Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Objekti gjigant kozmik eshte pikasur ne saje te teleskopit “Hobby-Eberly” në Teksas

Zbulim ne “Galaksine NGC1277″, qe gjendet ne Kostelacionin e Perseus, 220 milione vite drite nga Toka. Behet fjale per “vrimen e zeze” me te madhe te pikasur ndonjehere dhe qe eshte nje mase e perbere nga 17 miliarde diej, nje rreze më e madhe sa 11 orbita te Neptunit, qe eshte planeti me orbiten me te madhe te Sistelit Diellor.

“Çfare galaksie e çuditshme! Eshte praktikisht vetem nje ‘vrime e zeze’, por mund te jete objekti i pare i nje klase galaksish me ‘vrima te zeza’”, shpjegon Karl Gebhardt në Universitetin e Austin (Teksas).’

Vrimat e zeza’ nuk jane diçka e çuditshme ne nje galaksi, por ne mesatare jane 0.1% e galaksise te ciles i perkasin. Objekti gjigant kozmik eshte gjetur ne saje te teleskopit “Hobby-Eberly”, te pranishem ne Universitetin e Teksasit. (independent)


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons