Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Në gatishmëri luftarake po vihen delfinët prej Sat 13 Oct 2012, 16:30

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Në gatishmëri luftarake po vihen delfinët


Armët e Luftës së Ftohtë po rimarrin jetë të re. Në Ukrainë rifilloi programi i trajnimit të delfinëve - specialistë shpërthimesh dhe gjahtarë të diversantëve.
Pas Luftës së Dytë Botërore, kur bota përgatitej për tu përballuar me konflikte të reja, mendjet më të ndritura në të dy anët e Atlantikut nxirrnin në dritë njohuri të reja, shpiknin materiale dhe teknologji, të cilat përdoreshin kryesisht për mbrojtje. Në vitet 1960 në Amerikë dhe Bashkimin Sovjetik shkencëtarët ndërmorrën studimin dhe trajnimin e gjitarëve detarë - delfinëve dhe fokave - për përdorimin e tyre për qëllime ushtarake. Për shembull, të dy vendet përgatisnin delfinët për asgjësimin e anijeve të kundërshtarit, tregoi për Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" eksperti ushtarak detar rus Konstantin Sivkov:
- Në Bashkimin Sovjetik sistemi i trajnimit të delfinëve parashikonte ruajtjen e jetës së kafshëve pas plotësimit nga ato të detyrave të veçanta. Krijoheshin pajisje shpërthyese speciale, të cilat delfini duhej t’i bashkangjiste në pjesën e poshtme të anijes. Mbas kësaj pajisja shkëputej me kujdes nga delfini, kafsha largohej në një distancë të parrezikshme dhe vetëm pastaj detononte mekanizmi shpërthyes. Gjatë kërkimit dhe likuidimit të diversantëve gjithashtu parashikohej që delfinët të mbeteshin të gjallë. Sistemi amerikan i trajnimit supozonte vdekjen e kafshës pas plotësimit prej saj të pjesës më të madhe të detyrave.

Siç vuri në dukje Drejtuesi i programit detar të Rusisë të Fondit Botëror për Natyrën e Egër (World Wildflife Fund, WWF) Konstantin Zgurovskij, gjatë përpunimit të konceptit të përdorimit të delfinëve për qëllime luftarake zgjedhja e shkencëtarëve nuk ra krej rastësisht mbi këta gjitharë:

- Ata i nënshtrohen shumë mirë trajnimit dhe janë krijesa tej mase inteligjente. Këto janë programe mjaft efektive, por unë shpresoj shumë se ato nuk do të hyjnë kurrë në punë. Këto programe kanë një jetë shumë të gjatë dhe unë nuk di asnjë rast kur këto kafshë të jenë përdorur kundër diversantëve. Megjithëse, ndoshta, kjo dhe mund të ketë ndodhur ndonjëherë.

Pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik baza unikale e trajnimit të delfinëve luftarakë në Sevastopol i kaloi në pronësi Ukrainës. Që atëherë gjendja e këtij kompleksi shkencor erdhi duke u përkeqësuar: fondet e financimit filluan të reduktohen, nisën të shiten pajisjet unikale shkencore, u larguan specialistët. Siç është përmendur në shtypin rus dhe të huaj, në fillim të viteve 2000 Ukraina ia shiti delfinët e mbetur të trajnuar Iranit, ku ata pretendohet se përdoreshin për patrullimin e ujërave të Ngushticës së Hormuzit. Konstantin Sivkov nuk përjashtoi, se rifillimi i trajnimit të gjitarëve detarë luftarakë nga specialistët e Ukrainës mund të jetë i lidhur me porositë e reja të ushtarakëve iranianë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
per ca duhen delfinet me shkatrru apo me ndihmu armikun?


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons