neil Armstrong që u shndërruar në njeriun e parë që shkeli sipërfaqen e një trupi jashtëtokësor në 1969-n.

Moska zyrtare u kundërpërgjigj në atë kohë duke zbarkuar një sondë eksperimentale në Hënë në vitet 1970, por që prej atëherë, projekti i eksplorimit hënor nga Rusia nepermjet zbarkimeve eshte nderprere.

Aktualisht, siç informuan mediat ruse, është drejt përfundimit një robot i specializuar që ashtu si Armstrong pothuajse pesë dekada më parë, do të jetë në gjendje të lëvizë dhe të grumbullojë kampione nga sipërfaqja e satelitit të Tokës, të cilat do të studiohen më pas nga shkencëtarët rusë.

Vizitat e mëparshme ruse në Hënë janë bërë vetëm me sonda që kanë arritur të grumbullojnë kampione dhe fotografi, por që nuk kanë pasur aftësi lëvizjeje.

Së fundmi, Rusia ka përjetuar disa zhgënjime me programin e saj hapësinor, përfshi një satelit me drejtim Marsin, që përfundoi i shkatërruar në Tokë pas lëshimit në 2011-n.

Megjithatë, besohet se qëllimi kryesor i Rusisë është që brenda vitit 2020 të bëjë bujë, duke dërguar njeriun e parë në një planet që nuk është Toka, në planetin Mars.

Për këtë projekt, ish-presidenti Dmitry Medvedev aprovoi një fond prej 70 miliardë dollaësh, që do të përdoret për të financuar projekte të ndryshme midis viteve 2013-2020.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Rusia, në Hënë me 50 vjet vonesë prej Fri 25 Jan 2013, 15:25

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
ouuuuuu pasi vdesin tgjith do ta bejn ruset ket gje interesante


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons