Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 A jane engjejt te vertete? prej Sun 20 Jan 2013, 10:21

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


A jane engjejt te vertete?


Imazhe engjejsh na rrethojne gjate gjithe kohes. Ato shfaqen neper piktura, figurina, bluze, dhe mbi pothuajse cdo gje ne ditet e sotme.
Engjejt shfaqen ne fe te ndryshme; ne fene Islame engjejt thuhet se jane te perbere prej drites. Versionet fillestare te engjejve nuk kishin gjini; me pas engjejt Kristiane thuhet se ishin meshkuj te gjate dhe me trup te rregullt me tipare te buta.
Fjala 'engjell' mund te gjurmohet tek fjala Greke 'angelos' qe ne gjuhen Hebree do te thote 'percjelles mesazhi'. Ndonjehere engjejt nuk duken fare, por ato kuptohet qe kane qene ne nje vend nga veprimet e tyre. Nese dika e mire, e papritur dhe e pashpjegueshme ndodh, shpesh supozohet te kete qene rezultat i veprimeve te engjejve.
Engjejt me te cilet njerezit jane me shume familjare jane engjejt Kristiane, qe e kane origjinen ne Testamentet Hebree. Kisha Katolike i ka kushtuar shume rendesi pershkrimit dhe zhvillimit te nje hierarkie engjejsh.
Ne Kristianitet dhe Islam, engjejt pergjithesisht kane funksionin e mesazhereve te Zotit (shumica e te cileve shpallin lidhje dhe vdekje), por ne kohet moderne funksioni i tyre eshte me shume si guardiane. Ne fakt, fjala 'engjell' perdoret per te pershkrur cdo hero apo mireberes. Engjejt thuhet se u shfaqen njerezve ne kohe nevoje; apo here te tjera ato jane ndjere si prezenca konfortuese por qe nuk duken.
'Engjejt e Vertete'
Duke lene menjane qindra vjet spekulime teologjike ne lidhje me engjejt, asnje nuk di nese ato ekzistojne jashte historive dhe legjendave. Shume njerez besojne qe ato ekzistojne. Ne nje studim, me shume se gjysma e Amerikes (53%) besojne qe ata vete jane shpetuar nga e keqja nga nje engjell guardian. (Nje senator madje ka deklaruar qe nje engjell e ka vizituar ate ne spital).
Nje anketim e vitit 2007 e Baylor Religion zbuloi qe 57% e Katolikeve, 81% e Protestanteve te Zinj, 66% e Protestanteve Evangjelike, dhe 10% e Cifuteve kane raportuar qe kane patur eksperience ersonale me nje engjell guardian. Ne menyre te cuditshme, 20% e atyre qe e identifikuan veten e tyre sikur nuk kishin asnje fe, gjithashtu deklaruan qe kishin takuar nje engjell.
Megjithese engjejt thuhet se jetojne ne Parajse, vizitat e tyre ne Toke nuk jane gjithmone dashamirese. Engjelli me i famshem eshte Satan, i cili eshte rebeluar ndaj Zotit dhe u debua nga Parajsa. Engjejt biblike krijojne luftera, shkaterrojne qytete, dhe vrasin njerez. Mejithate ne kohet moderne duket se keto engjej dashakeq jane zhdukur; do te ishte shume e cuditshme dhe nuk besoj te keni degjuar ndonjehere per viktimen e nje aksidenti apo fatkeqesie te fajesohet nje engjell.
Qofshin te vertete apo jo, engjejt kane qene me njerezimin qe ne kohet qe nuk mbahet mend; mitologjia e tyre do te vazhdoje te evoloje dhe prezenca e tyre do te vazhdoje ne Toke, apo ndoshta jo? Nuk mund te thuhet me siguri.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: A jane engjejt te vertete? prej Fri 25 Jan 2013, 15:28

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
nuk jan..jan thjesht imagjinata nmendjen e njeriut apo se ekzistojn nboten e pertejme por se besoj se ekzistojnn


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons