Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

A e dini se: Kush vjen nga Marsi “çmendet”, nuk e zë më gjumi


Rreziku më serioz për astronautët që kanë vizituar planetin Mars? Shkatërrimi i sistemit të tyre të gjumit.

Këtë e ka treguar një studim i kryer nga Universiteti i Pensilvanisë në SHBA, së bashku me Kolegjin “Baylor” dhe i botuar në revistën “Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Ai gjatë punës së tij ka identifikuar pikërisht çrregullimet e gjumit si kurthin kryesor, në të cilin bien astronautët që udhëtojnë në hapësirë me misione të gjata.

Kështu, analiza e eksperimentit të parë u krye me ekuipazhin “Mars”, i cili realizoi një fluturim 17-mujor në hapësirë drejt planetit të kuq dhe tregoi se problemet më të rënda që iu shfaqën anëtarëve të tij, kishin të bënin pikërisht me sistemin e tyre të gjumit, shoqëruar më pas edhe me pasoja negative mbi sjelljen, punën dhe humorin e tyre. Sikundër edhe me një ndikim negativ në total për fizikun dhe psikologjinë e gjithë ekuipazhit.

Ekuipazhi është monitoruar gjatë kohës së veprimtarisë dhe pjesës tjetër, pra të kthimit, duke ia vlerësuar performancën në teste të ndryshme. Shoqëruar edhe me përgjigje psikologjike për të vlerësuar ndikimin e mungesës së gjumit tek ai, apo lodhjen dhe stresin.

Dhe ajo çfarë ka rezultuar nga analiza e të dhënave të mbledhura gjatë studimit, është fakti se pjesa më e madhe e ekuipazhit vuante nga ai që quhet “depresioni i butë”. Ndërsa me kalimin e kohës, rritja e pasivitetit fizik, shfaqi tek astronautët probleme me gjumin, duke përjetuar vëmendje të ulët, si edhe çrregullime të tjera.

Madje thuhet se njëri prej tyre, e ka humbur plotësisht ciklin normal të gjumit, duke qëndruar plot 24 orë zgjuar, pa mundur të mbyllë qepallat qoftë edhe për një moment të vetëm, ndërkohë që të tjerët flinin.

Mesazhi, sipas autorëve të studimit, është i qartë: Marsi nuk është një shëtitje dhe nuk duhet të shkojnë atje të gjithë. Vetëm ata që mund t’i rezistojnë sfidës së tij...


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
qqyqa un pa shku jom tu nejt pa gjum jo mo me shku qe mfiket truni krejt ehhhh


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons