Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 `Proverba dashurie` prej Sat 08 Sep 2012, 21:53

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
1. Dashuria e parë i ngjan borës së parë, rrallë ndonjëherë mbetet.
Finlandeze.
2. Barra e madhe mund për deve, dashuria e madhe mund për zemër.
Mongoleze
3. Dhuratë e mirë nga i dashuri është edhe një tufë bari.
Azerbejxhane
4. Dashuria as nuk mundet të blihet, as nuk mundet të shitet. Çmimi i vetëm i dashurisë është dashuria.
Angleze
5. Dashuria është e verbër, por shihet prej së largu.
italjane
6. Vetëm dashuria mund ta ndërtojë brenda një nate Murin Kinez.
Koreane
7. Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.
Suedeze
8. Me atë që duhemi, tallemi më së shumti.
Franceze
9. Çdo ndarje është një pjesë e vogël e vdekjes.
Fmnceze
10. Bukuria për një herë, dituria për gjithë herë.
Shqipe
11. Bukuria është si lulja kur lulëzon, por shpejt vyshket.
Italiane
12. Bukuria është premtim i fatit.
Stendali
13. Të bukura janë vetëm ato gjëra, që nuk na interesojnë.
Uajldi
14. Ishte e bukur si gruaja e huaj.
Morandi
15. Ari është i bukur, por bukuria ia tajkalon.Masingjeri
Bukuria e vërtetë, si dhe mençuria e vërtetë është shumë e thjeshtë dhe e kuptueshme për të gjithë.
Gorki
16. Bukuria është diç shtazarake nëse nuk përshkohet edhe me mençuri.
Demokriti
17. Bukuria frenon çdo zemërim.
Gëte
18. Në gjumë dhe në errësirë çdo gjë është e bukur.
Vidmari
19. Bukuria e tërheq vjedhësin më tepër se ari.
Shekspiri
20. Gruaja e bukur e vera e ëmbël, farmak për zemër.
Shqipe
21. Bukuria është burimi i të gjitha dashurive dhe fatkeqësive të mëdha.
Lakorderi
22. Vetëm e vërteta është e bukur.
Dekarti
23. Bukuria është letra që i rekomandohet zemrës.
Shopenhaueri
24. Qeni për qenin është më i bukuri, ashtu si njeriu për njeriun.
Epiharmi
25. Të bukurit janë të bukur vetëm pse janë të rrethuar nga të shëmtuarit.
Shezal26. Mbretëresha e vetme e vërtetë është bukuria e gruas: sundon posa të paraqitet.
Shileri
27. Nuk është e bukur ajo që është e bukur, por e bukur është ajo që ju pëlqen.
Italiane
28. Bukuria është burim i pashtershëm i gëzimit për atë njeri që di ta gjejë këtë burim.
Kareli
29. Të bukurave çdo gjë u falet.
Boigny
30. Bukuria gjithmonë u sjell femrave dhe meshkujve më shumë dhembje se sa gëzim.
Tomazeu
31. Dashuria e parë është më e ëmbël se mjalti i bletëve.
Dctgestane
32. Dashuritë e para janë si dhëmbët e parë: dalin pa dhembje dhe ua lëshojnë vendin të tjerëve.
Dyma i Ri
33. Dashuria e parë është shumë e madhe dhe njëkohësisht shumë e vogël.
Hygo
34. Nga të gjithë budallallëqet që bën një vajzë, më i madhi është dashuria e saj e parë.
Kocebu
35. Njeriu ka shumë dashuri të mëdha e të vogla në jetë, por ka vetëm një dashuri të parë.
Dostojevski
36. Në dashurinë e parë gruaja do dashnorin, në të tjerat do dashurinë.
La Roshfitko
37. Ai që të detyron të qash, ai edhe të do.
Shqipe
38. Dashuria është kripa e jetës, jeta pa dashuri s’ka asnjë shije.
S.Frashëri
4. 39. Kur njeriu e ka zemrën plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.
P.Vasa
40. -Pse dashuron?
-Që të lirohem prej një pjese tjetër të dhembjes që s’e shterr puna krijuese dhe që të frymëzohem për punë.
Qosja
41. Dashuria dyshon dhe beson me të njëjtën forcë.
Xoxa
42. Të dashurosh do të thotë të robërohesh nga vetvetja.
Spasse
43. Kush nuk mund të tregojë sa dashuron, ka njohur vetëm një dashuri të dobët.
Petrarka
44. Dashuria është iluzion.
Uajldi
45. Mësoni, mësoni, mësoni dhe do të bëheni të arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do të bëheni të mëdhenj.
Tomaseu
46. Në dashuri nuk është rritur askush.
Eemarku
47. Dashuria dhe fati ndërlidhen kështu që k’ush është imun në dashuri, imun është edhe në fat.
Sheli
48. Kush dashuron nuk guxon të flasë për viktima.
Bjernsoni
49. Në qoftë se askush nuk na do, atëhere as veten tonë nuk e duam.
De Stali
50. Në dashuri është e mundur të falësh shumëçka, por jo edhe të harrosh.
Shamfori
51. Dashuria ka dy përcjellës: të mirën dhe durimin.
Aligieri
52. Dashuria ushqehet me shpresë.
Lao Ce
53. Dashuria është si ngarja e automobilit: starton ngadalë, vozit shpejt, por frenon vetëm kur është, shumë 5 vonë.
Sagani
54. Kush ndalet të mendohet për dashuri, nuk dashuron më.
Kocebu
55. Dashuria bën çudira çdo ditë: ajo dobëson të fuqishmin, forcon të dobëtin, nga i mençuri bën budallain, i nga budallai të mençurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me një fjalë, i përmbys gjërat.
Polaku
56. Të jesh i dashuruar do të thotë më tepër se të jesh i pasur, sepse do të thotë të jesh i lumtur.
Tileri
57. Kam lexuar diku se dashuria është kapitulli i parë në librin e madh të mosmirënjohjes.
Sandi
58. Dashuria është çështje e ndjenjave e jo e dëshirave. Nuk mund të dashuroj pse dua, e më së paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar është e marrë.
Kanti
59. Dashuria fitohet me dashuri.
Spanjolle
60. O zot, kur të vdes, ruaje në qetësinë tënde vetëm një fjalë për mua:”Kam dashuruar”.Tagora
61. Dashuria çdoherë është fillimi i dijes, siç është zjarri fillimi i dritës.
Lagerlefi
62. Derisa dashuria është e verbër, s’ka arsye për ndarje.
Z.Lençi
63. Dashuria është ndoshta i vetmi shikim i përkryer që mund ta hedhim në amshim.
Hajsi
64. Gjendja e dashurisë si duket është e vetmja gjendje normale e shpirtit të njeriut.
Çehovi
65. Të dua më shumë se dje, e më pak se nesër.
Zheraldi
66. Kam pirë që t’ju harroj. Por për fat të keq, kur jam dehur, ju kam parë dyfish.
Ashardi
67. Dashuria është një lindje e re.
Gjermane
68. Dashuria është pëlhurë që thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qëndisje.
Volteri
69. S’është i mirë gardhi me ristela, as dashuria në fqinjësi të mirë; i mirë është gardhi me dërrasa dhe dashuria në largësi.
Rumune
70. Sa më shumë gjykohet, aq më pak dashurohet.
Shamfori
71. Atje ku ka më shumë dashuri, atje edhe dhembja është më e madhe.
Qosja
72. Për dashnorin s’ka gjë më të ëmbël se lotët kur fshi-hen në duart e së dashurës.
S.Frashëri
73. S’ka diell pa dritë, as njeri pa dashuri.
Gëte
74. Mundet ndonjëherë të harrohet çka është dashuria?
Ruso
75. Dashuria është një ngjarje botërore, por private76. Të ndahesh vetëm pse më nuk e do është budallallëk, njësoj si të martohesh me dikë vetëm pse e do.
Gabori
77. Dashuria është përmbajtja e vetme e gjërave në këtë kohë të pakuptimtë.
Habe
78. Kur njeriu dashuron, dëshiron të bëj diçka, prandaj dëshiron të sakrifikojë, dëshiron të shërbejë.
Heminguei
79. Dashuria është si rrobat: kënaqësi është kur i ndërron shpesh.
Fleçeri
80. Ta kërkosh me arsye rrugën tek dashuria, është njësoj si të kërkosh diellin me qiri.
Rumi
81. Në qoftë se dashuron, askush nuk mund të të bëj gjë.
Kieopatra
82. Miqësia dhe dashuria janë dy lule në një rrënjë. Vetëm se dashuria ka disa petale më shumë.
Klopshtoku
83. Ku sundon dashuria nuk ka as të mëdhenj as të vegjël.
Japoneze
84. Në qoftë se miqësia nuk përmban dashuri, dashuria përmban miqësi.
De Kosteri
85. Dashuria është e amshuar deri sa zgjat.
Renie
86. Ikja është fitoria e vetme në dashuri.
Bonaparti

87. Dashuria është më e vjetra, më e reja, e vetmja ngjarje botërore.
Rikerti
88. Të dashurosh nuk do të thotë të jesh i lumtur, do të thotë të zgjedhësh vuajtjen tënde.
Gogoli
90. Dashuria është shpesh rezultat i kurorëzimit
Molieri
91. I frikohemi vetëm atij që e duam.
Tolstoi
92. Dashuria është si sëmundja infektuese: sa më tepër njeriu frikësohet aq më tepër e pëson.
Dekobra
93. Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa por vdes nga mëshira.
Monteskie
94. Dashuria është si supa: lugët e para janë shumë të nxehta, të fundit shuraë të ftohta.
Manjani
95. Dashuritë e mëdha janë të rralla, siç janë të rralla veprat e mëdha.
Adleri
96. Kur ndonjë dashurie i vjen fundi, të dobëtit kukasin dhe menjëherë gjejnë dashnore të reja, kurse të mençurit me kohë i kanë pasur të rezervuara.
Uajldi
97. Tragjedia e madhe e jetës nuk është se njerëzit vdesin, por se pushojnë së dashuruari.
Momi
98. Dashuria nuk ka vite. Ajo lind çdoherë.
Paskali
99. Kush vjen për mirë troket në derë; kush dashuron, derën e gjen të hapur.
Tagora
100. Ngrije urën e dashurisë deri në diell, vetëm ajo na lidh me jetën, vetëm ajo na lidh me njerëzit.
Ali Podrimja


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: `Proverba dashurie` prej Thu 17 Jan 2013, 06:04

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
111. Njerëzve u pëlqen më shumë dashuria se martesa, për këtë arsye romanet janë më argëtues se historia.
Shetmfori


112. Të dashurosh do të thotë të duash një tjetër më shumë se veten.
Femau


113. Dashnorët në botë shohin vetëm veten, harrojnë se i shohin të tjerët.
Platoni


114. Kur dashuron, edhe majmuni të duket i bukur, kur nuk dashuron nuk të pëlqen as lulja lotos.
Kineze


115. Njerëzit më tepër mundohen për bukën dhe dashurinë.
Japoneze


116. Dashuria asnjëherë nuk lind në shpirtin e prishur.
Ikbali


117. Vajza më shumë i beson dashurisë, se sa nënës së vet.
Gëte118. Nuk është vështirë të dashurosh, vështirë është ta shprehësh atë.
Myse


119. Dashuria lind, jeton dhe vdes në sy.
Shekspiri


120. Të frikësohesh nga dashuria do të thotë të frikësohesh nga jeta, e ata që frikësohen janë tri herë të vdekur.
Raseli


121. Çdo dashuri kalon, kurse mosmarrëveshjet mbesin përgjithmonë.
Dostojevski


122. Më duket se mund të dashurojnë shumë vetëm ata që dinë edhe të urrejnë shumë.
Cezari123. Në qoftë se je njeri bëj dashuri, në qoftë se je lule bëhu mimozë.
Hygo


124. Më mirë të dashurosh dhe të humbësh, se sa asnjëherë të mos humbësh.
S.Bemardi


125. Të dua sepse më dhe dashurinë. E dua dashurinë sepse ma dhe ti.
Bodleri


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

3 Re: `Proverba dashurie` prej Thu 17 Jan 2013, 06:06

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
126. Një dashuri është, por kopje të saja ka me mijëra.
La Rosh*****o


127. Nga gjithë pasionet, dashuria është më e fuqishmja, ajo në të njëjtën kohë sulmon zemrën, kokën dhe vetëdijen.
Volteri


128. Dëshira dhe dashuria janë krahë për vepra të mëdha.
Gëte


129. Dashuria është prore fisnike dhe e bukur, por e vërteta kujdeset që ajo të kalojë nëpër pyllin e hithërave.
Keseli


130. Ç'është risia? Një ëndërr. Ç'është dashuria: përmbajtja e ëndrrës.
Kierkegardi


131. Dashuria është hapësirë dhe kohë e matur me zemër.
Prusti132. Pas dashurisë nuk ka gjë tjetër, veç vdekjes.
Zola

133. Më fatkeq nga të gjithë njerëzit është ai që nuk dashu-ron më, e që nuk mund të harrojë dashurinë e parë.
Mickijeviçi


134. Dashuria është jeta, është lumturia që ia mbush zemrën, është atmosfera ku ajo merr frymë si të dojë, është himni i amshuar që ia drejton krijuesit.
Pashko Vasa


135. Dashuria është fizikë, ndërsa martesa kimi.
Dyma


136. Dashuria është si zogu, që më shumë dëshiron dënim nga një dorë se lëmoshë nga dora tjetër.
Koltoni


137. Në dashuri është e lejuar çdo gjë: himni, tradhtia, mashtrimi.
La Fonteni 138. Rruga më e gjatë për në varr është rrruga e dashurisë
Spamjolle


139. Dashuria sheh përmes syzeve magjike, të cilat bakrin e shndërrojnë në ar, varfërinë në pasuri e guralecët në margaritarë.
Servantesi


140. Kur njeriu ka dashuri, s'ka frikë.
Konfuçi


141. Edhe në kasollen më të vogël ka vend për dy të dashuruar.
Shileri


142. Dashuria është moralisti më i këndshëm dhe më i qetë.
Bekoni


143. Dashuria platonike është vullkan pa erupcion.
Pitigrili144. Dashuria është ajo pa të cilën nuk mund të jetohet.
Remarku


145. Shumicës së njerëzve u duhet më shumnë dashuri, se sa e meritojnë.
Ebner -Eshenbahu


146. Dashuria nuk fitohet, ajo vjen vetvetiu.
Ueselmani


147. Dashuria është tërë jeta e gruas, kurse një episod në jetën e mashkullit.
De Stali


148. Dashuro të tjerët nëse do të të dashurojnë.
Seneka


149. Sigurisht, është vështirë të jesh pa dashuri tek ende ke dëshirë të dashurosh, por shumë më vështirë të të dashurojnë kur nuk e do më dashurinë.
Kurtleni150. Ai u martua me të sepse e dashuroi. Ajo e deshti atë,sepse u martua.
Gilli


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

4 Re: `Proverba dashurie` prej Thu 17 Jan 2013, 06:06

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
151. Ç'është dashuria? Rast i volitshëm për dhembje të gjatë.
Eminesku


152. Koha zakonisht është e bukur, kur bën dashuri.
Stivensoni


153. Besnikët njohin vetëm anën triumfuese të dashurisë, kurse të pabesët edhe tragjiken.
Vilde


154. Më ëmbël se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja.
Longfellou


155. Dashuria ua merr mendtë atyre që i kanë dhe ua jep atyre që nuk i kanë.
Didroi


156. Kur dikush dashuron, ai fillon ta mashtrojë vetveten dhe përfundon duke mashtruar të tjerët.
Uajldi157. Antitezë e dashurisë nuk është e thënë të jetë përherë urrejtja. Mund të jetë një dashuri e re.
Kotarbinski


158. Kur njeriu kupton pse dashuron, atëhere pushon së dashuruari.
Jesenski159. Në dashuri është mbret ai që dashuron më së shumti.
Helvecinsi


160. Dashuria që mund të vdesë nuk ka qenë dashuri.
Auerbahu161. Engjejt e quajnë gëzim i qiellit, djajtë e quajnë vuajtje e skëterrës, njerëzit e quajnë dashuri.
Hajne


162. Turpi është mëkat i madh kundër dashurisë.
Fransi


163. Dashuria është epshi më pëshpëritës.
Uilsoni


164. Në luftë është si në dashuri: për të përfunduar duhet t'i shihet fundi.
Haksli


165. Dashuria është e verbër, miqësia përpiqet të mos shohë asgjë.
Bismarku


166. Ata që vdesin duke dashuruar mbesin shehitë.
Muhameti167. Të jesh i dashuruar në vetvete, është idilë që zgjat tërë jetën.
Uajldi


168. Dashuria është si lufta: fillon lehtë, por mbaron vështirë.
Menkeni169. Shumë njerëz që gjatë tërë jetës kanë dashuruar mund të flasin më pak mbi dashurinë, se sa fëmija i cili e ka humbur qenin para një dite.
Uajlderi


170. Jeni të përshëndetur gjithë ju që dashuroni! Mallkuar qofshin ata që asnjëherë nuk kanë pasur dashuri; më shumë mallkuar ata që ua pengojnë dashurinë të tjerëve.
Shënim pompejan


171. Dashurojmë, sepse dobësitë i kemi të njëjta
Suifti172. Dashuria është ethe: ajo lind dhe zhduket, kurse dëshira e njeriut para saj nuk ka kurrfarë hise.
Stendali


173. Në dashuri si dhe në luftë, e drejta gjithmonë është në anën e të fortit, andaj femra që dashurojmë gjith-monë do të ketë të drejtë.
Myse


174. Sqarimi i dashurisë është shkatërrimi i dashurisë.
S.Bernardi


175. Dashuria është si fati: nuk do që të vrapohet pas saj.
Gotje


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

5 Re: `Proverba dashurie` prej Thu 17 Jan 2013, 06:08

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
176. Më mirë të mos kesh fare, se sa ta humbësh dashurinë.
Hebeli


177. Nuk është i dashuruar ai që nuk dashuron gjithmonë.
Euripidi


178. Kush do drurin i do edhe degët e tij.
Molieri


179. Në dashuri, edhe shumë është pak.
Bomarshe


180. Biseda më interesante e dashnorëve është kur heshtin.
Furnie


181. Dashuria është sëmundje e rëndë e shpirtit.
Platoni
182. Në dashuri nuk ka shaka. Shumica fillojnë të shtiren se janë të dashuruar, që pastaj të jenë vërtetë të dëmtuar.
Dosi


183. Të mos jesh asgjë dhe të mos duash asgjë, është njësoj.
Fojerbahu


184. Të gjithë ne jemi rezultat i dashurisë dhe i dalldisë.
Bajroni


185. Gjuha e dashurisë ështënë sy.
Fleçeri


186. Dashuria është dobësia më fisnike e mendjes.
Drajdeni187. Tragjedia e secilës dashuri është zemërgjerësia.
Momi


188. Për dashuri, jo për urrejtje unë jam lindur.
Sofokliu


189. Lufta më e madhe e jetës sonë është dashuria.
Zilahi


190. S'ka dashuri zjarrin e të cilës nuk e shuan martesa.
P.Vasa


191. Të martohesh do të thotë t'i dyfishosh përgjegjësitë dhe të humbasësh gjysmën e të drejtave.
Shopenhaueri


192. Martesa është shkencë.
Balzaku193. Njeriu gjithmonë ka dhe mund të bëjë punë më të rëndësishme se sa të martohet.
Niçe


194. Të ndershmit martohen shpejt, të mençurit kurrë.
Servantesi


195. Njeriu martohet pse nuk gjykon, pastaj shkurorëzohet pse ka durim dhe në fund martohet sërish pse harron.
Salakru


196. Martesa vjen pas dashurisë, mu si tymi pas zjarrit.
Shamfori


197. Martesa; Kështu quaj dëshirën e dyshes që dëshirojnë të shndërrohen në një, por do të bëhen më shumë se dy.
Niçe198. Lidhja martesore është shkollë e lartë altruiste.
Balzaku


199. Mosha ideale e mashkullit për martesë është rreth moshës nëntëdhjetë vjeçare, dy minuta para vdekjes.
Sinatra


200. Martesa ka probleme të shumta, por jeta e vetmuar nuk ka kurrfarë kënaqësie.
Xkonsoni


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

6 Re: `Proverba dashurie` prej Thu 17 Jan 2013, 06:09

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
201. Martesa është varr i dashurisë, e gruaja kryqi mbi të.
Safiri


202. Nuk ka njeri më komik se filozofi i martuar.
Niçe


203. Martesa e lumtur edhe sot përbëhet prej treshes: burrit, gruas dhe televizorit.
Buhvaldi


204. Martesa e dështuar është kur gruaja kalon aq kohë në kuzhinë sa ç'ka kaluar para pasqyrës para fejesës.
Tuholski


205. Mosmarrëveshjet në martesë më së shpeshti fillojnë kur gruaja flet shumë, e burri dëgjon pak.
Tuvimi206. Shumë martesa janë dënime me vdekje, ekzekutimet zgjasin me vite.
Strindbergu


207. Bashkëshortët jetojnë më gjatë se të vetmuarit. Mirëpo, për ata kjo është dënim.
Houpi


208. Martesa është shkolla më e mirë e rendit, e mirësisë, e njerëzisë.
Mirabo


209. Martesa është fushëbeteja ku mbaron liria personale.
Bekoni


210. Ekziston vetëm një zgjidhje për martesën pa dashuri: kjo është dashuria pa martesë.
Hiçkoku


211. Martesa i ngjan vdekjes, sepse shumë njerëz arrijnë të përgatitur.
Tomaseu212. Sido që të jetë, martohuni. Nëse merrni grua të mirë do të jeni të lumtur, nëse merrni grua të keqe, do të bëheni filozof.
Sokrati


213. Ai që ende s'është martuar, ende s'ka bërë ndonjë ga-bim të madh.
Ginisi


214. Martesa pa fëmijë është si dita pa diell.
Latine


215. Martesa është përpjekje që t'i zgjidhim problemet së bashku, probleme që, po të ishim vetëm, kurrë nuk do t'i kishim.
Sagani216. Nuk ka rëndësi me kë martohet njeriu, sepse është e sigurt se mëngjesin e ardhshëm do ta kuptojë që ai ka qenë dikush tjetër.
Rogjersi217. Martesa shkon urtë e butë si vallja, plot shfaqje pleqërishte; pastaj vjen pendimi me këmbë të shtrembëra, që shkon përherë e më shpejt derisa zbret në fund të varrit.
Shekspiri


218. Martesa e bërë në sajë të kuptueshmërisë shpeshherë është më e suksesshme, se sa ajo e krijuar në sajë të dashurisë.
Bekoni


219. Martesë e mirë do të ishte ajo midis burrit të shurdhër dhe gruas së verbër.
Montenji


220. Martesa nuk është gjë tjetër veçse një krijesë e çuditshme për të nxirë jetën e njeriut.
Tolstoi


221. Në martesën fatlume njeriu do mësuar se s'është më i lirë, por edhe nuk guxon të mësohet se është i martuar.
Laubi222. Sidoqoftë, më mirë të jesh i martuar se i vdekur.
Molieri


223. Dashuria është tërë ajo që pas martesës mbetet pendesë.
Tueni


224. Martesa është ferr dhe parajsë.
Gjermane225. Puthja i ka gdhendur buzët.
Jakov Xoxa


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

7 Re: `Proverba dashurie` prej Thu 17 Jan 2013, 06:10

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
226. Puthjet janë lajmëtaret e zemrës.
Midëltoni


227. Momenti më i bukur në dashuri, qe vërtetë na deh, është hyrja: puthja.
Zheraldi


228. Duhet ditur se puthja e parë nuk jepet me buzë por me sy.
T.Bernardi


229. Puthjet për gratë janë si gotat e verës për ne: një pastaj edhe një, derisa nuk shtrihemi.
Linderi


230. Kur puthja flet shumë, atëhere sigurisht nuk punohet për botimin e parë.
Houpi


231. Të puthësh është si të pish ujë deti. Sa më shumë të pish aq më shumë ndien nevojë.
Firdusi232. Kam puthur dhe kam pirë, gruan dhe cigaren e parë, të njëjtën ditë; prej atëhere s'kam pasur kohë kurrë më për cigare.
Toskanini


233. Oshëtima e puthjes nuk është aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat më shumë.
Holmsi


234. Njerëzit puthen që të mos grinden.
Sartri


235. Urrejtja dëmton shëndetin.
Dekarti


236. Mendojmë se jemi të pastër, ngase urrejmë atë që nuk e dëshirojmë.
Jursenari


237. Vetëm dashurohet dhe urrehet pa arsye.
Renardi238. Kur urrehet deri në moshën dyzet vjeçare, urrehet përgjithmonë.
Konfuçi


239. Urrejtja është e shkurtër, kurse dashuria e pakufishme.
Mistrali


240. Njerëzit gjithmonë urrejnë më së shumti atë që më së tepërmi e lakmojnë.
Menkeni


241. Ashpërsia lind frikën, por vrazhdësia lind urrejtjen.
Bekoni


242. Luftën e ka krijuar natyra, urrejtjen e ka gjetur njeriu.
Çapeku


243. Xhelozia ushqehet me dyshim: ajo shndërrohet në çmendi ose zhduket fare në çastin kur nga dyshimi kalon në siguri.
Morrisi244. Aty ku ka dashuri, aty ka xhelozi.
Shekspiri


245. Xhelozia lind çdoherë me dashurinë, mirëpo jo çdoherë vdes me të.
Shopenhaueri


246. Vetëm qentë dashurojnë pa xhelozi.
Gorki


247. Zëri i xhelozisë është zëri i natyrës, kërkon monogaminë.
Xhoberti248. Asgjë nuk eshtë më e ëmbël dhe më e fortë se zemra.
Lihternbergu249. Mendimet e mëdha vinë nga zemra.Vovennargu250. Arsyeja nuk më ka mësuar për asgje: gjithë ç'di më ka dhënë, më ka zbuluar zemrën.
Tolstoi


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

8 Re: `Proverba dashurie` prej Wed 20 Feb 2013, 22:45

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Bukuria gjithmonë u sjell femrave dhe meshkujve më shumë dhembje se sa gëzim.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

9 Re: `Proverba dashurie` prej Thu 21 Feb 2013, 15:38

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Dashuria ka dy percjelles: te miren dhe zhdervjelltesine.
Kur njeriu dashuron me zemer dhe me shpirte,padyshim qe,nese kjo dashuri deshton,vritesh shpirterisht...
Dashuria eshte e amshur derisa zgjat!...Nese me pyet :A ekziston dashuria e perjeteshme,une do te pergjigjem me JO!
Dashuria ben te kaloje koha dhe koha ben te kaloje dashuria...
Me thjeshte:Dashuria eshte nje e mencur nder te cmendurat,nje helem qe te sheron dhe nje embelsire qe te helmon...


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

10 Re: `Proverba dashurie` prej Mon 25 Feb 2013, 08:27

shaban cakolli

avatar
Antar Special
Antar Special
Dashuria eshte budallaqe,te merr shpirt e zemer,e te len edhe pa emer.....

11 Re: `Proverba dashurie` prej Mon 25 Feb 2013, 08:54

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Nje engjell me erdhi dhe trokiti ne zemren time ma bushi jeten plot me gezime me dha shum dashuri lumturi pa kufi te dua dhe e edi se me do edhe ti


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

12 Re: `Proverba dashurie` prej Mon 25 Feb 2013, 18:48

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Historite e dashurise se vertet skane kurre nje mbarim..... Anonime[


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

13 Re: `Proverba dashurie` prej Sun 03 Mar 2013, 22:31

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Xhelozia lind çdoherë me dashurinë, mirëpo jo çdoherë vdes me të.
Shopenhaueri


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

14 Re: `Proverba dashurie` prej Fri 15 Mar 2013, 11:34

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Puthjet jane fjale qe nuk genjejne kurre!

Cfare eshte tjeter nje puthje: Vec nje apostrofe e kuqe mes fjaleve TE DUA!

Mund te harrohet fytyra e te dashurit por asnjehre puthja e tij!

Te duash eshte te zgjedhesh, te puthesh eshte sigla e zgjedhjes!

Puthje te njejta nuk ekzistojne, cdo puthje ka shijen e vet!

Nje puthje krijon nje histori te bukur dashurie, por poezia eben te pafund!

Jane te embla fjalet e tua por jane me te embla puthjet qe i vodha buzeve te tua!

E cfare eshte nje puthje? Nje sekret i thene ne goje, nje cast te pafund qe ka feshferimen e nje blete midis luleve.
Eshte me e lehte te japesh nje puthje se sa ta harrosh ate.

Qetesia e nje puthje vlen me shume se 1000 fjale.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

15 Re: `Proverba dashurie` prej Fri 15 Mar 2013, 11:34

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
E shkruajta te dua ne rere, e fshine dallget, e shkruajta ne qiell, e fshine rete, e shkruajta ne zemer, do mbetet perjete.

5 petale formojne nje lule, 5 gishta formojne nje dore, 5 shkronja formojne TE DUA!

Me dashuro, me nje dashuri te zjarrte si deshira per te jetuar e per te
vdekur; me dashuro me nje dashuri te embel si lenda qe nderton endrrat:
eshte gjithcka qe kerkoj ti!

Te dua, pa ditur si, kur dhe nga! Te dua pa paragjykime dhe mendjemadhesi. Keshtu te dua, sepse nuk mundem te te dua ndryshe!

Midis endrres dhe realitetit nuk ka asnje ndryshim, sepse ti di te besh realitet gjithcka qe kam enderruar!

Jam nje pike vese ne mengjesin pranverore, Do rreshqas po me mbajte ne
dore, Po me le ne diell, do avullohem, do tres, E me lejo te lutem ne
zemren tende te jetoj, te mbes. Shkronjat fillojne me ABC – Numrat fillojne me 123 – Notat fillojne me DO RE MI – Dashuria fillon me UNE edhe me TI!!!


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

16 Re: `Proverba dashurie` prej Fri 15 Mar 2013, 11:35

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Ti, nuk je e bukur sa te tjeret sepse te tjeret nuk diten te shohin
pertej...ne embelsine tende te pafund!!! TE DUA SHUME SHPIRT.

Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

Pash nje lule dhe mendova: erdhi pranvera...Pash shiun dhe mendova:
Dikush atje lart po qan...Pash trishtimin ne syte e nje femije dhe
mendova: Ndoshta ka nevoje per ngrohtesi...Dhe me vone te pash ty dhe ne
fund e kuptova se kam akoma nje arsye per te jetuar.

Edhe zogjte e qiellit ndaluan, kur...pane syte e tu...dhe, ne nje hapesire pezull ne kohe...harruan te fluturojne!

Nese do ta dije sa shume te dua do te ulje syte qe te mos shihje sa me ben te vuaj.

U semura nga zemra dhe duhet te beja nje operacion te veshtire vetem
pas shume kohe munda te dal nga spitali dhe te shkoja tek dashuria ime e
vetme! Hyra ne shtepine e tij. Pash ne te gjitha dhomat por nuk e gjeta
ne asnje vend...hyra ne dhomen e tij dhe mbi komodine gjeta nje bilete
ne te cilen shkruhej: JAM I GEZUAR QE ZEMRA IME ESHTE BRENDA TEJE!


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

17 Re: `Proverba dashurie` prej Fri 15 Mar 2013, 11:35

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Burri fillon duke dashur dashurine dhe mbaron duke dashur nje grua.

Do ta dish sa e madhe eshte dashuria ime? Numero dallget.

Dashuria eshte debulesa me fisnike e shpirtit.

Do desha te isha nje pike loti, qe te lindja nga syte e tu, te rreshkisja ne fytyren tende dhe te vdisja ne kraharorin tend.

Nese cdo here qe mendoj per ty, do te binte nje yll, qielli do te vdiste nga vetmia.

Mos ia mbyll kurre buzet atij te qe i ke hapur zemren.

Te dua..nuk e di si, as prej sa, as prej nga...Te dua pa probleme dhe
krenari; te dua ne nje menyre qe vetem une mund ta konceptoj.

Te pres jashte botes...aty ku realiteti behet magji...te pres aty ku
urrejtja behet dashuri...ku lotet kthehen ne rreze dielli...te pres aty
ku le krenarine pergjithmone...te pres aty ku zemra ime sdo te vuaj me!


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

18 Re: `Proverba dashurie` prej Fri 15 Mar 2013, 11:35

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Largesia eshte armiku i vertete i te dashuruarve...por eshte dhe ajo qe me shume nga te gjithe na ben te ditur se sa duhemi...

Nje dite i dashuri im me pyeti nqs e dija cdo te thoshte melankoli? Dhe
une iu pergjigja: " eshte personi qe me ben shoqeri kur nuk je ti afer
meje "

Pash ne qiell qe mungonte nje yll, u ktheva mbrapa dhe te pash ty.

Nese nje dite do te me thuash "nuk te dua me", nuk do te te detyroj te
me duash, por do te jem i lumtur qe kam jetuar me ty gezime dhe dhimbje.
Nese do te shohesh nje pike loti ne fytyren time, nuk do te jete
dhimbje por kujtimi i dashurise sone.

Si hena je i bukur, je i mrekullueshem, je i vetem. Si hena ndricon me
pranine tende gjithcka qe rrethon. Si hena do te shihja per ore e ore
bukurine tende deri sa te zhdukej pertej boshllikut dhe te prisja deri
sa te shfaqesh serisht, te imagjinoj afer meje, me driten e syve te tu
qe ndricojne te mite, por je kaq larg, pothuajse i paarritshem.

Qesh me gervishjet e dashurise, ai qe nuk ka provuar asnjehere nje plage te saj.Po fle...te shoh, me deshiren tende per te bere shaka, buzeqeshjen tende
tek buzet e tua...kthehesh drejt meje...me qesh..me perkedhel
fytyren..isha ne zemren tende, nuk mund ta besoja!!! Nje susurime me
zgjoi dhe me beri te ditur se ishte thjesht nje enderr, me zemren te
mbushur gjithe dashuri perqafoj jastekun fort duke shpresuar te kthehem
serish tek ajo enderr...duke shpresuar qe nje dite te behet realitet.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

19 Re: `Proverba dashurie` prej Fri 15 Mar 2013, 11:36

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Me duaj per ate qe jam ne te vertete, per momentet e mia te cmendurise
per, diskutimet e mia shume serioze, me duaj per sinqeritetin tim, per
oren time, me duaj kur te provokoj, por mbi te gjitha me duaj sepse te
dua edhe une!

Nje person nuk eshte i rendesishem se sa hapesire ze ne zemren tende, por per boshllekun qe ze kur nuk eshte me.

Ndonjehere endrrat behen realitet, por me ty, realiteti u be nje enderr.

Buzet tona pasionante u bashkuan me to u bashkuan dhe zemrat tona te pafajshme. lotet na rrodhen se gjetem njeri-tjetrin.

Nese ti nuk do te kishe emer, do te te therrisja Dashuri, dhe nese dashuria nuk do te kishte emer do ta therrisja me emrin tend.

Nese do te zbuloja rrugen per tek zemra jote, do te fshija cdo gjurme per te shmangur kedo qe mund te me ndiqte pas.Do te mesohem me mosqenien tende, do t'u them njerezve qe "ishte fati",
do te dije te shtirem e lumtur....kushedi ne do te jem ne gjendje t'i
them zemres sime qe mbaroi!


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

20 Re: `Proverba dashurie` prej Fri 15 Mar 2013, 11:36

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Shpirt, cdo minute me ty eshte jete e vertete, cdo minute pa ty eshte shprese per te jetuar.

Duaj nese do te te duan, jeto nese do te te duan, qaj nese do te te
duan, shume gjerat behen qe te na duan...por ne fund te fundit mikesha
jote me e mire mbetet Vetmia!

Nese do te me gjuash ne zemer..shikoje mire shenjestren, aty je ti!

Do te pershkoj mijra bote pa gjetur kurre nje hije qe te ngjan.

Leri buzet e mira te takojne te tuat, syte tane sapo u takuan.

Do desha te isha nje pike loti qe te lindja ne syte e tu... te jetoja ne faqet e tua dhe te vdisja ne buzet e tua.

Ne fund te fundit nuk vlen te shpikesh "te pamunduren"...e lehte per t'u
thene, e veshtire per t'u bere...kjo gje e komplikuar quhet DASHURI!


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

21 Re: `Proverba dashurie` prej Fri 15 Mar 2013, 11:36

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Shpirti ushqehet me dashuri ashtu sikurse flauti me fryme; jeton prej tingullit flauti, jeton prej dashurise zemra.

Kur me dhe dashurine zbulova jeten, kur te dhashe veten time zbulova lumturine.

Dashuria plotesohet kur dy shpirtra bashkohen ne nje frymemarrje te vetme.

Qesh me shenjat e dashurise ai qe nuk ka provuar kurre nje plage.

Sa te cmuar jane syte e tu pas gjithe kesaj qe kam pare. Sa e varfer eshte gjithcka qe shoh kur shoh syte e tu.

Nese dikush te sheh me lote ne sy, duaje sepse ka frike se mos te humbet.

Kur te vije furtuna, dil nga shtepia...dhe leri pikat qe bien te te
prekin...jane puthjet e dashurise qe prej shume kohesh kam dashur te t'i
jap.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

22 Re: `Proverba dashurie` prej Fri 15 Mar 2013, 11:37

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

Dashuria e vertete eshte kur zemra dhe mendja jote thone te njejten gje.

Pasuria nuk te jep dashuri, por dashuria na ben te pasur.

Je fjala qe vjen me pas. Je zeri qe i jep force gjithe mendimeve te mia.

Nese dashuria do te kishte ze, zemra ime do te kendonte perjete.

Emocionet e dashurise jane ethe te shpirtit, kur te shoh vdes nga te ftohtet..brrr

Mora nje trendafil dhe per te mos e lenduar e vendosa ne zemren time.Tani ta dhuroj ty qe je dashuria ime e pafund.

Shpirt nuk je i bukur per te tjeret, sepse te tjeret nuk diten te shohin pertej embelsise tende.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

23 Re: `Proverba dashurie` prej Fri 15 Mar 2013, 11:37

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Me duart e mia do te desha te te coja ne parajse, por kur te shoh, je ti qe me sjell parajsen ne mendje.

Eshte e veshtire t'u thuash njerezve qe do "Te dua", kur e di qe keto fjale mund te te bejne ta humbesh pergjithmone.

Ajo qe behet per dashurine eshte pertej te mires dhe te keqes.

Do desha te shkrihesha ne trupin tend, si bore ne diell, per te
reshkitur embelsisht pergjate shpatullave te tua dhe per t'u zhdukur
vetem pasi te te kem peshperitur sa shume te dua.

Qe kur buzet e mia butesisht takuan te tuat...cdo moment gri u ndricua
me gezim, fale rrezeve te dashurise nga zemra jote per mua.

Syte e tu si te nje maceje jane per mua nje gervishtje ne zemer.

Momentet e bukura nuk i ndjen kur i jeton, por vetem kur i kujton me nostalgji...


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

24 Re: `Proverba dashurie` prej Fri 15 Mar 2013, 11:37

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Kam besuar se kam dashur shume persona...por vetem tani qe te humba kuptova qe je njeriu qe vertet dua .....je ti..... Te dua!

Nese do te me duhet te zgjidhja mes teje dhe jetes time do te te zgjidhja ty, sepse je ti jeta ime.

Do te desha te shija me ty, lindjen e nje dite te re dhe ta jetoja ne krahet e tu vazhdimin e saj...

Gjeja e fundit qe kujtoj eshte imazhi yt me ate te kapur prej dore qe dilnit nga jeta ime....pas kesaj...asgje...

Vetem UNE dhe TI do te mund te qendrojme perjete dhe te shihemi ne sy ne heshtje, sepse dashuria jone shkon pertej cdo fjale.

Shpesh deti flet me fjale te largeta, thote gjera qe askush si di, vetem
kush di te degjoje mund te kuptoje, por ti degjo zemren time do te te
thote: TE DUA ....TE DUA PERJETESISHT!

Nese per boten nuk je askushi, ta dish se per mua je gjithe bota...


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

25 Re: `Proverba dashurie` prej Fri 15 Mar 2013, 11:37

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Bletet me kane zili, sepse je ti mjalti me i embel per mua...

Mos e fshij embelsine tende, sepse te jesh e ndjeshme nuk do te thote te
jesh e 'dobet' por te kesh nje zemer qe rreh me fort se te tjeret.

Po te isha kotelja jote nuk do te lodhesha kurre te kerkoja qe te me perkedhelje...muah!

Ajo qe behet per hir te dashurise eshte pertej te mires dhe se keqes.

Nese do te shkruaj emrin tend ne rere deti nuk do te guxoje kurre ta
fshije, nese do te shkruaj emrin tend ne qiell rete nuk do te guxojne
kurre ta mbulojne...asgje nuk eshte aq e forte sa te fshije bukurine
tende...te dua!

Nqs dashuria do te kishte ze.......zemra ime do te kendonte cdo minute per ty.....emrin tend!

Ne qiell dikur jetonte nje engjell, ishte kaq i bukur dhe i embel saqe ziliqaret e rrezuan poshte ne toke.........U VRAVE ZEMER?


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons