Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Tashmë e “prekshme” ekzistenca e shpirtit me teorinë kuantike! (video)

Dy shkencëtar me njohje globale, të shkencës kuantikës, thonë se tashmë mund të vërtetojnë ekzistencën e shpirtit!

Përvoja e pasvdekjes, ndodh ku substanca kuantike që përbëjnë shpirtin, braktisin sistemin nervor dhe hyjnë përgjithësisht në univers, sipas një vlerësimi shkencor të paraqitur nga dy shkencëtarët e famshëm.

Kjo ide buron nga konceptimi i trurit që është si një kompjuter biologjik “me 100 miliardë neurone dhe lidhjet kryqëzorë të tyre, që funksionojnë si rrjetë informacioni”, të cilat mund të qëndrojnë në univers edhe pas vdekjes, duke shpjeguar kështu përvojat dhe konceptimet e atyre të cilëve kanë patur një përvojë vdekje.

Shkencëtari amerikanë Dr. Stuart Hameroff dhe kolegu i tij britanik, Sir Roger Penrose, zhvilluan këtë teori kuantike të ndërgjegjes duke llogaritur se shpirtrat tanë, përfshihen në struktura që quhen microtubules, që jetojnë brenda qelizave të trurit tonë.

Në një përvojë vdekje, microtubles humbasin gjendjen e tyre kuantike, por informacionet në brendësi të tyre nuk shkatërrohen. Ose thënë në terma më të thjeshta, shpirti nuk vdesë por kthehet në univers…! Kështu, është e pranueshme se shpirtrat tanë, janë më shumë se një ndërveprim i neuroneve në tru. Në realitet, krijohen nga vetë struktura e universit –dhe mund të ekzistojnë që në filli të kohës…!

Le të themi se zemra ndalon të godas, gjaku ndalon të qarkulloj, atëherë microtubles humbasin gjendjen e tyre kuantike, por informacioni kuantik brenda microtubles nuk shkatërrohet, nuk mund të shkatërrohet shpërndahet dhe dergjet në univers përgjithësisht!

Nëse i sëmuri është ringjallur, nga kjo gjendje informacionet kuantike mund të shkojnë kthehen pas tek microtubles dhe i sëmuri, themi se kishte një përvojë pranë vdekjes.
Në rast vdekje i të sëmurit, informacioni kuantik mund të ekzistojë jashtë trupit të tij me afat kohorë të pacaktuar – si shpirt!


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
nshum shkrime kam lexu seshpirti smund tpreket edhe pse ai ekiston pas vdekjes


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons