Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Pesë fëmijët më të zgjuar se Einsteini i madh

Albert Einstein konsiderohet një nga mendjet më të ndritshme në histori, por para pak kohe dy vajza, të cilat janë ende shumë të reja për të marrë patentën e shoferit, kanë kaluar koeficientin e tij të inteligjencës, i cili konsiderohet të jetë 160.

Këto dy vajza gjeni, pesëmbëdhjetëvjeçare dhe dymbëdhjetëvjeçare kanë arritur rezultatet prej 162 në testin e inteligjencës dhe me këtë janë grupuar në mesin e një për qind të personave më inteligjentë në popullatën botërore (koeficienti mesatar i inteligjencës është 100).

Por ato nuk janë dy vogëlushet e para që kanë kaluar Einsteinin në këtë fushë – të paktën në letër.

Ju sjellim biografitë e shkurtra të pesë fëmijëve, të cilat sipas “Business Insider” kanë arritur rezultate më të mira edhe se vetë Einsteini kur është në pyetje ky testim.

1. Fabiola Mann

Mosha: 15
Rezultati i testit të inteligjencës: 162

Fabiola, e cila është lindur në Goi në Indi, por momentalisht jeton në Britani të Madhe, para pak kohe ka kërkuar nga prindërit t’ia paguajnë dhe ta lejojnë të shkojë në testin e inteligjencës Mensa. Pesëmbëdhjetëvjeçarja ushtron karate dhe tae kwon do, shijon hobit klasikë të gjenive – shah, luan piano dhe kitarë por po ashtu edhe këndon.

2. Olivia Manning

Mosha: 12
Rezultati i testit të inteligjencës: 162

Të gjithë në shkollën e saj e kanë ditur që Olivia është e zgjuar. I janë dashur vetëm 24 orë për të mësuar rolin e saj në shfaqjen e Makbethit. Por edhe ajo vetë është befasuar kur kanë arritur rezultatet e testit të inteligjencës në të cilat ka arritur 162 pikë – më shumë se astrofizikani Stephen Hawking, Bill Gates apo Einsteini.

3. Jacob Barnett

Mosha: 12
Rezultati i testit të inteligjencës: 170

Jacobin si dyvjeçar madje e kishin diagnostikuar me çrregullim të lehtë në sjellje, për t’u kuptuar më vonë që ai në të vërtetë funksionon në nivel më të lartë se të tjerët. Sot, dymbëdhjetëvjeçari Jacob ndjek matematikën e avancuar dhe astrofizikën në afërsi të shtëpisë së tij në Indiana. Dëshira e tij është të bëhet profesor dhe të shkruajë libra nga matematika e avancuar që do të jenë më lehtë për t’u kuptuar.

4. Pranav Veera

Mosha: 6
Rezultati i testit të inteligjencës: 176

Kur ka plotësuar testin e inteligjencës, ky banor i ri i Loveland në Ohio ka mundur të numëronte të gjithë presidentët amerikanë, ta thoshte alfabetin mbrapsht dhe të tregonte se cila ishte dita e saktë në javë për çdo datë nga dita e sotme e deri në vitin 2000. Ka pasur vetëm gjashtë vjet. Ka kujtesë fotografike, ndërsa një ditë dëshiron të bëhet astronaut.

5. Victoria Cowie

Mosha: 11
Rezultati i testit të inteligjencës: 162

Victoria Cowie është edhe një nxënëse britanike, siç pohon nëna e saj, nuk është e prirë ta teprojë duke mësuar. I pëlqen të shkojë në grupin e dramës dhe atë muzikor dhe të luajë futboll. Pasi që ka arritur 162 në testin e inteligjencës, shumë shkolla të mesme prestigjioze i kanë ofruar bursa. Victoria dëshiron të bëhet veterinare kur të rritet.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
hehe se ka edhe me tzgjuar se kta pamvarsisht se sdalin


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons