Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Kjo është fotografia e parë në botë... prej Tue 27 Nov 2012, 18:08

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Fotografia që shikoni besohet të ketë qenë fotografia e parë që është shkrepur ndonjëherë në botë. Me titull “View From The Window At Le Gras”, kjo foto vjen nga vitin 1826 dhe pritet të ekspozohet në Gjermani në muajin shtator.
Besohet se i përket fotografit Nicephore Niepche në zonën Le Gras, ku banonte, në Saint Loup de Varennes të Francës.

Besohet gjithashtu se Niepce e krijoi këtë fotografi duke përdorur një dhomë të errët, si dhe një disk të mbuluar me një përzierje të veçantë, të ndjeshme ndaj dritës.
Gjatë ekspozimit në dritë, kjo përzierje ngurtësohej, ndërsa pjesët që nuk ndryshonin, mund të pastroheshin me një përzierje nafte dhe vaj livandoje.
Pas një ekspozimi 8 orësh, rrezet e diellit “ndriçonin” objektet në të dy anët e fotos.
Edhe pse arritjet e Niepce ishin të suksesshme për kohën, ai nuk ia doli që të tërhiqte vëmendjen e Britain’s Royal Society për këtë shpikje që ai e quante “heliograf” (shkruaj me diell), ndaj dhe ia dha fotografinë e tij, botanistit britanik Francis Bauer.
Kjo fotografi u ekspozua për herë të fundit në Londër në vitin 1898 dhe që atëherë mbeti në harresë. Ajo u rigjet nga historiani Helmut Gernsheim, i cili e shpalli Niepce shpikësin e fotografisë.
Amerikani Harry Ransom bleu në vitin 1963 koleksionin fotografik të Gernsheim për universitetin e Teksas në Austin dhe e ekspozoi.
Në shtator, fotografia do të shfaqet në ekspozitën “Lindja e fotografisë”, që do të mbahet në muzeun Reiss Engelhorn në Mannheim të Gjermanisë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
qenka zi spaske cti shihke nejse foto interesante


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
mesa shof un aty duket nej burr me mjekerr dhe kapele qe esht ne nej ballkon dhe po shikon posht ballkonit, ne krahun e djatht duket catija e shpis tjeter


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons