Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Misteri i maleve me ngjyrë në Kinë! prej Wed 07 Nov 2012, 16:22

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Misteri i maleve me ngjyrë në Kinë!

Qyteti Zhangye, është një zonë e prefekturës Gansu, që ndodhet në kinën veriperëndimore.

Para mijëra vjetësh, ishte një nga qytete më të pasura të vendit, pasi për shkak të rrugës së mëndafshit me mijëra njerëz nga e gjithë bota e vizitonin çdo ditë për të blerë dhe shitur aty mallrat e tyre.

Kur rruga e mëndafshit u braktisë, filloi dhe rrënimi i gjithë rajonit. Por, me kalimin e kohës, banorët e qytetit Zhangye braktisën tregtinë dhe filluan të merreshin ekskluzivisht me bujqësinë dhe blegtorinë.

Megjithatë, vitet e fundit kjo duket se po ndryshon. Zona përreth, u bë e njohur në të gjithë botën pas realizimit dhe shfaqjes të një filmi, skena të cilit u realizuan aty. Thjesht, panorama mbresëlënës e maleve me ngjyra, tërhoqi vëmendjen e njerëzve me ato peizazhe mahnitëse…

Ky fenomen i pazakontë gjeologjik, është i njohur si “Formacioni Danxia” dhe është shkaktuar për shkak të akumulimit të sasive të mëdha të gurëve ranor dhe sedimenteve të tjera në sipërfaqe.
Këto sedimente me kalimin e miliona vjetëve oksidohet nga kontakti me ajrin dhe të marrin ngjyra aq të gjalla.

Kina është vendi i vetëm në botë, në të cilin janë zbuluar deri më tani “Formacione Danxia”. Gjenden e dhe në rajone të tjera të vendit, por zona në fjalë pranë qytetit Zhangye, sipas specialistëve përbënë vendin më mbresëlënës dhe të vetëm të këtij fenomeni gjeologjik.

Kështu, me mijëra vizitor udhëtojnë për të “shijuar” pamjet e mrekullueshme të këtij fenomeni të rrallë, që nuk e ndesh askund të në gjithë botën.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Misteri i maleve me ngjyrë në Kinë! prej Sat 20 Jul 2013, 16:19

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
flet ngjyra vet ato mund tjen me tvertet mister por kan pamje shum tbukur


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons